FOTO/VIDEO Da se ne zaboravi: Hercegovački hajduk Andrija Šimić
Dana 5. studenoga 1866. jedne noći na Aržanu budu napadnuti od seoske straže. Kadijevića ubiju, a Šimića uhite. Šimić je bio u zatvoru u Splitu 22 mjeseca, ali mu nisu našli ništa za što bi ga se moglo suditi. Na zahtjev turskih vlasti izruče ga Turskoj, a on iz ljubuškog zatvora uspije pobjeći krajem kolovoza 1868.
Organizira hajdučku družinu u kojoj su bili stalni hajduci: Sekulović, Bašić, Lončar, Meštrović i Bilić-Nosić. Dolazilo je k njima i drugih hajduka i pomagača, ali su i odlazili. Šimićeva hajdučka družina napada i pljačka putnike, obično ucjenjuje bogatije muslimane, ali i kršćane. Kada su u nuždi, pljačkaju i siromašnije putnike. Šimić brani pretresati ili pljačkati žene. Iako hajduk, on je vjernik. Šimićeva hajdučka družina aktivna je u drugoj polovici 1868. i cijelu 1869. godinu na turskom teritoriju. Krajem 1869. aktivnosti prenose na područje austrijske države, kada Šimić biva ranjen.
Turske, ali i austrijske vlasti, zabrinute su i uznemirene. Raspisuju ucjene za hajduke, žive ili mrtve. Turska se boji ustanka siromašne kršćanske raje, koji je na pomolu. Hajduci se najvise zadržavaju u Vinjanima, u Jovića, čije su kuće na granici s Turskom. Početkom srpnja 1870. Šimić odlazi u Vrliku, gdje se spajaju s vrličkim hajducima Petkovićem, Burilom, Ćorićem i Dražićem. Skupa odlaze na planinu Dinaru, gdje ucjenjuju pastire i njihove gospodare. Šimićeva hajdučka družina, skupa s Vrličanima, dolazi u Imotsku krajinu gdje u Vinjanima kraj Imotskog 26. kolovoza 1870. pljačkaju putnike koji idu prema Duvnu na sajam. Hvataju imotskog trgovca Dundića i ucjenjuju ga. Nakon ove pljačke austrijske i turske vlasti prave plan za njihovo uhićenje.
Hajduci se sklanjaju u planinu Kamešnicu, odakle se zalijeću i pljačkaju putnike. Odluče provesti zimu u planini Kamešnici, no hladna zima i prijetnje pomičnih četa prisile ih da je napuste. Kreću preko Studenaca za Zagvozd.Tu ih prokazuje pandurima Mihovil Bilić, brat hajduka Ante Bilića-Nosića. Hajduci odlaze u Zagvozd, a studenačke pomične čete ih prate u stopu. U Zagvozdu u zaseoku Prodani 11. siječnja 1871. panduri hvataju ostale hajduke, a Šimić uspijeva pobjeći. Pri uzmicanju ubije pandura Tomičića. Sklanja se u Podosoje u zaselak Garci gdje ga jedne noći, 14. siječnja 1871. sedmorica mještana vežu i predaju imotskim vlastima.
Nakon istrage u splitkom zatvoru počima suđenje hajducima 16. lipnja 1872. Trajalo je 22 dana. Ovo je bila prva sudska rasprava na hrvatskom jeziku u Dalmaciji, koga dalmatinski suci nisu poznavali. Hrvatski jezik se pokazao vrlo dobrim za sudske procese. Šimić je osuđen na doživotni zatvor, dok su Sekulović i Lončar osuđeni na smrt, a kasnije pomilovani na doživotnu robiju. Ostali su osuđeni na doživotnu robiju ili vremenske kazne. Hajduci izdržavaju kaznu u Kopru. Šimić i njegova rodbina šalju vise molbi za njegovo pomilovanje, ali sve su odbijene. Tek Šimićeva molba, koju je podnio vjerojatno početkom svibnja 1901., biva uslišana. Car ga pomiluje. I tako Andrija Šimić nakon 31 godinu uzništva, 17. prosinca 1901. dolazi brodom u Split gdje ga na rivi čeka masa oduševljenog svijeta. Svatko hoće vidjeti živu legendu. Šimić hoda po cijeloj Dalmaciji te po Bosni i Hercegovini. Svijet ga oduševljeno dočika, časti i divi se njegovim fizičkim i intelektualnim sposobnostima. Dana 5. veljače 1905. dolazi u selo Runoviće gdje umire.
Pokapaju ga u grob Mrkonjića-Šimića iz Zmijavaca, koji se nalazi tik do groba Ante Garca, glavnog organizatora njegova uhićenja 1871. godine.