PETO FINALE I TREĆE SLAVLJE Obala Bjelokosti osvojila 34. afrički Kup nacija

Obala Bjelokosti

Nogometna reprezentacija Obale Bjelokosti treći put u povijesti postala je prvak Afrike nakon što je u finalu 34. izdanja Kupa nacija, koji je održan upravo u toj zemlji, u Abidjanu pred 60.000 gledatelja pobijedila Nigeriju 2-1.

Za Obalu Bjelokosti to je bilo peto finale Kupa nacija i treće slavlje nakon 1992. i 2015. godine, dok je Nigerija ostala na tri titule u osam finala, a posljednji put je bila najbolja 2013.

U finalu je povela Nigerija u 38. minuti golom Williama Troosta-Ekonga. Branič PAOK je bio strijelac i u 1-0 pobjedi u skupini. No, ovoga puta domaćin je u drugom dijelu uspio okrenuti rezultat.

Izjednačio je Franck Kessie u 62. minuti, a pobjedu domaćinu donio je Sebastien Haller u 81. minuti.

Napadač Borussije Dortmund je u srpnju 2022. otkrio kako ima rak testisa, zbog kojeg je podvrgnut operaciji. Nakon dvije operacije i četiri ciklusa kemoterapije Haller se koncem siječnja prošle godine vratio nogometu, a godinu dana kasnije donio je svojoj reprezentaciji kontinentalnu titulu.

U susretu za treće mjesto koji je igran u subotu, Južnoafrička Republika boljim izvođenjem 11-eraca sa 6-5 svladala je DR Kongo.

Za JAR to je četvrta medalja s afričkih prvenstava, nakon zlata 1996., srebra 1998. i bronce 2000. DR Kongo je, pak, drugi put ostao četvrti, usto ima i dva naslova (1968., 1974.) i dva treća mjesta (1998., 2015.).