Mostaru status kao i ostalim jedinicam lokalne samouprave, odluka Ustavnog suda mora se poštovati
Inzko je potvrdio kako se o Mostaru često govori kao o gradu slučaju, ali da on u svim razgovorima i otkad je u ulozi visokoga predstavnika ističe da taj grad ima potencijala i kako je moguće da se skine taj epitet s njega.
"Mostar mora biti jednak svim ostalim jedinicama lokalne samouprave u BiH i odluka Ustavnoga suda moraju se poštovati", izričit je bio visoki predstavnik.
Iako je ef. Smajkić još nedavno izrazio zabrinutost za stanje Bošnjaka u Hercegovini ističući kako je odluka Ustavnoga suda uvod i konačno ostvarenje sna o Mostaru kao "hrvatskom stolnom gradu", danas je zauzeo stajalište da se neće miješati u politiku.
Ustavni sud BiH, naime, donio je 18. siječnja ove godine rješenje o prestanku važenja izbornih odredbi za Mostar nakon što posebna komisija Parlamenta BiH prethodno nije uspjela naći rješenje o izmjenama za Mostar koje je naložio Ustavni sud BiH u studenom 2010. godine i dao rok od pola godine.
Tada je Ustavni sud BiH djelomično usvojio zahtjev Kluba izaslanika hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamenta BiH te odlučio kako odredbe Izbornog zakona kojima različiti broj birača u Mostaru bira jednak broj zastupnika nije u skladu s odredbama Ustava BiH te da nije u skladu s člankom 25 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima koji je sastavni dio Ustava BiH.
Prema dosadašnjim pravilima koja vrijede samo u Mostaru, svako od šest područja daje isti broj vijećnika, a to u praksi znači da iz mostarskog izbornog područja Sjever u kojem je 6 000 birača, većinom Bošnjaka, i izbornog područja Jugozapad s 24.000 birača, uglavnom Hrvata, bira jednak broj vijećnika (3) u Gradsko vijeće Grada Mostara.
Fena