Na području HNŽ-a nema gripe, ostalo neutrošenih cjepiva
Po njegovim riječima, najveći broj takvih slučajeva prijavljen je na području općine Konjic. Iz te općine tijekom prosinca 2015. godine zaprimljene su 244 prijave takvih slučajeva, a u prvih dvadesetak dana ovog mjeseca 98 slučajeva. Starosna dob oboljelih bila je od 30 do 64 godine.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a pozvao je tim povodom, posebno kronične bolesnike, da se obrate cijepnim centrima na području grada Mostara, ali i u drugim općinama u HNŽ-u, kako bi primili vakcinu.
Istaknuo je kako je Ministarstvo zdravstva HNŽ-a osiguralo 1650 vakcina protiv gripe, a prema zadnjim podacima, 130 vakcina još nije utrošeno i to uglavnom na području grada Mostara.
Osim što bi bila šteta da propadne tih 130 vakcina, Čolaković napominje kako je spomenuta vakcina i najdjelotvornija protiv gripe.
Kada je u pitanju epidemiološka situacija, ustvrdio je kako je ona uglavnom mirna. Kazao je kako je registriran jedan broj oboljelih od vodenih kozica (zarazna dječja bolest uzrokovana varicella zoster virusom), a što je, smatra on, normalno stanje.
Čolaković je iznio podatak kako je u protekloj godini zabilježeno 638 oboljelih od vodenih kozica, i to najviše na području Mostara (469), a prvih dvadesetak dana siječnja zabilježeno je 62 slučaja oboljelih, i uglavnom se radi o djeci.
Napomenuo je kako je svrab ili šuga (parazitska bolest površinskog dijela kože koju uzrokuje grinja Sarcoptes scabiei) u opadanju.
- U odnosu na prethodne godine, kada je brojka oboljelih od ‘šuge' dosezala 300, protekle godine Zavod je zabilježio 195 takvih slučajeva. Bolest dakle postepeno opada, a edukacijama i prevencijom pokušat ćemo sljedećih godina taj broj još smanjiti - poručio je direktor Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a dr. Eniz Čolaković.
Fena