Mostarci panično razgrabljuju ugalj, drva i pelet
Drvosječa stalno u pogonu
Poduzeća koja se bave prodajom drva za ogrjev užurbano rade, baš kao i sitni prodavači uz cestu. Zaposlenik u poduzeću „Drvosječa" u Mostaru nam kaže da tijekom dana od silnih narudžbi što drveta, što uglja, nije „stigao ni sjesti ni jesti".
Ističe da dnevno isporuče desetak tura, a da je najtraženiji ugalj. S dva uposlena vozača u Mostaru isporučuju koliko stignu, a telefoni stalno zvone. U jednom trenutku u trgovinama u Mostaru nestalo je i peleta, što je izazvalo i blagu paniku među onim građanima koji se griju pećima na pelet, te su prebirali radnju do radnje u potrazi za peletom.
Srećom, u međuvremenu je stigao. Građani koji se griju na pelet, ističu da im peći ovih dana troše duplo više vreća. Slično je i s drvima. Loži se maksimalno, a temperature u kućanstvima se unatoč tome teško održavaju oko 20 stupnjeva, kada je razlika unutarnje i vanjske temperature i tridesetak stupnjeva.
Jutarnje temperature u Mostaru su oko minus deset stupnjeva Celzija, a metorolozi malo toplije vrijeme javljaju tek u četvrtak. No, uz koji stupanj više stižu nam i kiša i snijeg.
Skupa zima
Već je sada posve jasno da će ekstremna hladnoća ove zime građane dodatno koštati, bilo u vidu dodatnih metara drva, vreća peleta ili povećanih računa za grijanje. Inače, metar drva sada košta oko stotinjak maraka, tona ugljena dvjestotinjak maraka, a tona peleta oko tristotinjak maraka.
Ugalj je najjeftiniji, pa tako i najtraženija roba ovih dana, budući da su građani u postblagdanskom vremenu i poprilično tankih novčanika.
Dnevni list