Amerikanci gomilaju ozbiljnu vojsku u Latinskoj Americi

Američki nosač zrakoplova

Udarna skupina nosača zrakoplova Gerald Ford premjestila se u područje Latinske Amerike, čime je znatno pojačana vojna prisutnost Sjedinjenih Američkih Država i dodatno produbljene napetosti s Venezuelom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Donald Trump naredio je raspoređivanje nosača Ford prošlog mjeseca, pridruživši ga formaciji koja uključuje osam ratnih brodova, jednu nuklearnu podmornicu te zrakoplove F-35, koji su se već nalazili u karipskoj regiji.

Nosač Ford, porinut 2017. godine, najnoviji je i najveći američki nosač zrakoplova na svijetu, s više od 5.000 mornara na brodu.

Pentagon je potvrdio njegov dolazak — što je prvi objavio Reuters — istaknuvši u priopćenju kako će raspoređivanje pomoći u „ometanju trgovine narkoticima te razbijanju i uništavanju transnacionalnih kriminalnih organizacija“.

Predsjednik Venezuele Nicolás Maduro više je puta izjavio da smatra kako je ovo američko vojno pojačanje zapravo pokušaj njegova svrgavanja s vlasti.

Američki nosač zrakoplova

Washington je u kolovozu udvostručio nagradu za informacije koje bi dovele do Madurova uhićenja — na 50 milijuna dolara — optužujući ga za povezanost s trgovinom narkoticima i kriminalnim mrežama, optužbe koje Maduro negira.

Američka vojska do sada je provela najmanje 19 operacija protiv sumnjivih brodova koji su sudjelovali u krijumčarenju droge na Karibima i duž pacifičkih obala Latinske Amerike, pri čemu je poginulo najmanje 76 osoba.

Kada su Sjedinjene Američke Države prvi put objavile raspoređivanje nosača Ford, Maduro je upozorio da bi, ukoliko SAD ikada pokušaju vojnu intervenciju, „milijuni muškaraca i žena s oružjem marširali zemljom“.

Napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Kolumbije, susjedne zemlje Venezuele, također su porasle posljednjih tjedana, nakon što su Trump i kolumbijski predsjednik Gustavo Petro razmijenili oštre izjave.