U BiH živi 500 milijunaša, plaćaju isti porez kao i siromašni
Država je od tog uvoza inkasirala skoro 200 milijuna maraka. Jedinstvena stopa PDV-a od 17 % ista je za uvoz hrane, lijekova ili luksuza. Rukovoditelji iz sektora neizravnih poreza reforme bi radili kroz izravne.
Oni se mogu oporezivati kroz primjenu trošarina, ali i kroz primjenu izravnih poreza, kaže Miro Džakula iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH, piše N1.
Porez na luksuz
No, diferencirana stopa za luksuz s jedne strane, te lijekove i prehranu s druge, neophodna je BiH, smatra ekonomist Zoran Pavlović.
Imamo Mercedese, bunde, zlato koje su po istoj stopi uvoza oporezovane kao lijekovi, recimo. Inicijative već postoje, analize su urađene. Mi smo u situaciji da zaista moramo nešto promijeniti, ako ništa drugo da ove skupe, luksuzne proizvode oporezujemo više, a oslobodimo PDV-a lijekove, osnovne životne namirnice, navodi Pavlović.
To bi bio pokušaj, i to dobar pokušaj, smanjenja klasnog jaza, smatra Pavlović, uvjeren da je reforma sustava PDV-a potrebna.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjoj Luci Goran Radivojac ne vjeruje da će eventualno uvođenje poreza na luksuz napuniti proračune. Podsjeća na neslavan francuski zakon kojim su svi milijunaši 2012. godine za vrijeme Francoisa Hollandea oporezovani sa 75 posto.
Slavni glumac Gerard Depardieu zbog svega se odrekao francuskog državljanstva te uzeo rusko.
Svima iste stope poreza
BiH nema mnogo bogatih ljudi. Činjenica je da se ovdje obavlja promet nekim luksuznim robama, ali ne možemo reći da bi taj porez dao neke značajne benefite u proračune, odnosno da bi se oporezivanjem luksuza u nekoj značajnijoj, primjetnoj, osjetnoj razini, povećale mirovine, zdravstvene usluge itd, smatra Radivojac, prenosi N1.
Mnoga strana istraživanja, ali i liste poput Forbesove, govore o bogatašima u Bosni i Hercegovini.
A brojke su neumoljive, uz milijun siromašnih, u BiH živi i 500 milijunaša te više od 90 multimilijunaša. Svi plaćaju iste stope poreza.