Ako 2018. ukine radne dozvole, ovo bi mogla biti nova 'obećana zemlja' za Hrvate
‘Prošla je godina, čini se, bila rekordna po iseljavanju mladih iz Hrvatske, otišlo ih je oko 30.000, a Zagrepčani su u tomu bili najbrojniji!', piše Renić. U to smo se uvjerili u popodnevnim satima na autobusnom kolodvoru u Zagrebu kada mnogi autobusi polaze za Austriju i Njemačku. Iako je bio radni dan vidjeli smo mnoštvo mladih koji su ušli u autobus na kat (oko 80 mjesta) koji prometuje za Beč. Svakodnevno su autobusi koji prometuju za Austriju, Njemačku i Švicarsku puni Hrvata, posebno mladih ljudi. Neke linije polaze s čak dva autobusa, jer su prepuni, pa svi putnici ne mogu stati u jedan autobus. Svi su to novi ‘gastarbajteri'. U novije vrijeme mnogi autoprijevoznici uvode nove linije za Austriju i Njemačku i koriste novi val iseljavanja kako bi ostvarili profit. Broj autobusnih linija za München, Graz i Beč, u novije vrijeme se više nego utrostručio.
Nedavno su mnogi austrijski i njemački mediji donijeli vijest o trenutačnom novom egzodusu Hrvata, kako stanovnici najmlađe države Europske unije Hrvatske masovno napuštaju svoju domovinu zbog socijalnih i gospodarskih problema. U zadnje tri i pol godine od ulaska Hrvatske u članstvo Europske unije, iz Hrvatske se iselilo 200 tisuća Hrvata, što je skoro 5% hrvatskog stanovništva. Najviše Hrvata iselilo se u Njemačku, njih 180 tisuća. Među novim iseljenicima mnogo je i onih sa završenim fakultetom i visokom školskom izobrazbom. Brojka hrvatskih iseljenika novijeg doba iz dana u dan masovno raste, a ako se nastavi ovakvo iseljavanje ‘trbuhom za kruhom' za deset godina Hrvatska bi mogla ostati bez 800 tisuća stanovnika. Njemački Merkur piše kako se Hrvati masovno doseljavaju u Njemačku.
Masovno iseljavanje je pak trenutačno s istoka Hrvatske tj. Slavonije. Mladi odlaze masovno, a mnogi govore kako je ovo trenutačno najveći egzodus Hrvata nakon 1945. godine. Ljudi govore kako su ulice prazne, a kolodvori puni. I kuće se masovno prodaju. Mnogi kupuju jednosmjerne karte, bilo da odlaze u Njemačku za stalno ili samo sezonski, da se bilo što zaradi. Ukidanje radne dozvole za Hrvate samo je ubrzalo odlaske kojih je bilo i ranije.
Odlaze ne samo mladi. Mnogi odlaze i koji su pred samom mirovinom. Slavonija, nekada ‘zlatna žitnica Hrvatske' izumire. Ne odlaze samo ‘bauštelci', nego i osobe sa završenim fakultetom i doktori. Osim Njemačke Hrvati se sele u Austriju, Švicarsku, Irsku te druge zemlje zapadne Europe.
Prema najnovijim podatcima od ulaska Hrvatske u EU, više od 34 tisuće Hrvata zatražilo je radne dozvole u Austriji, a Austrija je produžila restrikcije do 2018. godine. Ukoliko sljedeće godine Austrija ukine radne dozvole za Hrvate, mogla bi nakon Njemačke postati ‘obećana zemlja' novim hrvatskim iseljenicima.