Seli li se Novak Đoković zbog Vučića u Grčku?

Novak Đoković i Aleksandar Vučić

Španjolski dnevnik AS donosi danas bombastičan članak o drastičnom zapletu u odnosu Novaka Đokovića i službene, Vučićeve Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pisanju AS-a, stigao je i odgovor srpske vlade na podršku koju Novak Đoković već neko vrijeme pruža studentima u blokadi. Vlada koja mu je nekada čestitala na svakoj pobjedi sada ga je označila ‘izdajicom‘. Đoković je poslije svake pobjede tijekom ovogodišnjeg Wimbledona simulirao pumpanje, aludirajući na poklič "pumpaj" – jedan od zaštitnih znakova studentskih i građanskih protuvladinih prosvjeda u Srbiji nakon tragedije u studenome prošle godine, kada je u padu nadstrešnice na novosadskom željezničkom kolodvoru poginulo 16 ljudi. Đokovićeve geste dočekane su "na nož" u provladinim medijima, ali je službena reakcija predsjednika Aleksandra Vučića bila suzdržana, prenosi Jutarnji.

"Što mislim o njegovu političkom stavu? Toliko toga je učinio za Srbiju, nikada lošu riječ reći neću. Može on protiv mene govoriti koliko hoće, podržavati političke protivnike, ali protiv njega nešto loše da kažem je blesavo i glupo", rekao je ranije Vučić.

"Novak Đoković brani srbijanske studente koji prosvjeduju protiv predsjednika Aleksandra Vučića, koji također traže nove izbore, navela je srpska vlada, koja je prethodno čestitala tenisaču na svakom njegovom uspjehu, da sada smatra Đokovića izdajnikom svoje zemlje zbog njegove podrške prosvjedima. Ova promjena stava navela je Đokovića da posljednjih tjedana donese drastičnu odluku: napusti Beograd i preseli se s obitelji u Atenu u Grčkoj, suočen s kampanjom blaćenja koju vode Vučićeva vlada i mediji povezani sa srbijanskim predsjednikom. Zapravo, Srbin je upisao svoje dvoje najstarije djece, Stefana i Taru, u školu u Ateni, a trenirao je i sa sinom u atenskom teniskom klubu", navodi AS.

Početkom kolovoza Jutarnji je pisao da se Đoković već ranije sastao s grčkim premijerom Kyriakosom Mitsotakisom u Ateni, kada se kao mogućnost spominjalo da bi se proslavljeni srpski sportaš s obitelji mogao preseliti u ovaj grad. Prema pisanju španjolskog AS-a, čini se da je upravo do toga i došlo.

"Đokovićevo preseljenje u Atenu ima posljedice i na tenisku scenu, budući da je srbijanski tenisač vlasnik Beogradskog turnira i već je najavio preseljenje natjecanja u Atenu nadolazećeg studenog. Ovaj ‘egzil‘ ima za cilj smiriti situaciju za sebe i one oko sebe nakon što je podržao mlade ljude koji pozivaju na promjenu srbijanske vlade", napisali su Španjolci.