Jahanje može ublažiti simptome PTSP-a, a isti učinak imaju joga i pecanje
"Bio je užitak otkriti da je naš program pomogao na način na koji smo se nadali da hoće", kazala je voditeljica istraživanja Rebecca A. Johnson sa sveučilišta Missouri u Columbiji.
Prema podacima američkog ministarstva za ratne veterane svaki peti ratni veteran koji se nedavno vratio iz borbi ima simptome PTSP-a, hiperaktivnog sjećanja na proživljeni strah što izaziva uznemirujuće misli, osjećaje i snove. Neki veterani koji pate od PTSP-a toliko su u strahu da se boje napustiti svoje domove, kaže Johnson.
"Veterani s posttraumatskim stresnim poremećajem imaju visoku razinu tjeskobe i pomaže im usmjeravanje na učenje nove vještine. Vrlo su fokusirani", kaže ona. "Jahači usavršavaju jahačko umijeće, to nije jahanje na poniju".
Tijekom programa terapijskog jahanja u Missouriju veterani su učili i timarenje konja, uspostavljali odnos s konjima, a jahali su uz pomoć trenera. Većina sudionika istraživanja bili su muškarci u dobi od 29 do 73 godine.
Mnogi od njih su bili veterani Vijetnamskog rata koji su desetljećima patili od PTSP-a, kaže Johnson.
"Neki od tih ratnih veterana pate od simptoma PTSP-a 40 do 50 godina", kaže ona i dodaje da bi možda bilo važno da sustav zdravstvene zaštite podupre terapeutsko jahanje kao dodatni oblik besplatne terapije.
Dr. Gary Wynn psihijatar sa sveučilišta zdravstvenih znanosti u Bethesdi u Marylandu kaže kako treba vidjeti jesu li poboljšanja postignuta u okviru ovog istraživanja dugoročna i traju li nakon završetka programa jahanja.
On napominje da je nedavno istraživanje utjecaja joge na PTSP pokazalo da je uvjet dugoročnog održavanja pozitivnih rezultata nastavak vježbanja joge, a slične je rezultate kod PTSP-a imalo i uključivanje veterana u programe pecanja, akupunkture ili meditacije i pozitivni učinak nestajao je prekidom tih aktivnosti.