FRANO JELIĆ SE VRAĆA NAKON ŠEST UTAKMICA KAZNE Je li platio višu cijenu od drugih svojih kolega?

Frano Jelić, VAR, Zrinjski Velež
Hercegovina.info

Frano Jelić, nogometni sudac iz Širokog Brijega, vraća se na scenu nakon što je izostao s listi sudaca šest uzastopnih kola. Njegovo ime sada se pojavljuje na delegaciji za utakmicu Sarajevo – Sloboda, zakazanu za 22. travnja, gdje će obnašati ulogu AVAR-a (asistenta VAR sucu).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Jelić je sankcioniran nakon što nije dosudio igranje rukom Nemanje Bilbije prije pogotka Karla Abramovića. Riječ je o utakmici koja je izazvala veliku buru u javnosti, s brojnim kritikama na račun suđenja, a mnogi su tada ukazivali na očitu pogrešku koja je direktno utjecala na ishod susreta. 

Je li Jelić platio višu cijenu od drugih?

Iako je Jelić pogriješio, čini se da je upravo on postao svojevrsna žrtva medijske hajke. Spomenimo kako je gotovo identična situacija bila na utakmici Rumunjske i BiH gdje su Rumunji tražili kazneni udarac nakon što je lopta pala na ruku Benjamina Tahirovića, pa su isti mediji ostali u šutnji, a neki su čak i slavili suca Dannya Makkeliea.

U tjednima nakon derbija, brojni drugi suci donosili su slične, pa čak i drastičnije pogreške, no nijedan od njih nije suspendiran u tolikoj mjeri. Ponavljamo, po našem skromnom mišljenju, Jelić je morao dosuditi igranje rukom Nemanje Bilbije, baš kao i Makkelie.

Jednako tako NS BiH mora na isti način kažnjavati sve suce, a ne se odlučivati pod pritiskom medijske hajke onih kojima je određeni klub "trn u oku". 

Ovakva neujednačena praksa sankcioniranja u sudačkoj organizaciji NS BiH ponovno otvara pitanje transparentnosti i kriterija. Zašto se jedni kažnjavaju strogo, a drugima gleda kroz prste?

Povratak pod reflektorima

Za Franu Jelića utakmica u Sarajevu prilika je za novi početak i povratak povjerenja u svoj rad. Iako će ovaj put biti u pomoćnoj VAR ulozi, pažnja javnosti neće izostati – osobito zbog pritiska koji i dalje postoji nakon burnog derbija iz veljače.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.