Božićna bajka u domu Mostarca Damira Novakovića

Božić, Mostar
U jedinstveni ručno rađeni božićni bor, betlehemske jaslice i izradu dekoracija božične noći, pedesetpetogodišnji Novaković je utrošio preko dvije godine predanog rada. Za izgradnju bora je Novaković najprije nabavio željeznu armaturu debljine 10 milimetara. Nakon rezanja i varenja dobio je predmet u obliku piramide na koju je namotao oko 6 metara posebnog vlakna umjetnog bora. Kićenju je posvetio posebnu pozornost. Na boru ima 200 crvenih i 200 bijelih staklenih kugli (plastika ne dolazi u obzir), kao i 200 sitnih crvenih bubamara. Posebni ugođaj cijelom dojmu daje 450 žarulja uredno raspoređenih u nizove čiji bljeskovi stvaraju čarobnu sliku zvjezdane božićne noći.

Svaki detalj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Betlehem i je posebna priča. „Naručivao sam kod stolara posebnu dasku koja mi je odmah kantirana. Spajanje svih dijelova maloga gradića sam radio sam. Rizl, ili pijesak sam farbao, topio i sušio u zlatnoj boji. U malu ogradicu oko Betlehema je utrošeno puno vremena jer ih ima podosta. Ogradio sam i dijelove namještaja u kojima sam smjestio Snješka, lane, staklenu kuglu. Sve sam to presvukao medijapan pločama i onda na te ploče zalijepio staklene zvjezdice i potom sve ofarbao u zlatno. Ljudi koji dođu i vide sve što sam napravio oduševe se ali i kažu da je šteta zbog namještaja ali namještaj nisam niti dirnuo", pojašnjava Damir svoje malo umjetničko djelo u kojemu je vodio računa o svakom detalju. Slika iznad Betlehema je također ručne izrade. „Negdje sam nekada kupio ovaj mali borić i pala mi na pamet ideja da napravim trodimenzionalnu sliku od njega. Okvir sam uradio sam. Iza borića je isto medijapan ploča, ofarbana u zlatno. Na njoj sam izbušio 20 rupica i uveo mala svjetla. Isto sam napravio i iza staklene kugle na mjestu gdje dolazi pšenica", priča Damir pojašnjavajući svoj uradak koji novim idejama sređuje i dorađuje više od dvije godine. Dio dekorativnih figurica je tesao i uz pomoć cirkulara brusilice uradio sam a dio je nabavio preko aukcija gdje se skupocjeni predmeti mogu pronaći i za nešto manji iznos od njihove prave vrijednosti. „Negdje u Njemačkoj sam došao do dijela vrijednih figurica. Za drugi dio sam obilazio Hrvatsku u potrazi za onim što sam želio imati", kaže Damir.

Djed Šimun

Oni koji ga poznaju znaju koliko truda, strpljivosti i pedantnosti uloži u svaku svoju rukotvorinu. Ljubav prema božićnim ukrasima i izradi ručno rađenih predmeta je naslijedio od svoga pokojnog djeda Šimuna. „On je sam rezbario figurice, i pravio čuda. Imali smo visoke stropove u kući i bor je uvijek bio takav da je vrh morao dirati u plafon. Svakog detalja se sjećam. Sve te figurice su uništene u ratu i zbog toga mi je jako žao. Moj djed je puno držao do tradicije. Sjećam se da smo svaki Božić pravili bakalar. Sveti Nikola je kod nas uvijek dolazio i u ono vrijeme", prisjeća se Damir koji ne skriva dječje ushićenje u predbožićno vrijeme. Nagradu za okićeni bor dobio je ove godine i od Radija Dobre Vibracije.
Kćerka Dubravka je naslijedila očeve gene i Damir je sretan jer se jedinstvena ljubav prema Božiću i božićnom ugođaju u obitelji Novaković čuva, njeguje i prenosi na iduće generacije. „Vjerovali ili ne krenuo sam s kićenjem još u listopadu. Ljubav prema izradi božićnih dekoracija je iz godine u godinu u meni sve jača. Kada sve prođe spakovati ću sve predmete u kutiju koju upravo radim tako da sve imam na jednome mjestu. Iduće godine ponovno dolaze nove ideje i novi uradci. Sada uživam u danima koji su mi u cijeloj godini najdraži i najzanimljiviji", zaključio je Damir.

Dnevni list