Cijene hrane padaju, jedino šećer skuplji
Cjenovni indeks, koji izračunava FAO i koji mjeri mjesečne promjene cijena potrošačke košarice osnovnih namirnica (žitarica, uljarica, mliječnih proizvoda, mesa i šećera), iznosio je u prosjeku 165,4 boda u rujnu, u odnosu na 167,7 bodova iz kolovoza, prenosi agencija Reuters.
Iz FAO prognoziraju da će globalna proizvodnja žitarica u 2018. godini iznositi 2,59 milijardi tona, što je za tri milijuna tona više u odnosu na prethodnu prognozu iznesenu u rujnu, ali i dalje za 63 milijuna tona ili 2,4 posto niže u odnosu na rekordnu razinu proizvodnje zabilježenu 2017. godine.
Projekcija FAO za svjetsku proizvodnju pšenice u ovoj godini skoro je nepromijenjena, budući da iznosi 722,4 milijuna tona, što je, kako ocjenjuje Reuters, najmanja proizvodnja od 2013. godine.
Inače, godišnje svjetske potrebe su oko 175 milijuna tona šećera, a na razini EU-a 16,5 milijuna tona. Prošle je godine u Europskoj uniji proizvedeno oko 21 milijun tona šećera čime je, u odnosu na potrebe, pričinjen višak proizvedenog šećera od oko 4,5 milijuna tona, i to je utjecalo na rušenje njegove cijene. Kada se tome doda ukidanje režima kvota za šećer u EU, koji je na snazi od 1. listopada prošle godine, i velik rast uvoza iz trećih zemalja, dogodio se velik pad cijena šećera, pa je on bio jeftiniji od šećerne repe.
Kako će se ovo novo kretanje cijena na svjetskim tržištima održati na tržite BiH, ostaje da se vidi. No, cijene osnovnih životnih namirnica u BiH i onako su u rangu ili čak više od onih u mnogim europskim metropolama, dok su plaće i životni standard neusporedivo lošiji. Prema dostupnim podacima, potrošačka košarica za četveročlanu obitelj u RS-u, za FBiH nema službenih podataka, iznosila je 1882,50 KM i prosječna isplaćena neto plaća u iznosu od 847 KM pokrivala ju je svega 44,99 posto.
večernji.ba