VIDEO Ukrajinci pogodili jednu od najvažnijih ruskih luka za izvoz nafte
Ukrajinski napad dronovima na rusku baltičku luku Primorsk, jedno od ključnih čvorišta za izvoz nafte, oštetio je spremnik goriva, izvijestile su lokalne vlasti.
Prema navodima guvernera Lenjingradske oblasti Aleksandra Drozdenka, protuzračna obrana tijekom noći oborila je više od 50 dronova iznad regije, dok su operacije odbijanja napada i dalje u tijeku.
Hitne službe intervenirale su zbog požara koji je izbio na spremniku goriva u luci, a osoblje je evakuirano s ugroženog područja.
Primorsk je jedna od glavnih ruskih luka za izvoz sirove nafte morskim putem te je i ranije bio meta ukrajinskih napada, uključujući i one tijekom 2025. godine koji su privremeno poremetili utovar nafte.
Ukrajina se zasad nije službeno očitovala o napadu.
Dok Rusija gotovo svakodnevno izvodi napade dronovima i projektilima na ukrajinski teritorij, Kijev uzvraća udarima na ruske luke, energetsku infrastrukturu, rafinerije i druge industrijske objekte s ciljem smanjenja prihoda Moskve za financiranje rata.
Napad dolazi u trenutku rasta cijena nafte na svjetskom tržištu, potaknutog sukobima na Bliskom istoku, dok Sjedinjene Američke Države ublažavaju sankcije na rusku i iransku naftu kako bi ograničile daljnji rast cijena.
Ukrajinska vojska ranije je objavila da je pogodila rafineriju nafte u Saratovu, u vlasništvu kompanije Rosneft, na jugozapadu Rusije.
Istodobno, vlasti u regiji Baškortostan priopćile su da su tijekom noći odbijeni napadi dronovima u blizini velikog naftnog postrojenja.