Božić u BiH: Čovjeku današnjice potrebna je poruka radosti i nade

Božićni koncert

Katolici širom svijeta proslavljaju proslavljaju Božić, blagdan kojim se slavi Isusovo rođenje. U brojnim se zemljama božićni blagdani slave na drugačije načine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski božićni običaji dio su hrvatske tradicije. Uz slavlje Božića razvili su se brojni običaji poput kićenja božićnog drvca na Badnjak, odlaska na misu polnoćku, pjevanja božićnih pjesama i darivanja. Prije Božića, vrijeme je priprave, koje traje oko mjesec dana od početka došašća. Predvladavaju osjećaji iščekivanja, nade i čežnje. Posebno se obilježavaju dani sv. Barbare, sv. Nikole, sv. Lucije i sv. Tome.

Božićna pšenica sije se na sv. Barbaru ili sv. Luciju. Djeca se posebno raduju sv. Nikoli, kada dobivaju poklone u čizmice, a zločesta djeca šibu od Krampusa. U nekim krajevima postoje običaji djetinjci, materice i očići, koji se događaju u tri tjedna do Božića. Brojni običaji za cilj imaju želju za blagostanjem, dobrim urodom, napretkom i dobrim zdravljem. Badnjak je bogat raznim običajima poput unošenja slame u kuću, svečanog uređenja blagdanskog stola, pripreme božićne hrane i odlaska na sv. misu polnoćku.
Božić je dan, kada se s puno radosti, nade i žara u svečanom, veselom raspoloženju slavi Isusovo rođenje. Proslavlja se u krugu obitelji, a sljedeći dan na dan sv. Stjepana posjećuju se rođaci, prijatelji i susjedi i s njima se svečano proslavlja uz bogatu trpezu. Na svetog Ivana, narednog dana, blagoslivljalo se vino, a slama se iznosila iz doma i postavljala na voćke, da bi bolje rodile naredne godine. Na dan Nevine dječice, koji je sljedeći dan, čest je običaj tzv. šibanja, kada bi se ljudi lagano udarali vrhovima šiba, obilježavajući bol ubijene dječice. Djeca su se blagoslivljala na misama. Na Novu godinu međusobno bi se čestitalo, ali bi ugođaj bio manje intiman za razliku od božićnog.
U BiH su se brojni stari običaji uglavnom očuvali. Ali da bismo uistinu proslavili Božić i rođenje Isusovo odlazi se na mise. Iako je u većini crkvi sinoć održana polnoćka i dočekan Božić, danas se u svim crkvama održavaju svete mise.

Sarajevo

Nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić predslavio je u sarajevskoj katedrali Srca Isusova, 24. prosinca Božićno bdijenje - Misu Polnoćku s početkom u 24 sata. Na početku Mise kardinal Puljić je pozdravio apostolskog nuncija u BiH Luigija Pezzuta, svećenike, časne sestre, izaslanstvo Pravoslavne crkve, sve one koji su putem elektronskih medija pratili polnoćku, kao i djelatnike medijskih kuća uz želju da ovu noć dožive susret s Bogom. Pozvao je sve da otvore svoja srca ljubavi Božijoj, koja se očitovala u rađanju Isusa. Kardinal Puljić je posebice ukazao na potrebu obraćanja pažnje na napuštenost djece, kojima trebaju utjeha, životna radost, koja trpe od rata, na starije i bolesne, na radnike koji su izgubili posao i koji su bez plaća kao i na sve obespravljene. "U ovoj godini milosrđa svi mi trebamo Isusa, Spasitelja, koji donosi mir, koji očituje Božiju ljubav", kazao je, među ostalim, kardinal Puljić.
Puljić je kazao: "Čovjeku današnjice potrebna je poruka radosti i nade." U poruci u povodom najradosnijeg katoličkog blagdana Božića kardinal je Puljić je kazao da je čovjeku današnjice potrebna poruka radosti i nade koja kaže da "nam se Bog daruje svojim milosrđem i praštanjem, da nas grli svojom ljubavlju". "Neka Božić donese utjehu vjere svima koji trpe, koji su izgubili nadu, koji su obespravljeni, koji žive na rubu društva i siromaštva. Posebno neka donese radosti maloj djeci kojoj otimaju dječiji osmijeh. Neka zavlada pravedan mir u našoj zemlji i u cijelom svijetu", naglasio je kardinal Puljić u svojoj poruci u povodu najradosnijeg katoličkog blagdana. Kardinal Puljić je također podsjetio da papa Franjo poziva da se "otvorimo tom Božijem milosrđu, posebno u ovoj Godini božanskog milosrđa, kako bismo iskusili tu Božiju blizinu te sebi i svojoj društvenoj sredini ponovo vratili povjerenje u život". Istaknuo je da je u središtu slavlja Božića Isus kao malo dijete. Pred nama je, smatra nadbiskup vrhbosanski, velika potreba mijenjanja mentaliteta i vraćanja vrijednosti života kao takvoga među prioritete društvenih ljestvica vrijednosti. Kardinal dodaje da slaviti Božić znači otkriti čovjeka u njegovu dostojanstvu, kojega je Bog obnovio svojim utjelovljenjem i rođenjem, kako veli zborna molitva na Božić: "Bože, ti si čovjeka čudesno sazdao, a još čudesnije obnovio". Poziva da "nam slavlje Božića treba obnoviti srce da se prepoznamo kao djeca Božija, treba obnoviti obitelji u kojima će Božija ljubav biti mjerilo u odnosima između oca, majke i djece". "Treba obnoviti župne zajednice da predvođeni svojim svećenicima budu hrabri i vjerni svjedoci te očitovane i darovane Božije ljubavi u božićnom djetetu, treba nas učiniti graditeljima mira koji nam Bog daje, kako je papa Franjo poručio prigodom pohoda Sarajevu 6. lipnja 2015", naglasio je Puljić. Prilazeći božićnim jaslicama, dodao je, uz Isusa vidimo Mariju i Josipa, zapravo Svetu obitelj. Oni su došli u Betlehem jer je to Davidov grad. Došli su, kazao je, na svoje obiteljsko korijenje. Zato je divni doživljaj kada slavlje Božića okupi brojne obitelji na starim ognjištima, na njihovim korijenjima. Izraz je to očuvanja pamćenja, smatra Puljić, gdje su rođeni i gdje su svjetlo vjere primili, ali i poruka da budućim pokoljenjima treba ljubav prema rodnom kraju predaka prenijeti i u srce usaditi.
"Opet nam dođe Božić, izvor radosti vjere. Ta božićna radost i mir neka Vam donese obilje Božijeg blagoslova u novom 2016. ljetu. Uz čestitku srdačno vas podravljam i na sve zazivam obilje Božijeg blagoslova", zaključio je u božićnoj poruci kardinal vrhbosanski Vinko Puljić.
U tom duhu, Puljić je kazao da je Božićna noć obasjana svjetlom, da fizičko svjetlo teško probija tamu, ali duhovno svjetlo je ljubav koju je Bog učinio da čovjeka osvjetljuje.
Danas, 25. prosinca svečanu Misu s početkom u 10.30 sati predvodit će kardinal Puljić također u sarajevskoj katedrali.

Banja Luka

Pomoćni biskup banjolučki mons. dr. Marko Semren predslavio je u banjolučkoj katedrali sv. Bonaventure 24. prosinca, Božićno bdijenje - Misu Polnoćku s početkom u 24 sata.

Bosanski Novi

U crkvi Svetog Trojstva u Bosanskom Novom, nakon 70 godina, služena je ponoćna misa koju je predvodio banjalučki biskup Franjo Komarica. Komarica je istakao da je riječ o povijesnom danu, jer se u ovom gradu ponoćna misa slavi prvi put nakon 1946. godine do kada je ovdje bio župnik, a nakon te godine ovu župu je opsluživao prijedorski župnik. On je izrazio nadu da će crkva, koja je nedavno pokrivena, uskoro biti završena. "Želio sam zajedno sa vama zahvaliti Bogu za dar svete vjere, a vama za istrajnost vašu u svetoj vjeri u Boga i snagu te vjere", rekao je biskup Komarica vjernicima na sinoćnjoj misi. On je pozvao vjernike da mole Božiji blagoslov za sve stanovnike ovog grada i cijelog kraja. Komarica je zahvalio građanima koji nisu katolici, a prisustvovali su ponoćnoj misi. Danas, 25. prosinca svečanu Misu s početkom u 10 sati predvodit će biskup Komarica u banjolučkoj katedrali.

Mostar

Biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. dr. Ratko Perić predslavio je u mostarskoj katedrali Marije Majke Crkve, 24. prosinca Božićno bdijenje, Misu Polnoćku s početkom u 24 sata. Biskup Perić je vjernicima i ljudima dobre volje zaželio sretan Božić, uz poruke mira i tolerancije koji su potrebni svakom zdravom društvu. ''Radujte se narodi kad čujete glas da se Isus porodi u blaženi čas'', točno u ponoć je zapjevalo stotine vjernika u prepunoj katedrali Marije majke crkve u Mostaru. Time je započelo božićno svečano misno slavlje koje je predvodio Msgr. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski uz koncelebraciju brojnih svećenika. "Noćas u 5.500 katedrala svijeta slavi se ovakva svečana polnoćka", naglasio je biskup Perić. Diljem svijeta u ovoj noći prenosila se radosna vijest i pozivalo se vjernike na mir, toleranciju i ljubav, ali se osvrnuli na način Isusovog dolaska na zemlju. "Kako se provodio popis stanovništva svega svijeta, svi su morali ići svojim domovima, pa tako i Marija i Josip iz Nazareta morali su ići u Betlehem, od kuda su bili njegovi preci. Ali roditi, nije za njih nigdje bilo mjesta, pa je tako rodila dijete u štalici", ovo je priča koja nije izostavljena niti u jednom božićnoj propovjedi."Za njega ne bijaše mjesta ni u ljudskom svratištu, a kamoli u ljudskom srcu, zato što je čovjek toliko sebičan", između ostalog je tijekom propovijedi kazao biskup Perić. Govoreći o ljubavi Božjoj i Isusovom rođenju koje su anđeli nebeski navijesti, kao i trojici kraljeva koji su prateći zvijezdu repaticu došli u štalicu pokloniti se 'rođenom kralju' uz darove 'zlato, smirnu i tamjan', Perić je naglasio kako Isusovo rođenje u štalici simbolizira ljubav i mir na svojski način. "Rođenje Isusovo u štalici omogućilo je pastirima da mu se prvi poklonu, jer su oni bili najniža klasa u društvu. Oni nisu mogli svjedočiti na sudu, nisu smjeli stupiti nogom u nikakav grad. Koliko god bili pošteni općenito su smatrani lažljivcima, lopovima i izrodima. Čak su bili oslobođeni propisa održavanja subote i smatrani su obredno nečistima. Oni nisu smjeli ući u hram, jer su svećenici prikazivali žrtve, ali su ih svećenici mogli udaljiti da im betlehemskim poljima čuvaju janjce radi gozbene djelidbe. Smještali su ih zajedno sa carinicima i bludnicama. Izbačeni iz građanstva lišeni religioznih obreda, smatrani ološem društva bit će počašćeni najvećim priznanjem da ih zovne anđeo Gospodnji i da ih obavijesti o velikoj radosti da im se rodio Spasitelj svijeta", pojasnio je biskup Perić, napominjući kako se Isus i rodio da bi otkupio grijehe svijeta. "Zato da nam pokaže da je veće bogatstvo siromaštvo Božje nego sva bogatstva svijeta", zaključio je Perić u božićnoj propovijedi. Na kraju svečanog misnog slavlja svim je vjernicima i ljudima dobre volje zaželio sretan Božić, uz poruke mira i tolerancije koji su potrebni svakom zdravom društvu. Snagu zajedništva polnoćka u gradu na Neretvi je pokazala i dolaskom predstavnika Srpske pravoslavne crkve iz Mostara, na čelu sa parohom Radivojem Kruljem, po kome je biskup Perić uručio pozdrave i zahvalu episkopu zahumsko-hercegovačkom i primorskom Vladiki Grigoriju.
Danas, na dan Božića, 25. prosinca, svečanu Misu s početkom u 11 sati predslavit će biskup Perić također u mostarskoj katedrali.
Tokom Ponoćke iz katoličkih crkava BiH poslana je poruka mira, ljubavi, suživota, a svećenici i nadbiskupi pozvali su na dobročinstvo i pomoć onima koji su u najvećoj potrebi. Kao i svake godine, uz katolike Ponoćki su prisustvovali i pripadnici drugih vjera, prijatelji koji dijele radost Božića s njima.
Badnja večer je simbol novog početka, pa se tako svi oni koji su se sa nekim tokom godine zavadili, na ovo veče praštaju i mire.
I u crkvi Svetog Ilije u Zenici večeras je održana misa ponoćka kojom su vjernici katoličke vjeroispovijesti dočekali svoj veliki blagdan Božić. Crkva je bila ispunjena do posljednjeg mjesta, a svetu misu je predvodio fra Zdravko Anđić koji je kazao kako je Božić prilika da svako sebe ispita. "On nas poziva na pobožno življenje do njegovog ponovnog dolaska i zato započinjući ovu misu razmišljajmo o našem životu, o ljubavi koju trebamo gajiti prema Bogu i čovjeku. Da bismo dostojno sudjelovali u ovome molimo oproštenje", kazao je Anđić. Anđić je još kazao da je Božić izgubio svoj smisao i da je ljudima potrebno nešto da bi bili sretni i slavili Božić. "Našu radost i slavlje ne uvećavaju ukrašene ulice i kroz sve natpise u medijima ne možemo se načuditi na šta smo spali. Nemamo radosti, sve ovisi šta će nam neko servirati i uvijek ćemo povjerovati u ono što nije istina", kazao je Anđić. On je kazao da pripreme za Božić nisu lampice na prozorima već da se čovjek priprema kao pojedinac te da u sebi treba da ima usađen osjećaj radosti zbog blagdana. "Trebamo se Bogu zahvaliti što smo večeras zajedno u ovoj prostoriji i što slavimo Boga i zahvaljujemo mu se. Poruka ovog Božića jeste da slavimo Boga na visini i da slavimo mir na zemlji jer Božića ipak nema bez ljudi. Braćo i sestre, slaveći Božić pokušamo u svome srcu promišljati drugačije o Božiću. Razmišljajmo o njemu da je pun radosti, ne da se napijemo već da bude dio našeg temeljnog opredjeljenja i da budemo ljudi koji će živjeti Božić i ljubav Božiju", poručio je Anđić. Nakon mise ponoćke ispred crkve je uslijedilo kolektivno čestitanje uz zdravicu kuhanog vina.

izvor: Večernji list