Astečku civilizaciju je uništila salmonela?

asteci
Kada su španjolski konkistadori stigli na tlo današnjeg Meksika 1519. godine, na toj teritoriji nalazilo se astečko carstvo, koje je brojalo 25 milijuna stanovnika.

Naredni vijek preživjelo je svega oko milijun asteka. Hernan Cortes i španjolski konkistadori započeli su 1519. godine osvajanje astečkog carstva. Ono je okončano dvije godine kasnije, potpunim slomom Asteka.

Naučna zajednica glavnim uzrokom za propast astečkog carstva smatra dolazak Španjolaca, a s njima i smrtonosnih bolesti, na koje domorodačko stanovništvo nije imalo razvijen imunitet.

U ubijanju domorodačkog stanovništva mnogo efikasnijim od španjolskog oružja pokazale su se epidemije bolesti koje su evropski osvajači donijeli sa sobom.

Časopis "Nature" objavio je novu studiju o DNK analizama, koje su iznjedrile dokaze o bakteriji i mogućem glavnom krivcu najveće epidemije tog doba, "smrtonosnoj" salmoneli.

Najgora epidemija harala je između 1545. i 1550. godine, i vjeruje se da je odnijela živote oko 80% domaćeg stanovništva. Tim naučnika s njemačkog Instituta "Maxs Plank" priopćio je da je epidemija iz 1545. godine bila možda i najrazornija u povijesti Novog svijeta.

Naučnici su ranije kao glavne krivce izdvojili male i velike boginje ili tifus. Osim njih, pominjana je i hemoragična groznica. Nijedna od tih hipoteza, međutim, nije potvrđena DNK analizama. Zato su njemački naučnici krenuli da traže čvršće dokaze.

Na groblju na jednoj visoravni na jugu Meksika uspjeli su izolovati i sekvencirati DNK iz zuba 29 stradalih, od kojih je 24 njih stradalo u velikoj epidemiji.

Nakon odvajanja bakterijskog DNK od ljudskog, naučnici su uporedili rezultate s više od 2.700 modernih bakterijskih genoma. Utvrdili su da je nekoliko pokopanih bilo zaraženo smrtonosnim sojem salmonele, koji uzrokuje paratifoidnu groznicu.

- Pretpostavljamo da je salmonela doprinijela znatnom padu populacije tokom epidemije 1545. godine u Meksiku", zaključak je njemačkih stručnjaka, dodajući da je to prvi genetski dokaz o postojanju patogena koji je pokosio astečko stanovništvo.