FOTO  Bh. gradić u totalnoj blokadi, mladenci se ne mogu ni vjenčati

višegrad

Zbog toga što načelnik općine Višegrad Mladen Đurević (SNSD) ne priznaje aktualnu skupštinsku većinu, u kojoj nema njegovog SNSD i odbija predložiti proračun – život u ovom podrinjskom gradiću u potpunoj je blokadi!

Već pola godine studenti su bez stipendija, poljoprivrednici bez subvencija, nevladine organizacije, kulturno-umjetnička društva, sportski kolektivi, vjerske organizacije i ostali proračunski korisnici bez sredstava, odnosno, bez financijske podrške općine za svoj rad. Kapitalna ulaganja u općinu su obustavljena, a sve sportske, kulturne i turističke manifestacije otkazane ili prolongirane za neko naredno razdoblje. Blokada je tolikih razmjera da čak nisu određeni ni osobe za zaključivanje vjenčanja, tako da se mladenci iz Višegrada snalaze i vjenčavaju u okolnim općinama, što je nezabilježeno u povijesti ovog grada.

S druge strane, Mladen Đurević, načelnik općine Višegrad, preko Ministarstva uprave i lokalne samouprave i ministrice Senke Jujić pokušava osporiti odluke koje je proteklih mjeseci donosila  Skupštine općine, zbog čega su zastupnici većine protiv ministrice podnijeli i kaznenu prijavu, jer je,kako kažu, nezakonito stala na stranu načelnika Đurevića.

U vladajućoj većini tvrde da već mjesecima pokušavaju uvjeriti načelnika da podnese prijedlog proračuna i omogući normalno funkcioniranje općine.

U višegradskoj skupštinskoj većini tvrde da je njihov grad jedina lokalna zajednica u RS koja ni sedam mjeseci nakon lokalnih izbora nema usvojen proračun. Oni ističu da je zakonska obaveza načelnika da predloži nacrt i prijedlog proračuna, dok je za njegovo usvajanje odgovorna Skupština općine.

"Nažalost, nikada od konstituiranja SO, načelnik  nije predložio proračun, tako da je propustio i posljednji rok (31.03.2021.) do kada je po Zakonu morao predložiti proračun Skupštini na usvajanje. Od 1. srpnja se očekuje da općina Višegrad i njen proračun budu u potpunoj blokadi", poručuju zastupnici većine u SO Višegrad.

Mile Lakić, zastupnik Pokreta za Višegrad kaže da je novi skupštinski saziv više puta službeno i javno upozoravao načelnika da izradi prijedlog proračun i dostavi Skupštini općine na usvajanje, ali je on to kategorički odbijao, tvrdeći da novi saziv nije legalan i da on nema kome predložiti proračun, ignorirajući na taj način volju oko 3500 građana koji su izabrali zastupnike skupštinske većine (od 6600 koji su izašli na izbore).

U međuvremenu, Skupština općine Višegrad je nastavila s redovnim aktivnostima i na zasjedanjima donijela ukupno 16 odluka, a za koje je načelnik općine rekao da su nelegalne i tražio od Vlade RS da ocijeni zakonitost rada SO Višegrad.

Vlada RS je sredinom travnja donijela zaključak u kojem se navodi da je Prva sjednica Skupštine općine Višegrad održana nezakonito i da se sve odluke koje je donijela SO obustavljaju od izvršenja.

"Iz dostavljenog zaključka se vidi da je Vlada Republike Srpske donijela odluku broj: 04/1-012-2-1109/21 od 15.04. 2021. godine kojom je obustavila od izvršenja odluke SO. Točno je da je spomenuta odluka objavljena u „Službenom glasniku Republike Srpske“ broj: 38/21 od 27.04.2021.godine. Odluka je javno objavljena bez obrazloženja i pouke o pravnom lijeku, nema podataka kome se dostavlja. Nije dostavljena ni tuženom, a ni zainteresiranim osobama iz odluke", tvrdi Lakić i dodaje:

višegrad

"Zbog sujete je svojim bezobzirnim ponašanjem uspio izmanipulirati Ministarstvo uprave i lokalne samouprave, kao i Vladu RS, da preko suda pokušaju osporiti legalne i legitimne odluke SO, a vrhunac lakrdije jeste da Pravobraniteljstvo, koje zastupa Vladu i Općinu, traži da načelnik odredi osobu koja će zastupati Skupštinu općine u upravnom sporu sa njim, što je u suprotnosti sa zakonom jer se radi o dvije odvojene institucije koje biraju direktno građani. Ili je ovdje na djelu ona čuvena izreka iz nekog vremena, koje nažalost liči na ovo današnje, „Kadije te tuži, kadija ti sudi“. Ako bi se to stvarno dogodilo, onda bi bio presedan u sudskoj praksi da tužitelj određuje punomoćnika ili zastupnika tuženom, a dogodilo se.

Lakić kaže da odbornici SO Višegrad smatraju da načelnik općine ne može u ovom slučaju odrediti zastupnika tuženoj strani.

"Skupštinu općine, kao predstavnički organ jedinice lokalne samouprave, predstavlja i zastupa njen predsjednik, što je jasno propisano u članu 43. stav 1. Zakona o lokalnoj samoupravi. Predsjednik Skupštine je naveden kao potpisnik osporenog akta, a također je naveden i kao potpisnik izjašnjenja datog u postupku administrativnog nadzora. Na drugoj strani, jasne su i nadležnosti pravobraniteljstva propisane Zakonom o pravobraniteljstvu Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj:7/18)", objašnjava Lakić i nastavlja:

višegrad

"Točno je da su jedinice lokalne samouprave i njihovi organi subjekti koje zastupa pravobraniteljstvo (član 9), ali se u konkretnom slučaju ne radi o sporu iz člana 13. istog Zakona, jer se ne radi o sporu povodom zaštite imovinskih interesa jedinice lokalne samouprave."

On kaže da je pokretanju ovog upravnog spora prethodio  postupak administrativnog nadzora, proveden od strane Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske na zahtjev načelnika općine Višegrad, koji u suštini nema pravni interes da osporena odluka, kao i ostale odluke s konstitutivne sjednice budu poništene, osim da dobije na vremenu kako bi, u međuvremenu, osigurao skupštinsku većinu, koju nije imao na konstitutivnoj sjednici. I tu je napravljena greška, jer Ministarstvo može vršiti nadzor samo na općim odlukama,  ne i pojedinačnim, a ovdje su sve pojedinačne odluke, odnosno imenovanja.

Prema tome, jedini zastupnik tužene u ovom sporu može biti predsjednik Skupštine ili osoba koju on ovlasti – ističe Lakić.

"Nažalost, načelnik je iskoristio stav Pravobraniteljstva, odredio osobu koje je poslalo odgovore na tužbe i gdje je priznato sve iz tužbi i po njima je sve završeno",  kaže Lakić i dodaje da predstavnici skupštinske većine, ipak, očekuju da će sud krajnje profesionalno, pošteno i časno donijeti odluku i odbaciti tužbe zbog procesnih nedostataka.

"Naš odvjetnički tim  smatra da Vlada u konkretnom slučaju nema aktivnu legitimaciju za podnošenje tužbe i pokretanje upravnog spora. Članom 2. stav 1. Zakona o upravnim sporovima propisano je da pravo na pokretanje upravnog spora ima fizičku i pravnu osobu, ako smatra da mu je upravnim aktom povrijeđeno neko pravo ili neposredni osobni interes zasnovan na zakonu", kaže Lakić.

On dodaje da je jasno da tužitelj nije pravna osoba kome je osporenim rješenjem povrijeđeno neko njegovo pravo ili neposredni osobni interes zasnovan na zakonu. Dakle, ostaje primjena člana 2. stav 3. i 4. Zakona o upravnim sporovima Republike Srpske.

"Jednostavno rečeno, načelnik je podnio prijedlog za tužbu preko Vlade, odnosno Pravobraniteljstva, protiv Skupštine, ali Skupštinu kao tuženu stranu treba predstavljati i zastupati legalno i legitimno izabrani predsjednik, čija je to zakonska obaveza. Načelnik nema nikakve ingerencije nad Skupštinom općine, u smislu bilo kakvog zastupanja bez suglasnosti većine u SO, jer po zakonu SO isključivo predstavlja njen predsjednik", kategoričan je Lakić.

On kaže da je Skupština općine, odnosno predsjednik SO Muamer Sofović, dobila tužbu od suda i preko pravnika i odvjetnika poslao izjašnjenje sudu u kome traži da sud odbaci tužbe zbog procedura.

"Jasno je da su sva dosadašnja mišljenja i odluke Ministarstva i Vlade RS nametanje  političke sile, a ne pravo i pravda. Isto tako smo uvjereni da će upravo sud postupiti po zakonu i pravu, i na osnovu sličnih presuđenih predmeta iz sudske prakse koje smo im dostavili", poručio je Lakić.

Lakić dalje navodi, da je prethodnih sedam mjeseci načelnik Đurević pokušavao bukvalno kupiti bar jednog zastupnika za njegovu skupštinsku većinu, ali da u tome nije uspio.

"Cijela prepiska sa Ministarstvom bila je sa ciljem da dobije na vremenu kako bi osigurao 11 ruku koje će mu služiti da koristi proračun kako on misli da ga troši. Podsjećamo da je za prethodne četiri godine potrošio pet proračuna, a da pri tome nije urađen niti jedan značajniji projekt u gradu, na primjer preko 50.000 KM i više. U tom razdoblju je i mimo odluke SO povećao svoju plaću za blizu 40 posto, tako da svaki mjesec načelnik građane iz proračuna općine, samo za plaću košta blizu 6000 KM, a da  pri tome nije ništa uradio za naš grad od izbora do danas", tvrdi Lakić i dodaje da načelnik Đurević, čak, nije dozvolio ni da se Muamer Sofović prijavi u Poreznoj upravi kao predsjednik Skupštine općine, niti da dobiva plaću za svoj rad. 

"Posebna priča je što sigurno pokušava da prikrije razne nezakonite aktivnosti iz prethodnih godina, a za koje mi već znamo. Nažalost, ovakvo bahato i neodgovorno ponašanje načelnika i do sada veoma skupo koštalo građane Višegrada, ali je izvjesno da je ovakvim aktivnostima navukao gnjev i ljutnju velike većine Višegrađana, pa i onih koji su mu do jučer bili lojalni", zaključuje Lakić.

Srpko Baranac, zastupnik DNS-a u SO Višegrad, izjavio je da je načelnik na čudan način uvukao u ovu zbrku i Ministarstvo uprave i lokalne samouprave zajedno sa ministricom Senkom Jujić, koja je tri mjeseca zloupotrebljavala svoja ovlaštenja kroz nezakonita tumačenja i mišljenja i kupovala vrijeme ne bi li načelnik Đurević izvukao, tj. kupio taj, toliko željeni, zlatni glas.

višegrad

"Epilog te rašomonijade s ministricom Jujić je kaznena prijava protiv nje za zloupotrebu ovlaštenja i službenog položaja. Na kraju, u tu kriminalnu hobotnicu se uključila i Vlada Republike Srpske u pokušaju da “spasi glavu” načelniku Đureviću i pod tobožnjom sumnjom u zakonitost održavanja konstitutivne sjednice, obustavila sve odluke s te prve sjednice", kaže Baranac i dodaje da su iz DNS u Višegradu, na vrijeme otvorenim pismom upozorili ministricu Jujić da poštuje zakone i da ne nasjeda na marifetluke načelnika, međutim ona je, mimo svojih ovlaštenja, donosila određene odluke i zbog toga smo pokrenuli kaznenu prijavu.

višegrad

Baranac kaže da je osnovni cilj skupštinske većine u Višegradu da SO što prije nastavi s normalnim radom, da se donose odluke u interesu građana ovog grada i zbog toga i očekuju da će nadležni sud brzo donijeti odluku i presjeći ovu neozbiljnu igru u režiji Đurevića.

"Jedna od prvih odluka koje planiramo izglasati jeste opoziv načelnika, jer smatramo da su se za taj čin stvorili svi neophodni uvjeti. Podsjećamo da smo na trećoj redovnoj sjednici pokrenuli opoziv, da je isti dostavljen načelniku koji je po zakonu imao 15 dana da se izjasni o istom, što naravno nije učinio. Zbog toga, molimo građane Višegrada, da se strpe još malo i da sačekamo sudski epilog, kako bi napokon mogli krenuti u izvršavanje poslova i zadataka za što smo i dobili njihovo povjerenje", rekao je Baranac.

U potrazi za odgovorima što na ovaj neviđeni skandal koji trese Višegrad kaže načelnik Đurević i nadležni iz ministarstva uprave i lokalne samouprave stoji samo zid šutnje.