Tvrtka iz Banje Luke traži koncesiju za solarnu elektranu u Hercegovini vrijednu 235 milijuna KM

Elektroprivreda solari Hodovo Stolac

Tvrtka Sun Electricity iz Banje Luke zatražila je od Vlade Republike Srpske koncesiju za izgradnju solarne elektrane Zlatac 1 na području općine Nevesinje, vrijedne čak 235,3 milijuna konvertibilnih maraka, saznaje portal Capital.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planirana elektrana imala bi instaliranu snagu od 110 megavata i godišnju proizvodnju od 145,11 gigavatsati električne energije.

Vlada Republike Srpske već je utvrdila uvjete za dodjelu koncesije kroz pregovarački postupak, pri čemu je definirana jednokratna koncesijska naknada u iznosu od 1,17 milijuna KM, koja se uplaćuje nakon potpisivanja ugovora, te varijabilna naknada od 0,0055 KM po proizvedenom kilovatsatu.

– Ugovorom o koncesiji bit će detaljnije definirane obveze koncesionara u pogledu izgradnje i korištenja predmeta koncesije – stoji u odluci Vlade RS, u kojoj se navodi da će koncesija biti dodijeljena na razdoblje od 50 godina.

Tvrtku Sun Electricity osnovao je Momčilo Gnjatović, poznatiji kao vlasnik kompanije Elektroobnova iz Banje Luke.

Više od milijardu KM planiranih ulaganja u hercegovačke solare

Nevesinje se time pozicionira kao jedno od ključnih područja za ulaganja u obnovljive izvore energije u Republici Srpskoj. Ovo je već drugi veliki projekt na tom području.

Podsjetimo, u veljači 2023. godine tvrtka ETMAX iz Banje Luke dobila je koncesiju za izgradnju i korištenje solarnog parka “Nevesinje”, ukupne vrijednosti 880 milijuna KM. Taj projekt predviđa instaliranu snagu od 500 megavata, kroz jednu elektranu od 200 MW i šest manjih elektrana od po 50 MW.

Svoju priliku u Hercegovini prepoznao je i aktualni ministar gospodarstva i poduzetništva RS Vojin Mitrović, koji je – preko tvrtke registrirane na svoju suprugu – dobio koncesiju za solarnu elektranu u Bileći, vrijednu više od 230 milijuna KM.