U novoizabranoj Vladi RS i jedan HDZ-ovac
Za izbor Vlade glasalo je 46 zastupnika, protiv je bilo 30 i nitko uzdržan.
Za predsjednika Vlade izabran je Aleksandar Džombić, ministar financija je Zoran Tegeltija, unutarnjh poslova Stanislav Čađo, pravde Džerard Selman, te uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić.
Ministar za ekonomske odnose i regionalnu suradnju je Željka Cvijanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić, ministar trgovine i turizma Gorana Zlatković, ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević.
Ministar prometa i veza RS je Nedeljko Čubrilović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Miroslav Milovanović, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić, ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović.
Ministar za izbjeglice i raseljene osobe je Davor Čordaš, ministar zdravlja i socijalne zaštite Ranko Škrbić, ministar znanosti i tehnologije Jasmin Komić, dok je ministar obitelji, omladine i sporta Nada Tešanović.
Zastupnici oporbe danas su iznijeli niz kritika na izloženi program mandatara za sastav nove Vlade RS-a Aleksandra Džombića.
Na početku rasprave, zastupnik SNSD-a Željko Mirjanić je rekao da je danas u Skupštini RS-a izbor koalicijskevlade, koja je rezultat volje građana na izborima, a koji su "prihvatili uspješan rad i ukupne rezultate prethodne i očekuju to i od nove".
Zadatak joj je, kaže, da nastavi kontinuitet rada dosadašnje, te da će biti Vlada svih građana RS-a, koju će graditi kao stabilnu i prosperitetnu.
S druge strane, šef Kluba zastupnika SDS-a Vukota Govedarica rekao je da u budućem kabinetu Aleksandra Džombića "sjede ljudi koji su krivično gonjeni i pravosnažno osuđivani".
"To mora znati javnost i o tome ćemo još govoriti", rekao je Govedarica.
Ukazao je i da nema ministara iz cijele RS, već, osim dva, svi su iz "banjalučkog sreza".
Kritizirao je i rad dosadašnje Vlade te izrazio sumnju u ekonomske pokazatelje o kojim je Džombić govorio.
"RS nema ekonomsku stabilnost kako je vi želite predstaviti i ona u naredne četiri godine ulazi u još značajniju krizu", naveo je Govedarica u obraćanju mandataru.
Upitao je kako u RS-u može postojati socijalna pravda, kada jedan broj njenih građana živi od 41 KM pomoći za tuđu njegu, te kada nema više subvencija za električnu energiju socijalno ugroženim kategorijama.
Šef Kluba zastupnika Partije demokratskog progresa (PDP) Zoran Đerić ukazao je da Džombić u obraćanju Skupštini RS-a nije iznio program budućeg rada, kako građani da bolje žive, već je njegovo obraćanje više ličilo na izvještaj o radu prethodne Vlade, a nedostaje i jasna dinamika i rokovi realizacije onoga što je naveo za ciljeve.
Upitao je kakvog kontinuiteta će biti nova Vlada, jer je u vrijeme dosadašnje bila prisutna velika nezaposlenost, a u odnosu na prošlu godinu zabilježen je i pad od 50 posto izravnih stranih investicija.
"Borba protiv kriminala i korupcije, koju je naveo Džombić, morala bi biti daleko sistematičnija, a ne da stane u jednu rečenicu", naveo je Đerić, koji smatra da je Džombićev kabinet sastavio Milorad Dodik i da se u RS uvodi predsjednički sustav.
Zastupnik Demokratske partije (DP) Dragan Čavić je Džombićev program rada nove Vlade ocijenio kao deklarativan akt, s prepisanim dijelovima iz Ekonomske politike, te dodao da sadrži neke elemente koji uopće nisu u nadležnosti Vlade RS-a.
"Ovom društvu treba diskontinuitet u odnosu na prethodnu vlast", rekao je Čavić i najavio da će zastupnici DP-a biti protivnici svakoj nepravičnosti u raspodjeli javnih sredstava, uskraćivanju prava učesnicima rata, ideopoklonstvu, suzbijanju bilo kakvih sloboda...
Zastupnik SDP BiH Slobodan Popović također je kritizirao stav o kontinuitetu rada nove Vlade s dosadašnjom, jer nemaju novac za "kupovinu socijalnog mira, te gradnju Skadra na Bojani (autoputa Banja Luka-Gradiška).
Podršku Džombićevoj vladi dali su zastupnici DNS-a i SP-a, koalicijskih partnera SNSD-a.
Raprava o novoj Vladi još je u tijeku u Narodnoj skupštini RS-a. ( Fena)