Autocesta kroz zaleđe Neuma može, ali bez trgovine neumskim teritorijem
Nakon prvosvibanjskih praznika, 3. 5., u Zagrebu je najavljen sastanak na kojem će predstavnici Hrvatske, ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić i BiH, ministar prometa i transporta Damir Hadžić, razgovarati o prolasku hrvatske autoceste kroz teritorij BiH, odnosno općinu Neum. Podsjetimo, nova hrvatska vlada, premijera Zorana Milanovića, odustala je od izgradnje Pelješkog mosta, projekta prethodne dvije HDZ-ove vlade, i odlučila se za, kako kažu, jeftiniju varijantu: izgradnju autoceste preko teritorija BiH, kojom bi se povezao Dubrovnik i jug Hrvatske s ostatkom zemlje.
Neumljanin Pero Bačić, tvrdi kako se upravo njegovo zemljište nalazi na trasi autoceste. Nada se kako će zemlju dobro unovčiti. Kaže da bi za Neum i Neumljane bilo najbolje da autocesta bude što bliže gradu.
Neumljani: Autocestu što bliže Neumu
„Ako se to ne dogodi, Neum će biti izoliran. A ovo sad što imamo, ovo je već sad tako zakrčeno, da se ovuda ljeti ne može proći. To je ta takozvana magistrala gdje gine više ljudi nego u drugom svijetskom ratu. A autocesta je interes i BiH i Federacije BiH i Hrvatske, zato što bi oni aktivirali Dubrovnik najbližim i najjeftinijim putem", kaže Bačić.
Iz unutrašnjosti Bosne i Hercegovine, iz Čapljine i Stoca, do Neuma vodi uski krivudavi put. Magistralna cesta Neum-Stolac, čija je izgradnja počela prije nekoliko godina, stala je na petom kilometru od Neuma. Mnogi u šali znaju reći kako BiH, zapravo i nema izlaz na more. Ne čudi stoga što se žitelji ovog hercegovačkog gradića raduju izgradnji bilo kakve ceste, a pogotovo autoceste kroz zaleđe Neuma. Matko Butigan, za Deutsche Welle kaže, kako je to za Neumljane puno bolja varijanta od Pelješkog mosta.
„Neum je najgore povezan i svaka cesta je dobro došla. Autocesta je za nas bolje rješenje. Ipak bi Pelješki most odvukao goste koji su u prolazu tu. Ići će preko Hrvatske da izbjegnu granice, neće prolaziti kroz Neum, kaže Butigan.
Što sadrži prijedlog- ponuda BiH?
Prema prijedlogu bosanskohercegovačke strane, popularna "Dalmatina" bi se od granice Metkovića s Neumom, na ulazu u teritorij BiH, račvala na dvije brze ceste. Jedna bi bila tranzitna, bez graničnih i carinskih prijelaza i kontrola, ali ograđena visokom žičanom ogradom. Njome bi putnici bez zaustavljanja putovali prema Dubrovniku. Granični prijelaz bio bi na brzoj cesti koja bi skretala u Neum. BiH bi, prema riječima pomoćnika ministra prometa i transporta BiH Izeta Bajrambašića, dala Hrvatskoj privremenu koncesiju na dio teritorija BiH u dužini od šest kilometara, koliko je dug koridor brze ceste kroz zaleđe Neuma, koja bi važila do ulaska Bosne i Hercegovine u Europsku uniju.
„Ovdje ne moramo govoriti isključivo o autocesti, ovdje možemo govoriti o brzoj cesti koja ima dva kraka", izjavio je hrvatski ministar pomorstva prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić Hrvatskoj televiziji. Iz njegove izjave, moglo bi se zaključiti kako su stajališta bosanskohercegovačke i hrvatske strane o cestovnom koridoru kroz zaleđe Neuma već usuglašena.
Načelnik: Što dalje od Neuma, duž Popova polja
Ukoliko se dogovor postigne, njegova provedba neće, međutim, biti moguća bez suglasnosti lokalne zajednice - općine Neum. Neumski načelnik Živko Matuško podržava izgradnju autoceste, ali, kaže, ako bi išla dublje u zaleđe Neuma, duž Popova polja. Matuško, međutim strahuje da u pozadini ovog dogovora ne stoje i druge namjere.
„Vidimo u medijima da se prave neke trgovine s teritorijem općine Neum. Spominju se koridori koji prolaze vodozaštitnom zonom od obale udaljenom 7-8 kilometara koji bi spajao Republiku Hrvatsku, tj. Metković s Dubrovnikom. Kako se spominju koridori, spominje se i vrh poluotoka Klek, Veliki i Mali škoj. Tu se igraju neke velike trgovine s teritorijem općine Neum. Mi nismo za tu trgovinu i nećemo dozvoliti da se to odvija bez lokalne vlasti", kategoričan je načelnik Neuma.
deutsche wele