Hrvatski navijači ogorčeni zbog optužbi da su izazvali bitku na Grbavici

Nas je bilo pedesetak, njih oko tristo. Što se može reći o takvom sukobu. Nije to bila tučnjava jedan na jedan, već je to bio obračun kamenjem i dimnim bakljama. Letjelo je kamenje na sve strane, bilo ga je svih veličina. Jedan takav kamen pogodio me u glavu - govori Hajdukov navijač, koji nije želio u javnosti izaći s osobnim podacima kako ne bi uznemirio obitelj. Vidjeli smo ga oblivenog krvlju na jednoj od brojnih videosnimki što kolaju internetom.

Ostao sam na nogama, priseban, a do bolnice sam došao sam, s mjesta sukoba otišao sam taksijem. Primljen sam na obradu, dalje znate sve - kaže M.B. od kojeg je iskaz uzela i sarajevska policija. I dalje je puno toga nepoznato.

- Neredi su izrežirani, ustvrdili su iz Sarajeva čim se situacija smirila. Izrežirani, ali od koga? Izrežirani? Možda, ali samo od huligana koji su došli na utakmicu. Iz uprave Željezničara kazali su kako se oni ponose svojim navijačima, Manijacima, koji su nedavno napali ‘ni krive ni dužne' navijače GOŠK-a na povratku iz Sarajeva. Svugdje u svijetu klubovi se ograđuju od huligana, koji prave nerede, čak im i zabranjuju dolazak, a u Sarajevu se ponose njima i krivicu prebacuju na druge. Najprije su optuženi torcidaši iz Kiseljaka.

To je potpuna neistina jer mi u Sarajevu nismo ni bili, kaže Marin Bošnjak, vođa kiseljačke Torcide. Prema njegovim riječima, 57 navijača Hajduka, uglavnom Kiseljačana, a među njima bilo je i 11 Vitežana, tri navijača iz Makarske i jedan iz Livna, organizirano su pošli za Sarajevo. Kada su prešli na teritorij Sarajevske županije zaustavili su ih u Kobiljači policajci PU Novo Sarajevo te ih zadržali zbog, kako su im kazali, nereda koji su već izbili u Sarajevu.

«Rečeno nam je da u Sarajevu ima nereda, da je pokidan jedan transparent navijača Željezničara. Kako smo imali žarku želju otići na utakmicu, pričekali smo sve do trenutka kada nam je potvrđeno da je utakmica otkazana i da tribinama nema niti jednog navijača Torcide. Tad smo se vratili u Kiseljak, ispričao nam je Bošnjak. Ogorčen neutemeljenim blaćenjem navijača Torcide iz Kiseljaka, je i Željo Tuka, sin navijačke legende s ovih prostora Ante Tuke Paljike.

- Ponosan sam na svoga oca i tradiciju i kulturu navijanja koju mi je usadio. Zahvaljujući toj kulturi od 1994. godine, otkad postoji kiseljačka Torcida, na nama Hajdukovim navijačima iz Kiseljaka nema niti jedne mrlje. Ono što se jučer dogodilo u Sarajevu djelo je huligana, a ne navijača, kazao je Tuka, a blaćenje mladih Kiseljačana osudili su i načelnik općine Mladen Mišurić Ramljak i Lidija Bradara, predsjednica ŽO HDZ-a BiH.

Osude huliganizma

- Osuđujem ovakvo ponašanje medija jer se u punom kapacitetu pokazalo neprofesionalno, neprovjereno i huškačko novinarstvo. Ovo je potpuno neargumentiran napad na mlade Kiseljaka, kazala je Bradara. Ako nisu iz Kiseljaka, onda su sigurno Širokobriježani, pomisli su iz Sarajeva pa optužili i njih. - Nas nekoliko pripadnika Torcide iz Širokoga Brijega uistinu smo krenuli na utakmicu kombijem zajedno s prijateljima iz Splita. Na izlazu iz tunela na Ivanu zaustavila nas je policija i zadržala tu nekoliko sati. Pretresli su nas, uzeli dokumente i nisu pustili dalje, kažu navijači iz Širokog Brijega, tražeći od nadležnih da objave imena onih koji su počeli incidente.

- Našu kolonu u Konjicu kamenovala je skupina huligana. Nas nisu dirali, već su "hrabro" napali posljednja vozila u koloni od tridesetak kombija i autobusa, kažu Širokobriježani.

Sarajevski poučak

Regionalnoj ligi nema mjesta!

Košarka, vaterpolo, rukomet... su uspjeli, regionalna liga se igra, nema nereda ni prevelikih tenzija. Ali poruka iz Sarajeva sasvim je jasna: nogometna regionalna liga dugo se neće igrati, nema joj mjesta, jer takve poruke dobivali bismo svakog tjedna. Krvave glave i isukani noževi na Grbavici dali su još jednu potvrdu da je prerano. Da sve to zajedno nema smisla. Nedavno smo imali "bitku kod Grobnika", Riječani su dočekali Puljane, kad igraju Dinamo i Hajduk kompletna hrvatska policija je na nogama, a blokirani su svi cestovni pravci od Zagreba do Splita. I kad sve završi s nekoliko stotina privedenih odahnemo, jer nema mrtvih. Sada smo otišli malo šire, prema Sarajevu, a zamislite da se priključi i Beograd. Pa tako svakog tjedna. Ne, to nam ne treba, nogomet se ne igra da bismo brojali mrtve i strahovali za svoju djecu samo zato što, eto, vole nogomet. Naravno, neredima u Sarajevu pripisat će se politička konotacija, priča o zemlji različitih naroda. A u stvari sve je to isto, huligani teroriziraju klubove, normalne ljude. U Zvezdi Delije određuju tko će biti u momčadi, navodno polažu prava i na neke igrače, u Dinamu Bad Blue Boysi tjeraju Mamića, u Hajduku Torcida bira tko će voditi klub...

Navijači su u nogometnim klubovima na ovim našim otužnim prostorima duboko unutra, njih se pita za mišljenje, njihova se poštuje. A kad jedni drugima dođu blizu evo policijskih sirena, zlokobnih zavijanja bolničkih kola. I u Hrvatskoj, a kamoli u regiji.

Piše: Ozren Maršić, Ana Popović, Marko Knezović-Večernji list