Na otvaranju Ferhadije nazočio veliki broj predstavnika vjerskih i međunarodnih dužnosnika
Ferhat pašina džamija izgrađena je 1579. godine u klasičnom otomanskom stilu. Ime njezina graditelja nije poznato, ali se pretpostavlja da je, poput graditelja mostarskoga Starog mosta Hajrudina, bio učenik velikoga otomanskog graditelja Sinana. U kulturnu baštinu BiH uvrštena je 1950. godine, a potom i na popis svjetske baštine UNESCO-a. U noći Đurđevdana, sa 6. na 7. svibnja 1993. godine, minirana je zajedno s džamijom Arnaudijom, udaljenom tek nekoliko stotina metara. Minaret je izdržao eksploziju, ali su oba džamijska kompleksa u sljedećim danima izbrisani s lica zemlje, na njihovu mjestu napravljena parkirališta, a ostaci srušenih hramova odvezeni na smetlište. U Banjoj Luci su u ratu porušene sve džamije, njih 16, zajedno s povijesnom sahat-kulom.Jefrem , episkop banjalučki, čestitao je otvaranje Ferhadije i stavljanje iste na molitvene upotrebe vjernika Islamske zajednice.
"Poznata nam je radost koja ispunjava duše i srce vjernika kod obnove starih i gradnje novih vjerskih objekata. Ona utemeljuje čovjeka u njegovoj vjernosti prema Bogu. Bogomolja je mjesto gdje vjernik iznova sabira snagu za nošenje životnog bremena. U molitvenom zanosu vjernik vaja sve najljepše osjećaje svoga bića. Vjeru, ljubav, nadu strpljenje uspostavlja svoj odnos prema Bogu i bližnjem, svakom čovjeku bez obzira na sve različitosti među ljudima", poručio je banjalučki episkop.
Jakob Finci, predsjednik Jevrejske zajednice u BiH obratio se prisutnima na svečanoj ceremoniji povodom otvaranja Ferhadije u Banjaluci, gdje je poželio da više nikada ne prisustvujemo izgradnji srušenih objekata, nego da gradimo nove.
Davutoglu: Neka nikad ne utihne glas sa džamije Ferhadije.
"Neka Bog ne dozvoli ponovno proživljavanje boli iz devedesetih godina, neka nikada ne utihne glas ezana sa džamije Ferhadije u Banjaluci, rekao je premijer Turske Ahmet Davutoglu.
"Kao i sve crkve, pravoslavna i katolička, i islamski objekti su dio identiteta Banjaluke", rekao je Dragoljub Davidović, bivši gradonačelnik Banjaluke.