AFERA 'RESPIRATORI' Ispitana tri svjedoka optužbe
Direktnim i unakrsnim ispitivanjem svjedoka optužbe - Mladena Čančarevića, Jelene Reljić i Strahinje Obradovića, uposlenika Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, danas je u Sudu BiH nastavljeno suđenje u predmetu Fadil Novalić i drugi.
Radi se o predmetu čiji se akteri terete u vezi s nabavkom 100 respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM, koje je za potrebe Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) iz Kine uvezla tvrtka “F. H. Srebrena malina”.
Pored Novalića, federalnog premijera, u ovom su predmetu optuženi - suspendirani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i vlasnik tvrtke “F. H. Srebrena malina” Fikret Hodžić, kao i pravna osoba “F. H. Srebrena malina”, te federalna ministrica financija Jelka Milićević, piše Fena.
Svjedok Mladen Čančarević, pomoćnik direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH (Agencija) za opće i pravne poslove opisao je u direktnom ispitivanju proceduru u vezi s upisom tvrtke „F: H. Srebrena malina“ u registar velikoprometnika medicinskom opremom, odnosno dobivanjem dozvole za interventni uvoz medicinskih sredstava.
Potvrdio je kako je za „F.H. Srebrenu malinu“ prvi put čuo 23. travnja 2020. godine, te da ga je toga dana direktor Agencije Aleksandar Zolak obavijestio o tome da ga je kontaktirao savjetnik direktora Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UIOBiH) Miloš Stevanović i upoznao ga sa situacijom u vezi s uvozom respiratora za potrebe FBiH, naglašavajući hitnost procedura.
Prema kazivanju ovog svjedoka, nedugo nakon toga, telefonski ga je kontaktirao Fikret Hodžić, vlasnik tvrtke F.H. Srebrena malina kojem je pojasnio postupak u vezi s upisom u registar veleprometnika medicinskom opremom, odnosno procedurom dobivanja dozvole za interventni uvoz.
Čančarević nadalje navodi kako je Hodžića uputio na Službenu stranicu Agencije radi upoznavanja s dokumentacijom neophodnom za registraciju, koja je taksativno pobrojana iz Pravilnika za interventni uvoz, nakon čega je vlasnik Srebrene maline dostavio potrebnu dokumentaciju.
U međuvremenu, svjedok je kontaktirao glavnu farmaceutsku inspektoricu Indiru Fazlagić (ispitana u svojstvu svjedokinje na ročištu od 29. rujna) koja mu je prenijela da ju je kontaktirao Hasan Ganibegović (bivši direktor Ureda Vlade FBiH) te da je insistirao na hitnosti postupanja.
Svjedok Čančarević je, istovremeno, detaljno opisao dalji tok događaja te koordiniranje aktivnosti s drugim uposlenicima Agencije - Jelenom Reljić i Strahinjom Obradovićem, precizirajući da je nakon kompletiranja dokumentacije izvršen upis F.H. Srebrene maline u registar veleprometnika i izdana dozvola za interventni uvoz te da je cijeli postupak trajao oko četiri/pet dana.
Naveo je i da su hitne procedure iznuđene izvanrednom situacijom uzrokovanom pandemijom koronavirusa te da je u to vrijeme bilo dosta zahtjeva i drugih pravnih osoba, pri čemu su određeni nositelji javnih funkcija inzistirali na prioritetnom rješavanju i hitnosti procedura.
Svjedok Čančarević je u unakrsnom ispitivanju, odgovarajući na upite obrane kazao da prilikom svih spomenutih procedura nije bio izložen direktnom pritisku nekoga konkretno, ali da je sama situacija nalagala promptno djelovanje, te da je bilo slučajeva da rješavanje zahtjeva bude realizirano u roku jednog dana.
Naveo je i kako su izvršene sve potrebne provjere te da je F.H. Srebrena malina dostavila svu potrebnu dokumentaciju, odnosno da su ispunjeni uvjeti za rješavanje zahtjeva te tvrtke skladu s važećim propisima.
Na upit da li ga je ikada kontaktirao prvooptuženi Novalić, svjedok je odgovorio da nije, te da ga ni direktor Agencije nije nikada spominjao.
Svjedokinja Jelena Reljić, farmaceutkinja zaposlena u Agenciji je, također, ispitana na okolnosti upisa F.H. Srebrene maline u registar i izdavanja dozvole za interventni uvoz, s fokusom na uvjete, kronologiju i dinamiku spomenutih procedura, podsjećajući da se to vrši u skladu sa Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima i Pravilnikom o proizvodnji i prometu na veliko medicinskih sredstava.
I ova svjedokinja je govorila o koordinaciji aktivnosti između uposlenika Agencije te hitnosti postupanja, kao i detaljima vezanim za posredni i neposredni inspekcijski nadzor, uključujući i opće i posebne uvjete, odnosno kriterije koje mora ispuniti osoba u veleprometniku odgovorna za praćenje neželjenih efekata medicinskih sredstava.
Uz napomenu kako ta osoba mora imati šesti stupanj školske spreme zdravstvenog smjera, ali da joj nije neophodan stručni ispit uz uvjet da se educira na tom planu, puno polemike izazvala su pitanja u vezi s kronologijom upisa u registar veleprometnika i dobivanja dozvole za interventni uvoz, na čemu je insistirala optužba, ustvrdivši kako se u konkretnom slučaju radi o presedanu.
Ostatak svjedočenja odnosio se na razjašnjenje pitanja koja su se odnosila na prijem robe (respiratora) i kupca, te procedure carinjenja, skladištenja…
Obrana je u više navrata prigovorila na relevantnost određenih pitanja, navodeći da nisu sadržana u optužnici, te da se radi o subjektivnim pitanjima, odnosno unakrsnom ispitivanju.
Svjedok Strahinja Obradović, zaposlenik Agencije u svojstvu stručnog savjetnika, govorio je, također, o poslovima vezanim za izdavanje dozvola za interveni uvoz i upis u registar veleprometnika, te dokumentaciju koja je potrebna na tom planu.
Kako je kazao, Agencija je kod izdavanja dozvole za interventni uvoz u obavezi provjeriti da li je podnositelj zahtjeva upisan u registar veleprometnika medicinskim sredstvima.
Dodao je kako svako pravno lice može podnijeti zahtjev za interventni uvoz uz fakturu, ugovor i određeni certifikat, te opisao proceduru rješavanja zahtjeva F.H. Srebrene maline , podsjećajući da je uz zahtjev ove tvrtke uložen i akt FUCZ-a, koji je od Vlade zadužen za nabavku/uvoz respiratora, odnosno izjava s memorandumom uz naziv i vrstu proizvoda.
U unakrsnom ispitivanju svjedok Obradović je potvrdio da se FUCZ pojavljivao i ranije sa sličnim izjavama, odnosno da se one smatraju relevantnim.
Optužnica Novalića, Solaka i Hodžića, između ostalog, tereti za udruživanje radi činjenja kaznenih djela u vezi s djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.
Milićević se tereti za nesavjestan rad u službi.
Nastavak glavnog pretresa u ovom predmetu zakazan je za 6. listopada, kada bi trebalo pristupiti ispitivanju novih svjedoka optužbe.