Aktivistica bliska Trumpu na X-u brani Milorada Dodika: 'Kršćanski vođa pod napadom globalista i muslimana'

Laura Loomer

Američka novinarka, politička aktivistica i komentatorica Laura Loomer, poznata po konzervativnim stavovima i bliskosti sa Trumpovim MAGA pokretom, objavila je na društvenoj mreži X (bivši Twitter) niz poruka u kojima brani predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, predstavljajući ga kao “Trumpovog saveznika” i “kršćanskog vođu pod napadom globalista i muslimana”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neophodno je da predsjednik Trump stane iza Dodika"

U objavi Loomer navodi kako je Republika Srpska “kršćanska utvrda osnovana Daytonskim sporazumom 1995. godine radi zaštite Srba od muslimanskih prijetnji nakon brutalnog građanskog rata”. U nastavku tvrdi da bi “muslimansko preuzimanje Srpske, uz pomoć radikalne ljevice i globalista, razorilo zapadne vrijednosti i kršćanstvo na Balkanu”.

“Neophodno je da predsjednik Trump stane iza Dodika i drugih svjetskih lidera koji dijele njegovu viziju borbe za vjeru, slobodu i suverenitet protiv globalističke represije i islamifikacije”, napisala je Loomer.

U objavi se Dodika opisuje kao “moderni primjer žrtve saveza radikalne ljevice i islamskih utjecaja”, te se tvrdi kako sankcije SAD-a protiv njega predstavljaju “napad na kršćanske vođe diljem svijeta”.

Tko je Laura Loomer

Laura Loomer (rođena 1993. u Arizoni) američka je konzervativna aktivistica, novinarka i bivša suradnica Project Veritasa.

Postala je poznata po svojim antiislamističkim objavama i performansima, zbog čega je bila zabranjena na gotovo svim većim društvenim mrežama, uključujući Twitter, Facebook i Instagram, iako joj je račun kasnije vraćen nakon dolaska Elona Muska.

Loomer se više puta kandidirala za američki Kongres kao republikanka, uz otvorenu potporu bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, koji ju je nedavno javno hvalio kao “hrabru ženu koja govori istinu”.

Američki mediji s lijeve strane političkog spektra je opisuju kao jednu od najistaknutijih figura krajnje desnice u SAD-u i “propagatoricu teorija zavjere” povezanih s islamom, izbornim prevarama i “globalističkim elitama”.

Loomer nije jedina koja povezuje Milorada Dodika s Trumpovim političkim pokretom. U istom tonu pisali su i bivši Trumpov savjetnik Michael Flynn te novinarka Lara Logan, koji Dodika prikazuju kao žrtvu “globalističkog progona” zbog podrške Trumpu i “obrane kršćanske civilizacije”.

Prema podacima američkog Ministarstva pravosuđa (FARA – Foreign Agents Registration Act), Vlada Republike Srpske i kabinet Milorada Dodika u posljednjih nekoliko godina troše znatne iznose na lobiranje u Washingtonu.
Cilj tih ugovora je – prema službenim registracijama – “poboljšanje imidža Republike Srpske” i “uspostavljanje komunikacije s američkim dužnosnicima i medijima”.Prema dostupnim izvješćima, u razdoblju 2021.–2025. lobistički troškovi prelaze 2 milijuna američkih dolara, a fokus kampanja bio je na približavanju Dodika tadašnjem predsjedniku Donaldu Trumpu i konzervativnim medijskim krugovima.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.