Marin Čilić u četvrftinalu US Opena
U dvoboju osmine finala 12. nositelj opravdao je ulogu favorita protiv Martina Kližana savladavši ga u tri seta. 2009. godine Marin Čilić je izborio četvrtfinale US Opena nakon što je u drugom kolu nadoknadio zaostatak od 2:0 u setovima protiv Jesseja Levinea.
Piše: Vedran Babić
Tri godine poslije na istome mjestu u prvom kolu Čilić je u istom rezultatskom zaostatku bio protiv Marinka Matosevica, ali je i to uspio okrenuti.
Sedam dana kasnije prvi hrvatski "reket" ponovno je u četvrtfinalu posljednjeg Grand Slama sezone nakon što je sa 7:5, 6:4, 6:0 bio bolji od Martina Kližana, najugodnijeg iznenađenja u muškom dijelu turnira i jedinog preostalog nepostavljenog tenisača u ždrijebu. Epitet najugodnijeg iznenađenja 52. tenisač svijeta zaslužio je pobjedama nad petim nositeljem Jo-Wilfriedom Tsongom i Jeremyjem Chardyjem.
Po prvi put u svojoj karijeri 23-godišnji Slovak je nastupao u osmini finala Grand Slama i upravo to se pokazalo ključnim jer Marin, iako je samo godinu dana stariji, ima neusporedivo više iskustva na ovoj razini.
Ljevoruki Kližan je bio vrlo agresivan i potezao je kada je god stigao, a imao je i dovoljno šansi da meč ode u drugom smjeru. U prvom setu imao je prve break lopte, u drugom setu je dvaput imao break prednosti, a u prvom gemu trećeg seta nije realizirao tri break lopte.
U toj svojoj agresiji znao je pretjerati i to mahom u presudnim trenucima. Svi važniji poeni pripali su Čiliću, koji je u tim trenucima bio strpljiviji, dok je Kližan uglavnom brzopleto griješio.
Čilić se tako poslije dva sata i tri minute igre plasirao u svoje ukupno treće četvrtfinale na Grand Slamu. Prije tri godine u New Yorku u toj fazi je zaustavljen od kasnijeg pobjednika Juana Martina Del Potra, a 2010. na Australian Openu probio se do polufinala i onda izgubio od Andyja Murraya.
Sa Škotom bi se Čilić ponovno mogao susresti ako bi ovaj u svom meču osmine finala pobijedio Milosa Raonica.
Kronologija
Oba tenisača krenula su impresivno na svojim servisima. Izmjena je bilo vrlo malo u početku meča, a Kližan je u njima bio agresivniji i opasniji. Na svom početnom udarcu Slovak je dvaput imao nezgodnu situaciju kod 30-30, dok je Čilić kod 3:3 izvukao 15-30 i onda kod 4:4 15-40.
Čilić je tada, u devetom gemu, upao u veliku krizu servisa. Čak je na obje break lopte morao igrati drugi servis, no Kližan je u oba navrata vrlo loše reternirao i tako upropastio odličnu priliku da uzme prvi set. Kod 5:6 Slovak je nanizao nekoliko grešaka i olakšao Čilićev put do prve dionice - dvostrukom pogreškom i forhend pogreškom donio je Hrvatu 15-40. Prvu set loptu je spasio, ali na drugoj je promašio bekhend.
Drugi set otvoren je obostranim pogreškama, iz kojih je više koristi izvukao Kližan. Slovak je poveo 2:1, a potom i 4:2 nakon što je u četvrtom i šestom gemu izvukao 0-30 odnosno 15-30 na svom servisu. Čilić, međutim, nije odustajao od drugog seta.
U pravom trenutku podigao je razinu svoje igre i kod 3:4 izborio tri vezane break lopte. Kližan je prve dvije poništio sjajnim forhend winnerima, no na trećoj je promašio pravi zicer na forhendu i Marin se vratio u igru. Nedugo zatim, kod 4:5, Kližan je s nove četiri pogreške u nizu poklonio Čiliću drugi set.
Prvi gem trećeg seta pokazao se presudnim za ostatak meča. Kližan je ponovno pritisnuo Čilića i izborio se za tri nevezane break lopte, no nije realizirao ni jednu i Hrvat je zadržao svoj servis. U idućem gemu Kližan je na svom servisu prosuo 40-15, a Čilić je ubrzo došao do svoje break lopte.
Poslije kratke izmjene Kližan je izašao na mrežu, a Čilić odigrao forhend pass koji njegov suparnik nije uspio vratiti. Slovački tenisač, čiji je trener bivši slovački teniski as Karol Kučera, se potom raspao i do kraja meča nije osvojio ni gem.
US Open, osmina finala:
Čilić (Hrvatska, 12) - Kližan (Slovačka) 7:5, 6:4, 6:0