FOTO Predstavljena monografija „Brotnjo – naša priča“
Na početku te svečanosti prikazan je dokumentarni film „Brotnjo – taj divni krajolik“ za koji je tekst napisao prof. Ivan Sivrić.
Monografija ima enciklopedijski format, 440 stranica, devet tematskih poglavlja, oko 700 fotografija koje imaju simboličko značenje te niz zemljovida i ostalih dokumenata vezanih za povijest, duhovnost i vjerski život, gospodarstvo, kulturu, šport, obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu te poznate Brotnjake i ostala područja značajna za općinu Čitluk. U njezinoj izradi sudjelovalo je 60-ak autora.
O tom vrijednom djelu nazočnima su govorili: čitlučki načelnik Ivo Jerkić, bivši predsjednici općine Čitluk: prof. dr. Žarko Primorac i prof. dr. Mladen Bevanda, zatim član Uređivačkog kolegija fra Miljenko Mića Stojić i glavni urednik Monografije prof. Ivan Sivrić.
Brotnjo je mjesto poželjnog življenja
Nakon što je pozdravio nazočne i pojasnio razloge zbog kojih je pokrenuta izrada monografije „Brotnjo – naša priča“, čitlučki načelnik Ivo Jekrić je kazao:
- U ovoj Monografiji želi se pokazati ono Brotnjo koje je postalo mjesto poželjnog življenja, a ne samo izvorište vrijednih i uspješnih ljudi, uvaženih književnika, slavnih športaša, velikih svećenika, nesebičnih dobročinitelja te svih drugih koji su pronijeli slavu Brotnja širom svijeta – rekao je načelnik Jerkić.
Kapitalno djelo
- Za ovu Monografiju mogu reći da je vrlo ozbiljno, rekao bih, kapitalno djelo po svom obujmu i sadržaju, po ilustracijama i svim onim što ona sadrži – rekao je prof. dr. Žarko Primorac, nekadašnji predsjednik Općine Čitluk. on je čestitao svima koji su na bilo koji način pridonijeli pripremi i izradi tog vrijednog djela te naglasio da će služiti svim budućim naraštajima Brotnjaka.
Vrijeme o kojem je ovdje riječ nije bilo naklonjeno Brotnjacima. U tome nesklonom ambijentu Brotnjaci su se snalazili kako su znali, vjerujući da će rad kad-tad dati dobar rezultat. Plodovi njihove požrtvovnosti danas se osjećaju na svim poljima. A ono najbitnije da su sačuvali svoj nacionalni, vjerski, riječju, ljudski identitet, ističemo kao najvažniju činjenicu – rekao je prof. dr. Mladen Bevanda, jedan od autora monografije Brotnjo.
Zlatna boja je boja duhana i boja zvijezda na Gospinoj kruni
- Da bi se ispričala dobra priča, nije potrebno samo htjeti nego i imati dobru građu. U slučaju Brotnja, stvaranja ove fotomonografije, to se poklopilo i zato je pred nama uspjela naša priča… Pričajući ovu kratku priču o jednoj izuzetnoj fotomonografiji, ne mogu a da ne istaknem njezino grafičko uređenje. Osvrnuo bih se posebno na prevladavajuću boju: zlatnu. Boja je to duhana koja se pojavljuje nakon što se naporno i dugo oko njega radilo, ali i boja zvijezda u Gospinoj kruni.
Nisu nas pobijedili, zaslužili smo zlato i možemo se radovati zajedno sa svojom Kraljicom mira. Dok budemo njoj vjerni, naša se duhovnost ostati jakom te ćemo imati i kruha i ruha. Ona natapa naš život kao one vinjete, igra svjetla i riječi svaku stranicu fotomonografije. Biti nam je samo dobrim urednikom našeg života – istaknuo je mr. fra Miljenko Mića Stojić, također jedan od autora monografije „Brotnjo - naša priča“.
Cjelovita slika o Brotnju
Na kraju se nazočnima obratio i glavni urednik Monografije prof Ivan Sivrić:
- Na početku svakog od devet poglavlja Monografije je latinska poslovica, a svako poglavlje ima i engleski prijevod. Time se htjelo reći da smo dio zapadnog civilizacijskog kruga, da znamo odakle potječemo i što smo sada, a engleskim prijevodom šaljemo svijetu opću poruku o našem identitetu – rekao je Sivrić i dodao :
- Želim istaknuti da je ova Monografija jedno vrijedno djelo jer potiče, daje cjelovitu sliku o Brotnju i nudi je Brotnjacima i našim prijateljima te svim partnerima koji sudjeluju u životu Brotnja. Po mom sudu ova je Monografija jedan veliki pothvat i ona je jedinstvena po tome što je dosad jedina takva. Imali smo i prije monografija pojedinih mjesta koje su uglavnom bile tekstualnog tipa. Ovo je prva cjelovita monografija o Brotnju – rekao nam prof. Ivan Sivrić.
Mile PAVLOVIĆ/brotnjo.info