BiH kao konfederacija?

Papić, koji je stručnjak za Balkan i Evropu, ocijenio je za "Večernje novosti" da se "fenomen Dodik" polako "prima" i kod Bošnjaka i Hrvata i da se čini da je došao kraj ideje o unitarnoj BiH.  Na pitanje da li misli da Dodiku uskoro neće biti potreban referendum, jer će RS de fakto biti neovisna, Papić je istakao da se to već događa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dodik se godinama drži svog puta i na njemu istrajava bez obzira na pritiske koje trpi od mnogih moćnih svjetskih političara i država. Bošnjački i hrvatski političari sve više gledaju u Dodika i žele da se ugledaju na takav model uspješnog političara, da i oni imaju svoje zemljopisno-političke tvorevine, kao što Dodik ima RS, a koje će im davati realnu moć", naveo je Papić.

 On je rekao i da je "Stratfor" procijenio da je realna godina ulaska Srbije u EU 2035. godina. "A ko zna kako će tada izgledati evropska zajednica i da li će je uopće biti", rekao je Papić.  On je istakao da je ulazak Srbije u Evropu toliko daleko da su ta pitanja u ovom trenutku bespredmetna.
"Evropa trenutno sređuje svoju kuću, a kada pravite veliko spremanje - ne zovete goste. Izgleda da slijedi još jedna rezvizija Lisabonskog ustava, što znači da minimum narednu deceniju neće biti novih proširenja", istakao je on.  Papić je naveo da dolazak državnog tajnika SAD Hilari Klinton u region i Srbiju ima za cilj da, prije svega, simbolično pokaže da su zemlje Balkana u stalnom fokusu Vašingtona.

 "Njena glavna poruka, i Beogradu i Sarajevu i Prištini, biće da svi problemi moraju što prije da se riješe, jer State Department ne želi da gubi energiju na zapadni Balkan, u situaciji kada mora da se bavi dešavanjima na Bliskom istoku i povlačenjem iz Iraka i Avganistana", rekao je Papić.
 Prema njegovim riječima, Klintonova dolazi da podrži EU integracije, i to je veoma važan gest. Papić smatra da dijalog između Beograda i Prištine neće početi prije Nove godine.