BiH od zaplijenjene robe zaradila pola milijuna KM

granica, lijekovi, stanje na cestama, stanje na putevima, stanje na prometnicama, meso, inspektori, sporazum, mito, carina, granica, prelazak granice, granica, tablete, Ksalol, državljanin bih
Arhiva

U postupcima prodaje robe u 2018. godini predmet prodaje bila je roba široke potrošnje, razna tehnička roba, odjevni predmeti, obuća, a najveća postignuta cijena prodajom jest iznos od 150.000 KM, koju je izvršio RC Tuzla, kazao je Nezavisnim Ratko Kovačević, načelnik Službe za odnose s javnošću UNO BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da je u tijeku prošle godine održano 27 javnih aukcija i 15 izravnih prodaja. Prema njegovim riječima, najniže cijene su sitne robe, poput kopča, ukosnica, gumica za kosu...

Tu spada i tekstilna roba poput muških, ženskih i dječjih majica (od pet do 50 KM), obuća - tenisice, sandale i papuče (od tri do 70 KM), muške, ženske i dječje čarape po cijeni od pola do tri KM, ističe Kovačević.

Naveo je da novac ostvaren prodajom robe predstavlja prihod jedinstvenog računa s kojeg se sredstva raspoređuju na način kako je propisano Zakonom o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda.

To konkretno znači da se novac dobiven prodajom oduzete robe raspoređuje korisnicima (institucije BiH, entiteti i Distrikt Brčko), kao i svi ostali prihodi od neizravnih poreza, objasnio je Kovačević.

Naglasio je da pravo sudjelovanja na javnim aukcijama i izravnoj prodaji imaju pravne i punoljetne fizičke osobe, kao i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost registriranu kod nadležnog tijela, koje ispunjavaju uvjete iz odluke o prodaji carinske robe.

Osoba zaposlena u bilo kojoj organizacionoj jedinici Uprave za neizravno oporezivanje, kao i njezini srodnici do trećeg stupnja linijskog ili tazbinskog krvnog srodstva ne mogu biti sudionici na prodajama, rekao je Kovačević.