Skandal nad skandalima: Nijedna beba u BiH ne može biti upisana u knjigu rođenih!

Od 12. veljače 2013. godine nijedno novorođeno dijete u našoj državi ne može dobiti jedinstveni identifikacijski broj (JMB) niti može biti upisano u knjige rođenih!

Ostali bez naziva

Prošlog mjeseca Ustavni sud BiH donio je presudu kojom se izvan snage stavlja državni Zakon o matičnom broju i ona je službeno stupila na snagu 12. veljače kada je objavljena u Službenom glasniku BiH.
Prije toga, u svibnju 2011. godine Ustavni sud BiH donio je rješenje kojim se Parlamentu BiH nalaže da državni Zakon o matičnom broju usuglasi sa Zakonom o teritorijalnoj organizaciji Republike Srpske. Radi se zapravo o naredbi da se u Zakon o matičnom broju BiH ugrade službeni nazivi općina u Republici Srpskoj koje imaju dvojna imena. Radi se o dvadesetak općina, primjerice Bosanskom Brodu/Brodu, Bosanskom Šamcu/ Šamcu, Bosanskom Novom/Novom Gradu, Skender Vakufu/Kneževu, Bosanskoj Dubici/Kozarskoj Dubici, Bosanskoj Gradiški/Gradiški, Mostaru/Istočnom Mostaru, Stocu/Berkovićima, Ključu/Ribniku, Jajcu/ Jezeru... Inicijativu Ustavnom sudu za izmjenu Zakon o jedinstvenom matičnom broju podnijela je Narodna skupština Republike Srpske. Rok za provođenje ove naredbe bio je šest mjeseci, ali Parlament nikada nije izmijenio državni zakon.

Svezane ruke

- Zbog opstrukcija ključnih zakona iniciranih iz Ministarstva civilnih poslova i to od političkih stranaka iz Federacije, BiH se suočava s ogromnim problemima, pa čak i novorođena djeca ostaju bez matičnog broja. Stranke iz Federacije, zbog problema u tom entitetu, srušile su tri zakona - o matičnom broju, o državljanstvu i o prebivalištu i boravištu, upozorio je prije dva dana Nebojša Radmanović, predsjedatelj Predsjedništva BiH.
On je javno pozvao predstavnike međunarodne zajednice da se pod hitno uključe u rješavanje ovih problema. Državni ministar civilnih poslova Sredoje Nović sada je potpuno nemoćan i njemu su praktično, nakon stupanja na snagu presude Ustavnog suda BiH, ruke vezane. Iz njegovog ministarstva su najavili da će odmah u Parlament proslijediti prijedlog novog Zakona o matičnom broju sa zahtjevom da se usvoji po hitnoj proceduri. U Ministarstvu kažu da su raniji Prijedlog zakona o matičnom broju, koji je urađen u svjetlu presude Ustavnog suda BiH iz svibnja 2011., odbili zastupnici stranaka iz Federacije BiH s obrazloženjem da cementira podjelu Bosne i Hercegovine. Od 12. veljače situacija je takva da službenici ministarstava unutarnjih poslova nemaju više nikakve zakonske osnove i uporišta da dodjeljuju i upisuju novorođenoj djeci jedinstveni matični broj, odnosno da ih upisuju u matične knjige rođenih. Također, ni Ministarstvo civilnih poslova nema zakonsko pravo na davanje bilo kakvih instrukcija. A to znači da roditelji ne mogu službeno ni upisivati imena svojoj novorođenoj djeci!

Dnevni list