VIDEO  Raspudić o davanju djece na udomljavanje istospolnim parovima: ‘Ne možemo led u društvu probijati preko leđa djece'

Nino Raspudić
Screenshot HRT

U Petom danu teme o udomljavanju djece od strane istospolnih parova i južnokorejski film Parazit komentirali su Igor Mikloušić, Marijana Bijelić, Lana Bobić i Nino Raspudić.

Sadržaj se učitava...

Povod za prvu temu bila je nedavna odluka Ustavnog suda da istospolni parovi mogu pod jednakim uvjetima sudjelovati u procesu udomiteljstva.

Igor Mikloušić rekao je da za djecu nema negativnih posljedica ako živi s istospolnim roditeljima u odnosu na djecu koja imaju majku i oca.

„Zakoni su se mijenjali tijekom povijesti. Žene nisu imale pravo glasa, smatralo se da će to narušiti neki prirodni poredak.“ – rekao je Mikloušić naglašavajući da bi današnji zakoni trebali dopustiti homoseksualnim parovima da udomljavaju djecu.

„Udruga Dugine obitelji je eksplicitno najavila da je sljedeći korak (nakon ove presude Ustavnog suda), traženje posvajanja i medicinski potpomognute oplodnje čime bi se omogućilo istospolnim parovima – u ovom slučaju dvjema ženama- da dobiju dijete.“ – rekao je Raspudić.

Naveo je da se ne slaže da je bespredmetno razgovarati o ovoj temi te odgovorio Mikloušiću da postoje i znanstvena istraživanja koja tvrde suprotno od njegove teze, navodeći znanstvenike Paula Sullinsa i Marka Regnerusa.

Nastala je svađa u studiju jer su ostalih troje gostiju rekli da su istraživanja američkog znanstvenika Marka Regnerusa diskreditirana u znanosti.

“Led u društvu ne treba probijati preko leđa djece”

„Jesi li siguran da u jednoj sredini koja je još uvijek negativno raspoložena prema davanju djece na usvajanje istospolnim parovima koje bi bilo silom mimo volje većine u društvu dano na posvajanje da ne bi naišlo na probleme u okolini i treba li taj led u društvu probijati preko leđa djece?“ – pitao je Raspudić.

„Zakon o udomiteljstvu kaže da Centar udomitelja „procjenjuje činjenice koje bi mogle utjecati na zadovoljavanje potreba i najbolji interes korisnika“. Vrlo važna činjenica je kontekst u Hrvatskoj prema tom pitanju. Ne možemo koristiti djecu kao ovna kojim se probijaju vrata dvorca u srednjem vijeku.“ – kaže Raspudić.

Raspudić je podsjetio da smo imali referendum o braku.

„U ovom slučaju stvar očito ne može uspjeti u Saboru, da se donese taj Zakon, nego se Ustavni sud stavlja u ulogu zakonodavca“ – rekao je i dodao:

„Ustavni sud nije rekao da je Zakon o udomljavanju neustavan. Dakle, s jedne strane, nije neustavan, ali ga treba tumačiti tako i tako, suprotno nego što u njemu piše“.

„Ustavni sud je velika koalicija na djelu, ti ljudi se biraju političkim „dealom“ HDZ-a i SDP-a. Dakle, očito je to politika koju gura naša vladajuća elita protivno želji društva.“ – upozorio je Raspudić i dodao:

„Za takve korjenite društvene promjene treba imati dovoljno velik društveni konsenzus“.

Naglasio je i da je ustavni sudac Šumanović u izdvojenom mišljenju naveo da je u ovom slučaju na djelu „ustavnosudski hiperaktivizam“ i „interpretativna akrobatika“.

Raspudić: ‘Očekivao sam više od filma Parazit’

„Svijet je već upoznao korejsku kinematografiju, ali sada, kada je jedan korejski film na dodjeli Oscara pokupio više važnijih nagrada, koje su inače bile dodjeljivane holivudskim filmovima – što reći za ‘miks’ žanrova: trilera, crne komedije, socijalne drame?“ – pitala je voditeljica.

„Meni je film jako dobar, ali me razočarao jer sam očekivao nešto epohalno. Drugi film u povijesti koji je objedinio nagradu u Cannesu i Oscara, prvi film koji nije na engleskom koji je dobio Oscara ne kao strani film, nego u kategoriji najboljeg filma – očekivao sam od njega više“ – rekao je Raspudić, prenosi Narod.hr.