VIDEO  Ronioci Federalne uprave civilne zaštite traže bombe na dnu Mostarskog jezera

mine, Mostarsko jezero, Ministarstvo unutrnjih poslova Češke Republike

U okviru četvrte ekspertne misije u 2019. godini, od 29. rujan do 13. listopada,pripadnici Specijalističke jedinice za spašavanje na vodi Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) i Ronilačko-pirotehničkog tima Ministarstva unutrnjih poslova Češke Republike izviđaju, izvlače i uništavaju neeksplodirana ubojna sredstava i municiju (odbačene ili zaostale iz rata) na lokaciji Mostarskog jezera na području Grada Mostara, rečeno nam je u FUCZ.

Angažirano je 20 pripadnika policije Češke Republike, 14 pripadnika Specijalističke jedinice za spašavanje pod vodom FUCZ, zajedno sa medicinskom i ostalom podrškom, Tim za uklanjanje NUS-a FUCZ “Mostar” te tri pripadnika Ronilačkog tima Republičke uprave civilne zaštite RS (RUCZ). Na poziv FUCZ, na jedan dan se uključila i ISS-Interventna spasilačka služba Mostar čiji su članovi pregledavali i označavali lokacije kojima su potom pripadnici FUCZ i Ronilačko pirotehničkog tima Policije Češke Republike pristupali i uklanjali NUS i municiju.

https://www.facebook.com/watch/?v=1658264040975301

Do sada su pronađene velike količine NUS-a i municije koje su uklonjene ili uništene, a nastavlja se detaljno pretraživanje i čišćenje kako bi se Mostarsko jezero u potpunosti očistilo od eksplozivnih sredstava.

Mostarsko jezero je atraktivna lokacija koja sve više privlači kupače te se FUCZ odmah odazvala pozivu lokalne zajednice i odmah uvrstila Mostarsko jezero u Plan misija čišćenja vodenih tokova od eksplozivnih sredstava za 2019. godinu.

Ovo je nastavak aktivnosti koje su na području BiH počele 2011. godine, a do sada je uspješno očišćeno jezero Šićki Kop kod Tuzle, korito rijeke Drine kod Goražda, Crno Jezero kod Bihaća i dio korita rijeke Une, korito rijeke Save na području Orašja, Odžaka, Bosanskog Broda i Brčkog, gdje je pronađen veliki broj različitih neeksplodiranih ubojnih sredstava, dok je posebno značajno vađenje i uništavanje dvije aviobombe kod Brčkog i jedne kod Bosanskog Broda.

U okviru treće ekspertne misije u ovoj godini pripadnici FUCZ, zajedno sa pripadnicima odjela za za deminiranje Republičke uprave civilne zaštite RS i Češke policije, bili su uključeni i u aktivnosti uklanjanja aviobombi, zaostalih iz Drugog svjetskog rata ispod željezničkog i drumskog mosta u rijeci Sani, na dubini od 2 metra, u Općini Bosanski Novi, prenosi oslobodjenje.ba.

Ova saradnja ostvarena je u okviru Memoranduma o razumijevanju koji su potpisali Ministarstvo sigurnosti BiH i Ministarstvo unutarnjih poslova Češke Republike.

Planirano je da i u 2020.godini, Ronilački tim iz Češke Republike i pripadnici FUCZ nastave suradnju i aktivnosti na obukama, izviđanju, izvlačenju iz vode i uništavanju minsko-eksplozivnih sredstava u BiH.

Timove koji rade na uklanjanju i uništavanju eksplozivnih sredstava iz Mostarskog jezera u petak 11.listopada 2019. godine posjetit će ambasador Republike Češke u BiH Jakub Skalník sa saradnicima, ministar unutarnjih poslova Republike Češke Jan Hamaček, predsjednik policije Republike Češke, brigadni general MGR Jan Švejdar, predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH i direktor FUCZ Fahrudin Solak.