Još nismo ni svjesni ove opasnosti: Podmuklo se šulja prema nama i ostatku svijeta
Američki ekonomist Nouriel Roubini prije 12 godina bio je podvrgnut ismijavanju kada je najavio da je pred svijetom velika ekonomska kriza. A dvije godine kasnije, točnije 2008., svijet je potonuo dublje nego je itko očekivao.
Zahvaljujući točnim predikcijama i dobrim argumentima, Roubini je postao gost mnogih medijskih emisija, ali i ekonomskih okupljanja. U posljednje vrijeme ponovno upozorava na siguran pad u recesiju. A smatra da bi se onda mogla dogoditi već 2020. godine.
Roubini je inače predavač na sveučilištu New York te predsjednik udruženja Roubini Macro. Autor je uspješne knjige ''Ekonomska kriza'', a i prije velikog potonuća bitcoina početkom ove godine, naglašavao je da je to špekulativni balon.
Zbog najave nove recesije ponovno je čest gost televizijskih emisija u kojima tvrdi, uopće ne dvojeći, da smo na rubu pada u provaliju.
Ovaj slavni ekonomist rođen je 1958., u Turskoj, u obitelji iranskih židova, a odrastao je u Italiji gdje je dobio bakaluerat iz političke ekonomije. Doktorirao je na temi međunarodne ekonomije na Harvardu.
Stručnost i kompetentnost otvorili su mu vrata za rad u Međunarodnom monetarnom fondu, američkim federalnim rezervama, Svjetskoj banci i Izraelskoj banci. Bio je savjetnik američkom predsjedniku Billu Clintonu.
Što bi mogao biti okidač sljedeće globalne recesije? Odgovor leži u analizama institucija koje se bave ekonomskim kretanjima. Jedna od najvećih prijetnji je trgovinski rat koji je u tijeku i od čije eskalacije ekonomisti zaziru. Ako svijet klizne u recesiju, neće je biti pošteđena ni Hrvatska.
Guverner HNB-a Boris Vujčić, je na "Danu velikih planova" rekao da se jedan od rizika, koji bi u konačnici mogao rezultirati manjim rastom hrvatskog BDP-a, odnosi na moguće smanjenje trgovine, s obzirom na početak i moguću eskalaciju američko-kineskog trgovinskog rata. Zatim, tu je usporavanje industrijske proizvodnje u Italiji i Njemačkoj, što je za Hrvatsku vrlo važno budući da su joj te zemlje glavni vanjskotrgovinski partneri.
Njemački ekonomski institut objavio je da će eskalacija trgovinskog rata uzrokovati veliku recesiju u Njemačkoj i općenito Europi.
Nametanje poreza na uvoz europskih automobila u SAD mogla bi za posljedicu imati gubitak poslova te štetiti produktivnosti i prosperitetu Njemačke. ''Regulatorne mjere Europske unije vjerojatno bi olakšale ekonomski pad u EU i uzrokovale veliku recesiju u SAD-u'', piše u izvještaju Instituta, prenosi Reuters.
Daljnje nametanje poreza europskim proizvodima koji se izvoze u SAD ''vjerojatno bi potaknula veliku recesiju u Njemačkoj i Europi'', stoji u izvještaju u kojem je smanjena predikcija rasta njemačkog BDP-a s 2,2 posto, na 1,7 posto.
Njemačka, u kojoj je jedan od tri poslova ovisi o izvozu, bila bi snažno pogođena američkim porezima na automobile.
Da u trgovinskom ratu nitko ne izlazi kao pobjednik, naglašava i China Daily, prenoseći tmurne predikcije izvještaja Azijske banke za razvoj objavljenog u srijedu. Predviđanja za Aziju, kao i za Europu donose pad ekonomskog rasta. Predikcije azijskog rasta padaju sa šest posto na 5,8 posto.
I Međunarodni monetarni fond upozorio je da bi svjetska ekonomija mogla izgubiti 430 milijardi dolara do 2020. godine, u slučaju da trgovinski rat eskalira.