FOTO/VIDEO  Mostarske plesačice na svili oduševile na natjecanju u Puli

Vermelho klub plesača na svili
Vermelho

Vermelho, najstariji klub plesa na svili u Bosni i Hercegovini, već više od deset godina razvija ovu atraktivnu i zahtjevnu disciplinu koja spaja umjetnost i snagu. S nedavnog natjecanja Asterias Aerial Turnira u Puli, članovi kluba vratili su se s čak osam medalja, potvrđujući još jednom svoju izvrsnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na međunarodnom natjecanju koje je okupilo 18 klubova iz BiH, Hrvatske i Slovenije, natjecalo se više od 140 plesača različitih dobnih skupina. Vermelho je predstavilo 14 natjecatelja, a njihov nastup, kako po izražajnosti, tako i po tehničkoj izvedbi, bio je među najboljima.

Vermelho klub plesača na svili

Trenerica Martina Martić s ponosom ističe da je klub i prošle godine sudjelovao u Puli, gdje su osvojili dvije srebrne medalje, dok su ove godine nadmašili sve rezultate dosad.

U kategoriji Mini II (10-12 godina) početne razine među 18 natjecateljica, čak tri članice Vermelha stale su na postolje. Zana Malović osvojila je prvo mjesto, Andrea Kostić drugo, a Vita Aničić treće. I Dalal Serdarević bila je vrlo blizu, plasiravši se na šesto mjesto.

Vermelho klub plesača na svili

U kategoriji Teen (13–16 godina) početne razine među 13 natjecateljica, dominirale su također djevojke iz Vermelha. Adna Malović osvojila je zlato, Amila Gosto srebro, a Hana Kajan zauzela je visoko četvrto mjesto.

Još jedan sjajan rezultat postignut je u Juniorskoj konkurenciji početne razine. Prvo mjesto pripalo je Mariji Velić, jedinoj članici iz Širokog Brijega, drugo Zari Hubana, dok je Lana Hadžiabulić bila četvrta.

U kategoriji seniorki početne razine, Larisa Bećić osvojila je drugo mjesto i time upotpunila niz odličja za klub.

"Ukupno smo osvojili tri zlatne, četiri srebrne i jednu brončanu medalju, uz dva četvrta mjesta. Rezultat je to velikog rada, ali i podrške koju djeca dobivaju jedni od drugih", kaže trenerica Martić koja se posebno zahvalila sponzorima Interagentu i TBT Centru i pohvalila organizatore Asteris Aerial Turnament.

Za Hercegovina.info otkriva kako je krenula cijela priča.

"Sve je počelo kada je u penjačku salu došla jedna brazilka Sofija, koja je u Mostar došla preko United Word Collage-a. Bilo joj je drago da mi može pokazati neke osnovne figure na svili. Kada je završila svoje školovanje u Mostaru i vratila se u Brazil, uzela sam opremu za svilu i počela samostalno trenirati. Nove figure sam učila tako što sam gledala videozapise na YouTube-u i oponašala pokrete koje su izvodili na svili", ističe Martić.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Njezin klub danas broji preko više od 70 članova, a treninzi se održavaju u Mostaru i Širokom Brijegu.

Sigurnost je uvijek prioritet

Ples na svili zahtijeva dobru fizičku spremu, ali i mentalnu sigurnost. U Vermelhu se tome posvećuje posebna pažnja.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"S početnicima radimo vrlo nisko, na samom podu, sve dok ne razviju dovoljno snage i sigurnosti za rad na visinama. Nitko nije prisiljen penjati se ako to ne želi ili se ne osjeća spremno. Za sada nismo imali ozbiljnijih ozljeda", ističe trenerica.

Osim natjecateljskog dijela, članovi Vermelha poznati su i po svojim nastupima u prirodi i na neobičnim lokacijama.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"Najviše volimo plesati u prirodi, na Fortici, na jezeru Alagovac, u Borku, na Kamenom mostu kod Banja Luke, pod slapovima Kozice i Kravice. Kačili smo svilu i na highline, uz osiguranje, u Blagaju u kanjonu, na Pecki, na Vlašiću pored vodopada Ugrić, u kanjonu Tijesno gdje je svila bila okačena 200 metara iznad zemlje", zaključila je Martić.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.