ALUMINIJ INDUSTRIES MOSTAR Kinesko-ruski baypass za europske sankcije

Otvorenje galerije the Hub of fine arts
Hercegovina.info

Strateški partneri izraelske kompanije M.T. Abraham koja je za simboličnih 30 tisuća KM mjesečne rente preuzela infrastrukturu Aluminijskog kombinata Mostar su kineske državne tvrtke "CMEC“ i "NFC“ od kojih je jedna na crnoj listi Svjetske banke, a druga, prema pisanju svjetskih medija, blisko surađuje s Iranom na razvoju raketnog programa. U tom kontekstu, propast Aluminijskog kombinata Mostar kao i preuzimanje ovog strateškog poduzeća danas otvara i pitanje uloge Bosne i Hercegovine u geopolitičkim odnosima velikih sila, piše tacno.net.

Nakon nekoliko najava, u srpnju 2019. godine Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne prekinula je isporuku električne energije čime je proizvodnja u Aluminijskom kombinatu Mostar u vlasništvu Vlade FBIH i malih dioničara po 44 posto i Republike Hrvatske s 12 posto, zauvijek ugašena. Gašenjem pogona kreiran je put ka predaji aluminijske industrije u FBIH „najboljem ponuđaču“.

Prestanak proizvodnje akumulirano je nezadovoljstvo oko 900 radnika koji su organizirali masovne prosvjede ispred centrale ove stranke u Mostaru targetirajući predsjednika Dragana Čovića kao najodgovornijeg za situaciju u Aluminijskom kombinatu.

Usporedno s prosvjedima ispred HDZ-a, Vlada FBIH, predvođena premijerom Fadilom Novalićem te resornim ministrom Nerminom Džindićem, pregovarala je sa zainteresiranim ponuđačima za preuzimanje Aluminija Mostar. U prvom redu švicarskim Glencore-om koji od 1997. godine intenzivno posluje s Aluminijskim kombinatom.

Zbog zahtjeva za povlaštenom cijenom električne energije predstavnici Vlade FBIH odbijaju ponudu Glencore-a kao i kompanije WAQT Trade LLC sa sjedištem u Dubaiju čime se otvara prostor za izraelsku grupaciju M.T. Abraham i kineskih strateških partnera predvođenih Amirom Gross Kabirijem.

Za razliku od izraelskog investitora i kolekcionara umjetnina Amira Gross Kabiria koji održava snažne poslovne veze s Mikhailom Piotrovskiyim dugogodišnjim direktorom „Emitraž“ muzeja i jednim od najodanijih kadrova Vladimira Putina još iz razdoblja njegovog mandata na poziciji gradonačelnika Sankt Petersbourga, strateški partneri Aluminij Industries-a imaju bogato iskustvo u aluminijskoj industriji i izgradnji energetskih objekata.

Prema pisanju Reuters-a China Non-Ferrous Metal Industry’s Foreign Engineering & Construction (NFC), blisko je surađivala s Iranskim raketnim programom na procesima stvaranja aluminijskog pudera ključnog sastojka pogonskog goriva koje se koristi za lansiranje projektila. Predstavnici NFC-a u izjavi za Reuters naglasili su da je poslovanje ove tvrtke u Iranu vezano isključivo za područje civilne upotrebe. NFC je od 2005. godine prisutan u Iranu gdje su sudjelovali u projektu tehničke modifikacije tvornice glinice u gradu Jajarmu.

Obzirom na desetljetni kontinuitet političkih sukoba i tenzija između Izraela i Islamske Republike Iran te podatka da je strateški partner izraelske tvrtke, na osnovu medijskih navoda, surađivao s Iranom na razvoju aluminijskog praha, komentar je zatražen od izraelskog veleposlanika Noaha Gal Gendlera.

Veleposlanik Izraela negirao je postojanje ugovora između M.T. Abraham Group-e i NFC-a istaknuvši "da se radi o povijesnoj informaciji koja nije relevantna već neko vrijeme.“. Nedugo nakon komunikacije sa službene stranice Aluminij Industries kompanija NFC je uklonjena iz sekcije strateških partnera.

Drugi strateški partner M.T. Abraham Group-e, China Machinery Enegineering Corporation (CMEC) odavno je prisutan na teritoriji Srbije i Bosne i Hercegovine kroz projekte izgradnje i sanacije energetskih objekata. Ova kineska državna tvrtka od 2018. godine nalazi se pod sankcijama Svjetske banke zbog prijevara u postupku projekta energetske efikasnosti u provinciji "Shandong Kina“, preciznije lažnog predstavljanja završetka radova i isplata avansa.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić koji zastupa interese FBIH u Aluminij d.d. istaknuo je da ne može komentirati ove informacije koje nisu službene i koje nisu dostavljene njemu na uvid.

Sloboda izvoznicima zelene energije

Energetska infrastruktura Aluminijuma d.d. Mostar, nekada najvećeg potrošača električne energije u BIH, trafostanice, pristupni dalekovodi, priključak maksimalne snage 235 MW vrijednosti desetine milijuna KM, prepušten je tvrtki M.T. Abraham Group kroz ugovor o najmu postrojenja Livnice za simboličnih 30.000 KM mjesečno.

Upravo u ovom podatku sadržan je i interes kineske tvrtke China Machinery Enegineering Corporation (CMEC). Kako je ugovorom navedeno Izraelsko-kineskim "investitorima“ u Aluminij d.d. ostavljena je mogućnost izgradnje solarnih, vjetro i plinskih elektrana pojedinačne snage do 30 MW.

Da će kineska tvrka China Machinery Enegineering Corporation sudjelovati u izgradnji energetskog objekta potvrdili su Amir Gross Kabiri kao i Isak M. Tamir drugi čovjek M.T. Abraham Group u ranijim izjavama za medije.

"Udružili smo snage s našim strateškim partnerima, CMEC-om, te ćemo izgraditi elektrane koji koriste obnovljive izvore energije, Sunce i vjetar, kako bi se Aluminiju osigurao puni kapacitet električne energije potreban za ljevaonicu i pogon anoda.“

Neznatne količine energije potrebne za funkcioniranje ova dva pogona kao i pretpostavka da Aluminij Industries d.o.o. Mostar neće pokretati pogon elektrolize otvorit će mogućnost kreiranja profita iz slobodne prodaje električne energije iz obnovljivih izvora na europskom tržištu.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Kineska državna tvrtka CMEC interes za ulaganje u obnovljive izvore energije iskazala je još 2015. godine nakon sastanka s Draganom Čovićem tijekom njegovog službenog posjeta Kini.

Tadašnji član Predsjedništva nakon ovog sastanka pohvalio je svako nastojanje kineskih kompanija da započnu ili nastave sve projekte koji su od obostrane koristi, a vode daljem razvoju BIH.

Da je sastanak s Draganom Čovićem bio plodonosan za tvrtku CMEC pokazuje i potpisan partnerski memorandum s kompanijom VE Gradina iz 2016. godine, a koji se tiče razvoja i izgradnje prve faze Vjetroelektrane kod Tomislavgrada instalirane snage 41,6 MW.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

I dok kineske tvertke u BIH ulažu u zelenu energiju, Vlada FBIH predvođena HDZ-ovom ministricom financija Jelkom Miličević 2019. godine se zadužuje 1.2 milijarde KM kod kineske državne banke „EXIM“ za realizaciju izgradnje Termo bloka 7 Tuzla mada je već u tom trenutku bilo jasno da električna energija proizvedena iz ovog postrojenja neće biti konkurentna na tržištu zbog CO2 taksi.

U tom kontekstu trend investicija u obnovljive izvore energije stranih investitora u BIH otvara pitanje izostanka zakonske regulative FBIH i RS-a kojim bi se poticao obavezan otkup zelene energije za javno opskrbljivanje. Prof. Mirza Kušljugić smatra da ovakva politika prilikom izgradnje obnovljivih izvora neće doprinijeti procesu dekarbonizacije te otvara mogućnost plasiranju obnovljive energije u izvoz.

"Detaljnija analiza ukazuje da izvoz obnovljive energije, posebno iz vjetroelektrana i solarnih elektrana, ne mora doprinositi ekonomskom razvoju BiH. Naime, izgradnja ovakvih objekata ima velike investicijske troškove za tehnologije, a u toku rada ove elektrane kreiraju jako mali broj radnih mjesta. Stoga, ako su ovakve elektrane izgrađene stranim kapitalom i ako se energija koju proizvode izvozi, jedina ekonomska korist za BiH je obično samo koncesijska naknada (što je reda par postotaka ukupnog prihoda). Istovremeno, lokacije s najboljim potencijalima vjetra i sunca se “zauzimaju” a prijenosna mreža “opterećuje”.“

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Prema mišljenu Kušljugića ispravan pristup bi bio da država potiče izgradnju obnovljivih izvora putem aukcija na taj način osiguravajući preuzimanje dijela energije, naprimjer 50% po povoljnim cijenama za javno opskrbljivanje. Međutim, preduvjet za ovakav način dekarbonizacije je postojanje vizije, strategije i planova, što BiH trenutno nema.

Posao desetljeća: Kinesko-izraelsko partnerstvo uz blagoslov Rusije

"Spasonosni“ ugovor o najmu jednog pogona potpisan u travnju 2020. godine eklatantan je primjer preuzimanja strateških tvrtki bez direktnih stranih ulaganja. Za 30 tisuća KM u prve dvije godine najma, M.T. Abraham Group, preciznije Aluminij Industries d.o.o. Mostar, pored korištenja energetske infrastrukture ostvario je niz drugih pogodnosti, poput zakupa kompletne pokretne i nepokretne imovine pogona Ljevaonice.

Ugovorom je omogućeno i upisivanje založnog prava na imovinu, uvođenje dodatnih partnera, mogućnost otkupa dijela tvornice ili kompletne tvornice uz ekskluzivno pravo preče kupovine. Također, omogućeno je preuzimanje intelektualnog vlasništva.

Dostupni poslovni podaci jasno ilustriraju ekonomski potencijal aluminijske industrije.

Tvrtka Aluminij Industries d.o.o. Mostar osnovana od strane Amira Gross Kabiria sa osnivačkim kapitalom od 5 tisuća KM u 2020. godini poslovanja, imala je promet od 790.000 KM.

Sljedeće godine promet ove tvrtke raste na cca 470 milijuna KM i ostvarenom dobiti od skoro 30 milijuna KM. Značajno je napomenuti i činjenicu da je vlasnička struktura ove tvrtke promijenjena tako da je umjesto Amira Gross Kabiria kao vlasnik upisana kompanija M.T. Abraham Group S.A. registrirana u „Off shore“ zoni Panami.

Razlog naglog rasta prometa Aluminij Industries-a u korespondenciji je s poslovnim odnosom s Glencore-om, kao i podatku da je službeno švicarska tvrka u ovom razdoblju potpisala novi ugovor s RUSAL-om o isporuci 6.9 milijuna tona aluminija u periodu 2020-2024.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Podsjećamo, poslovanje službeno švicarske tvrtke Glencore AG International, najvećeg svjetskog trgovca rudama, obilježeno je nizom korupcijskih afera, kršenjem međunarodnih sankcija, optužbama za pranje novca, poreznim utajama te odličnim poslovnim konekcijama sa sankcioniranim ruskim oligarhom Olegom Deripaskom, vlasnikom RUSAL-a, drugog najvećeg svjetskog proizvođača aluminija.

Glencore i RUSAL također su suvlasnici i tvrtke EN+ Group jednog od najvećih svjetskih proizvođača "Zelenog aluminija“ proizvedenog iz obnovljivih izvora energije. Identično kao i RUSAL i ova kompanija je sankcionirana od strane Američke vlade.

Prema dostupnim podacima Vanjskotrgovinske komore BIH upravo je Švicarska u ovom razdoblju i najveći uvoznik aluminijuma u BIH. Iz ove države u BIH je u toku 2021. godine te travnja 2022. godine uvezeno 683 milijuna KM vrijednosti aluminija.

Iako nema svojih sirovina Švicarska je jedan od najvećih trgovaca rudama čija burza sirovinama ostvaruje promete od jednu bilijardu USD godišnje. Iz švicarske organizacije “Public Eye” naglašavaju da je trgovina rudama nedovoljno transparentna bez jasnih zakonskih regulativa i kao takva jedan od glavnih prihoda autoritativnih režima.

Vrlo zanimljiv podatak je činjenica da je u tijeku 2021. godine Aluminij Industries ostvario rekordni promet koji Aluminijski kombinat Mostar u svojoj povijesti nikada nije dostigao. Sukladno ovim brojkama postavlja se pitanje i koristi koju FBIH ima od najma pogona.

Goran Đukanović, ekspert za tržište aluminija, govoreći o cijenama najma pogona „Ljevaonice“, smatra da su one u trenutku preuzimanja stimulativne, obzirom na tadašnju potrebu za zbrinjavanjem dijela radnika nekadašnjeg Aluminija. Međutim, kako ističe, treba izračunati kolika je korist i dobit za vlasnike Aluminij d.d. Mostar od ove poslovne suradnje.

"S razlogom se postavlja pitanje: zar se sve to nije moglo uraditi s ranijim ili nekim novim lokalnim menadžmentom i radnom snagom Aluminija? Zašto je bilo potrebno izdati u zakup Aluminij inozemnoj tvrtki za posao pretapanja aluminijuma i stvaranje profita na razlici između dva aluminijska proizvoda bez i s dodanom vrijednošću (ingot-trupac), kada se sve to moglo bez ikakvih problema raditi i u starom Aluminiju? Sve to što se danas radi i proizvodi u Aluminiju radilo se i ranije.“

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Đukanović smatra da se proces elektrolize trebao planski zatvoriti u razdoblje 2015-2016. godine kada je bilo jasno da zbog cijena električne energije ova proizvodnja nije ekonomski opravdana.

"Kada se znalo da je cijena struje visoka i da se neće moći plaćati, zašto se još tada nije krenulo u kupovinu ingota i pretapanje u trupce? Sada za taj posao zarada iznosi i do 700-800 eura po toni aluminijuma uz malu potrošnju električne energije (5-7%) u odnosu na proizvodnju primarnog aluminijuma u elektrolizi, tako da je profit zagarantiran. Aluminijeva livnica ima kapacitet pretapanja oko 160,000 tona godišnje pa izračunajte koja je potencijalna zarada. Zašto taj profit nije omogućen lokalnoj tvrtki, pa i bivšem Aluminiju, nego inozemnoj tvrtki? Kolika je zarada i korist od svega toga za državu BiH? Ili bolje rečeno kolika je zarada i korist pojedinaca iz vrha vlasti koji su omogućili ovaj posao, stranoj tvrtki?“

Kronologija industrijske devastacije BIH: Milijarda duga Aluminij d.d. Mostar

Povećanje cijena električne energije, ključne komponente u procesu elektrolize, krajem 2000-tih godina nagovijestilo je početak problema u poslovanju Aluminijskog kombinata Mostar.

Nemogućnost političkog dogovora SDA i HDZ-a na federalnoj razini, kojim bi se subvencionirala nabavka električne energije, izostanak zajedničke energetske strategije i ideje restrukturiranja ovog giganta, kao i sve veći stupanj korupcije, otvorili su prostor za djelovanje različitih interesnih skupina, direktno ili indirektno povezanih s Ruskom Federacijom poput hrvatskog Prvog plinarskog društva – PPD-a.

Vlasnik Luka Ploče i zastupnik Gazproma u Hrvatskoj PPD i njegove podružnice u Bosni i Hercegovini s Aluminijskim kombinatom Mostar prisno su surađivale od 2016. godine pa sve do gašenja. Tek ulaskom Federalne financijske policije u Aluminij Mostar potvrđeni su navodi medija te je jasno prezentirano na koji način su sklapani nepovoljni ugovori za Aluminij Mostar ukupne vrijednosti cca. pola milijarde KM.

Nepovoljni ugovori s dobavljačima te "nerazumijevanje“ JP Elektroprivrede HZHB, osnovane jednim dijelom i zbog opskrbe najvećeg potrošača električne energije u BIH Aluminija Mostar, doveli su 2019. godine do akumuliranog duga od 400 milijuna KM. Upravo tri četvrtine duga odnosilo se na potraživanja Elektroprivrede HZHB te drugih dobavljača, prvenstveno Glencore-a kao i domaćih tvrtki poput FEAL-a Široki Brijeg.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Danas, skoro tri godine nakon dolaska u Mostar, Amir Kabiri pozicioniran je kao centralna figura gospodarskog, kulturnog i sportskog života kreiranog direktno ili indirektno od strane HDZ-a BIH. Dobitnik „Večernjakovog pečata“ za gospodarstvenika godine, sponzor i član uprave HŠK „Zrinjski“ i mecena nekadašnje galerije Aluminijuma koju je pod novim imenom nedavno otvorio zajedno sa Draganom Čovićem uveliko je amortizirao odgovornost ove stranke za propast Aluminija Mostar.

Zvanično, za dolazak M.T. Abraham grupe predvođene Amirom Gross Kabirijem i kineskih partnera u Aluminij Mostar najzaslužniji je poduzetnik Marko Laco sa snažnim "backgroundom“ u HDZ-u. Kako Žurnal. Info navodi, Marko Laco, vlasnik kompanije IT-odjel d.o.o. te u jednom trenutku menadžer M.T. Abraham Group za Balkan u obiteljskim je vezama s Milenkom Čovićem, vlasnikom tvrtke „Katarina“ koja je godinama izdašno financirana od institucija na čijem čelu se nalaze kadrovi ove stranke.

A da političkim akterima u BIH, prvenstveno HDZ-u, fokus nije bio spašavanje Aluminijskog kombinata Mostar, kojim su suvereno vladali desetljećima, pokazuje i primjer indolentnog odnosa prema imovini koja nije predmetom poslovne suradnje s izraelsko-kineskom grupacijom.

U tome su svakako imali podršku i Vlade FBIH kao i resornog ministra Nermina Džindića čiji je dosadašnji mandat obilježen nizom afera od kojih izdvajamo dopuštanje institucijskog kaosa u OIEIEK-u kojim je investitorima bliskim HDZ-u omogućen monopolistički položaj nad subvencijama za solarne elektrane u vrijednosti od 51 milijuna KM.

Upravo iz ovog ministarstva informirali su da oni nemaju podatke koliko je dosad financijskih sredstava uplaćeno na račun Aluminij d.d. Mostar po osnovu ugovora s tvrtkom Aluminij Industries d.o.o. Mostar. Također nemaju podatke o tome tko je sudjelovao u pregovorima s ovom tvrtkom, a kako navode, kontrola poslovnog odnosa ovih tvrtki vrši se na način da Aluminij d.d. svakih 6 mjeseci dostavi Informaciju o stanju i realizaciji ugovora.

Zdenko Klepić, sadašnji predsjednik Nadzornog odbora Aluminij d.d. nije želio razgovarati za portal Tačno.net dok je direktor Danijel Bukovac istaknuo da nema dozvolu Nadzornog odbora za razgovor s medijima.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

S trenutačno odgovornim kadrovima u Aluminij d.d. Mostaru novinari su željeli razgovarati o navodima iz prijave o financijskom kriminalu koji se tiče prodaje zaliha anoda/petrol-koksa Aluminij Industries-u po 10 puta nižoj cijeni od tržišne.

Prema podacima iz prijave koja je dostavljena SIPA-i, FUP-u, Tužiteljstvu HNŽ kao i Tužiteljstvu BIH, 4000 tona gotovih anoda, specifične sirovine koja se koristi za proces elektrolize, a koje su ostale nakon gašenja proizvodnje u Aluminij d.d. Mostar, prodano je tvrtki Aluminij Industries za cca 65-70 USD po toni iako je u tom trenutku na tržištu ova sirovina koštala od 650 do 670 USD. Prema procjenama, Aluminij d.d. na ovaj način je oštećen za 4,6 milijuna KM.  Anode su nakon prodaje ruskim brodom "Darina“ iz luke Ploče transportirane do Ankone-Italija.

SIPA je potvrdila da je zaprimila tri prijave početkom 2022. godine od kojih su dvije prijave dostavljene Tužiteljstvu HNŽ, a jedna FUP-u na dalje postupanje.

Iz odgovora Tužiteljstva HNŽ nisu precizirali da li su pokrenuli istragu u ovom predmetu. Ova pravosudna institucija nakon Izvještaja Financijske policije FBIH o poslovanju Aluminija d.d. uputila je zahtjev za dodatne provjere o eventualnim kaznenim djelima u vezi poslovanja s velikim dobavljačima. Do danas bez epiloga.

Iz Vlade FBIH nisu odgovorili na pitanja o razlozima kontinuiranog prolongiranja financijske konsolidacije Aluminija d.d. Mostar.

Upravo prolongiranjem konsolidacije Vlada FBIH zamrznula je bilo kakav oblik mogućnosti plaćanja ili rješavanja dugova prema vjerovnicima koji iznose oko cca 400 milijuna KM.

Iz Elektroprivrede HZHB za portal Točno.net potvrdili su da tvrtka Aluminij Industries d.o.o., iako je to ugovorom s Aluminij d.d. Mostar precizirano, nije sklopila nikakav sporazum o naknadi potraživanja koja s ovim vjerovnikom iznose u ovom trenutku 295 milijuna KM.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Danas, Aluminij d.d. postoji samo kao pravni subjekt s prihodima od naplate najamnine pogona, čime ostvaruje knjigovodstveni gubitak od cca 15 milijuna KM godišnje. Obzirom na činjenicu da je Aluminij d.d. iznajmljen na vremensko razdoblje od 15+15 godina, procjene su da će ovo poduzeće akumulirati dodatnih 450 do 500 milijuna KM.

Kada u obzir uzmemo i zatezne kamate te sudske troškove na ukupni dug od 400 milijuna KM vjerovnicima dolazimo do podatka da će Aluminij d.d. za trideset godina biti u financijskoj dubiozi od cca jednu milijardu KM.

Detalje ugovora o najmu iz resornog ministarstva nisu željeli komentirati pravdajući tu odluku "bezuvjetnom povjerljivošću svih odredbi Ugovora“.

Strateški interes Kine i Rusije: Dragan Čović i Milorad Dodik

Prodaja ili preciznije preuzimanje državnih tvrtki poput naftne Rafinerije Brod ili Aluminij d.d. Mostar i njihov prelazak u rusko ili kinesko vlasništvo očigledno je uvjetovalo političke pozicije Milorada Dodika i Dragana Čovića što je posebno vidljivo u kontekstu događanja u Ukrajini. S tim činjenicama nikoga ne treba iznenaditi izostanak podrške Dragana Čovića odluci za uvođenje sankcija Rusiji ili Dodikova podrška invaziji.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Profesorica sigurnosnih studija Edina Bećirević naglašava da su eksperti godinama smatrali da Kina za razliku od Rusije nema “alternativnu političku viziju” za Zapadni Balkan. Sukladno takvom stavu, prema njenom mišljenju, zapadni službenici su bili iznenađeni savezništvom Kine i Rusije u Savjetu sigurnosti UN-a i pokušajima destabilizacije BIH.

“Stručnjaci su godinama tvrdili da Kini, zbog ulaganja odgovara stabilna ekonomska situacija koja je moguća jedino ako Bosna i Hercegovina postane članica NATO-a i Europske unije. Danas je očigledno da je Kina odustala od neutralnog stava o političkoj orijentaciji Bosne i Hercegovine. Posljednjih nekoliko godina u savezništvu s Rusijom, uvidjela je da porast populističke politike na Zapadnom Balkanu prirodno olakšava njen ulazak u regiju. Antizapadni i euroskeptični lideri u regiji su bili vrlo otvoreni da alternativu EU i NATO-u vide u Pekingu i Moskvi, a kinesko savezništvo s Rusijom se vidi u naporima da se zatvori OHR, i u podržavanju secesionističke politike Milorada Dodika.”

Otvorenje galerije the Hub of fine arts

Prema mišljenju profesorice Bećirević, uloga Kine u političkim odnosima unutar BIH ovisit će od šireg geopolitičkog konteksta te budućih odnosa Kine i Rusije. Kako naglašava, ukoliko se to savezništvo pojača protiv “neprijateljskog Zapada” to će se svakako odraziti na Bosnu i Hercegovinu i Zapadni Balkan u cjelini.

U ovom trenutku nitko sa sigurnošću ne može predvidjeti u kojem smjeru će se razvijati politički odnosi unutar Bosne i Hercegovine jer oni u velikoj mjeri zavise od geopolitičkih odnosa Zapada s jedne i Rusije i Kine s druge strane.

Međutim, ono što je sasvim jasno je podatak da je Bosna i Hercegovina kontinuiranim uništavanjem vlastitih industrijskih potencijala te njihovom predajom stranim investitorima, uveliko propustila priliku da sama određuje vlastitu sudbinu.

Na upite portala točno.net do objave ovog teksta nisu stigli odgovori: veleposlanstva Ruske Federacije i ambasade Narodne Republike Kine u BIH. Predstavnici tvrtke Aluminij Industries d.o.o. zahvalili su se na interesu ali su odbili da odgovore na upite.

Iz HDZ-a BIH nije stigao odgovor na zahtjev za intervju s predsjednikom ove stranke, Draganom Čovićem.

Otvorenje galerije the Hub of fine arts