80. OBLJETNICA UBOJSTVA HERCEGOVAČKIH FRANJEVACA Uz velik broj vjernika održana procesija i svečana misa zadušnica

Na Širokom Brijegu sinoć je svečanom misom zadušnicom obilježena 80. obljetnica stradanja 12 franjevaca, koje su komunisti 7. veljače 1945. godine odveli iz samostana, pogubili i spalili. Ovaj zločin simbolizira stradanja ukupno 66 hercegovačkih franjevaca te tisuća vjernika tijekom Drugog svjetskog rata i poraća.
Molitveni program započeo je u 16 sati kraj ratnog skloništa gdje su članovi Frame Široki Brijeg zapalili 12 svijeća u spomen na ubijene fratre. Procesija, predvođena franjevcima, uputila se prema samostanskoj crkvi, gdje je održana sveta misa. U njoj je sudjelovalo 66 framaša, svaki od njih noseći duksericu s likom i imenom jednog ubijenog franjevca te njihovom dobi u trenutku smrti.
Misa zadušnica u čast ubijenih
Svečanu svetu misu predslavio je mostarsko-duvanjski biskup mons. Petar Palić, uz sudjelovanje nadbiskupa Tirane mons. Arjana Dodaja, kotorskog biskupa mons. Mladena Vukšića, provincijala Hercegovačke franjevačke provincije fra Joze Grbeša i brojnih drugih svećenika.
"Križ koji su nosili naši franjevci i narod Hercegovine podsjeća nas na vjeru i žrtvu koja nas ujedinjuje s Kristovim križem, vodeći prema Uskrsu," istaknuo je mons. Palić u svojoj propovijedi.
Provincijal fra Jozo Grbeš naglasio je kako su u veljači 1945. godine u samo osam dana ubijena 46 franjevca, dok su kroz povijest ukupno 66 hercegovačkih franjevaca dali život za svoju vjeru i narod.
Simbolika molitve i zajedništva
Na kraju mise, gvardijan širokobriješkog samostana fra Ivan Marić zahvalio je svima koji se već 80 godina mole i prisjećaju žrtve franjevaca. Posebno je spomenuo projekt postavljanja novih orgulja u crkvi, koje simboliziraju trajnu molitvu i pobožnost prema ubijenim fratrima.
"Tišina ovog dana pretvorimo u molitvu i zahvalnost," poručio je fra Marić.
Široki Brijeg kao mjesto sjećanja
Uz brojne vjernike iz Hercegovine, na obilježavanje su pristigli i vjernici iz Čitluka, Posušja, Međugorja i Splita. Spomen-obilježje "Ranjeni kamen" i širokobriješka crkva postali su središnja mjesta sjećanja na franjevce koji su svojim životima svjedočili vjeru i ljubav prema Kristu.
Ovaj dan, ispunjen molitvom i zajedništvom, podsjeća na važnost sjećanja na žrtve te na poziv na mir, pravdu i ljubav u duhu vjere.