Netanyahu optužuje britanskog premijera Starmera: 'Džihadistička država će sutra biti prijetnja vama'
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu oštro je reagirao na najavu britanskog premijera Keira Starmera da će Ujedinjeno Kraljevstvo priznati palestinsku državu u rujnu ako Izrael ne ispuni određene uvjete.
"Starmer nagrađuje Hamasov monstruozni terorizam i kažnjava njegove žrtve. Džihadistička država na izraelskoj granici danas bit će prijetnja Britaniji sutra. Povlađivanje džihadističkim teroristima nikada ne uspijeva", napisao je Netanyahu na društvenoj mreži X.
Priznanje Palestine uvjetovano izraelskim potezima
Nova britanska vlada predvođena laburistima najavila je promjenu kursa u odnosu na Bliski istok, poručivši da će priznanje Palestine uslijediti ukoliko Izrael do rujna: ne pristane na prekid vatre u Gazi, ne dopusti nesmetan pristup humanitarne pomoći pod okriljem UN-a, i ne učini korake prema dugoročnom mirovnom rješenju.
Premijer Starmer istaknuo je i da Hamas mora osloboditi taoce, razoružati se i odreći bilo kakve uloge u budućoj upravi Gaze.
Ova najava predstavlja značajnu promjenu u britanskoj vanjskoj politici i dolazi nakon pritiska unutar vladajuće Laburističke stranke i sve snažnijih poziva na diplomatski pritisak prema Izraelu.
Netanyahu je i ranije kritizirao poteze Londona, uključujući odluku o obustavi izvoza dijelova vojne opreme koji se koriste u izraelskim operacijama u Pojasu Gaze, te uvođenje sankcija pojedinim izraelskim ministrima.
U izraelskoj javnosti rastu napetosti zbog sve većeg međunarodnog pritiska, dok istovremeno traje rat u Gazi koji je započeo nakon napada Hamasa 7. listopada 2023. godine, kada je ubijeno više od 1200 ljudi, a stotine civila uzeto je za taoce.