Sigurnost u ŽZH u 2025. godini: Pao kriminalitet, porastao broj smrtno stradalih na cestama

policija MUP ŽZH
Hercegovina.info

MUP Županije Zapadnohercegovačke objavio je godišnje izvješće o stanju sigurnosti za 2025. godinu, u kojem su predstavljeni podaci o kriminalitetu, javnom redu i miru te sigurnosti prometa. Prema službenim pokazateljima, ukupno stanje ocijenjeno je zadovoljavajućim, uz blagi pad broja kaznenih djela, ali i zabrinjavajući porast broja prometnih nesreća s teškim posljedicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. KRIMINALITET

U 2025. godini na području Županije Zapadnohercegovačke evidentirano je 351 kazneno djelo što je za 1 kazneno djelo ili 0.2 % manje u odnosu na 2024. godinu. Od navedenog broja 301 kazneno djelo je rasvijetljeno i dokumentirano što iznosi 86 posto. Protiv 318 počinitelja kaznenih djela podnijeta su odgovarajuća izvješća nadležnim tužiteljstvima. Od navedenog broja 8 ili 3 posto su maloljetnici, 31 ili 10 posto su povratnici i 5 ili 2 posto su strani državljani. Broj lišenih slobode je 78. U razmatranom periodu poseban naglasak je stavljen na borbu protiv zlouporaba opojnih droga gdje je intenzivnim angažmanom policijskih službenika na razini MUP-a u 2025. godini provedeno 60 akcija kom prilikom je zaplijenjena veća količina kokaina, heroina, marihuane i ostalih opojnih droga.

1.1. Akcija „Migrant“

Prateći stanje sigurnosti na području ŽZH te analizirajući rezultate rada po županijskoj akciji pod nazivom „Migrant“ policijski službenici svih PU i MUP-a ŽZH u sjedištu su na području ŽZH u 2025. godini evidentirali 23 migranta, dok su u 2024. evidentirana 74 migranta, čime je broj evidentiranih migranta u 2025. godini manji za 51 ili 69 posto u odnosu na 2024. godinu.

1. 2. Samoubojstva

Evidentirano je šest (6) samoubojstava u 2025. godini.

2. JAVNI RED I MIR

Policijski službenici MUP-a ŽZH u 2025. godini osiguravali su 551 javni skup. U 2025. godini na području ŽZH evidentirano je 215 prekršaja protiv javnog reda i mira, a što je povećanje u odnosu na 2024. godinu za 12 prekršaja ili 6 %, pri čemu nije bilo narušavanja javnog reda i mira u većem obimu, niti drugih izrazito drskih oblika činjenja tih prekršaja. Protiv 289 počinitelja (od kojih je 6 maloljetnika, 12 povratnika i 2 strana državljanina), podneseni su zahtjevi za pokretanje prekršajnog postupka (39 predmeta) ili im je izdan prekršajni nalog (250 predmeta). Prilikom narušavanja javnog reda i mira 8 osoba (2024. godine 16 osoba) su zadobile tjelesne ozljede. Sagledavajući strukturu prekršaja, najviše ih je počinjenom tučom 47 ili 22 %, zatim naročito drskim ponašanjem 40 ili 19 %, odbijanjem zapovijedi i omalovažavanjem policijskih službenika 40 ili 19 %, svađom, vikom, nepristojnim ponašanjem 39 ili 18 posto, prosjačenjem 12 ili 6 %, neovlaštena upotreba oružja 3 ili 1 % i ostali prekršaji iz Zakona o javnom redu i miru 34 ili 16 posto. Pored svakodnevnih redovitih mjera održavanja JRiM, za svako javno okupljanje, značajnija vjerska i druga okupljanja građana poduzimane su mjere pojačanog osiguranja na temelju prethodno izvršenih sigurnosnih prosudbi i sačinjenih konkretnih planova osiguranja. Na planu prevencije u 2025. godini provođene su županijske akcije „Miran vikend“, „Maloljetnik“ i „Prosjak“ koje su dale očekivane rezultate.

2.1. SIGURNOST PROMETA

U 2025. godini evidentirane su 904 prometne nezgode, što je u odnosu na 2024. godinu više za 114 prometnih nezgoda ili 14 posto, broj smrtno stradalih je 12, što je više za 7 osoba u odnosu na 2024. godinu kada je 5 osoba smrtno stradalo, broj povrijeđenih osoba veći je za 55 ili 11 posto. Od 12 smrtno stradalih osoba 8 je vozača, 2 suputnika i 2 pješaka. Prosječna dob smrtno stradalih osoba u prometu je 58 godina. Sagledavajući statistiku od 1997. godine do 2025. godine broj smrtno stradalih je u prosječnim parametrima. Sagledavajući uzroke nastanka prometnih nezgoda sa težim posljedicama vidljivo je da je najčešći uzrok neprilagođena brzina uvjetima i stanju na cesti, zatim vožnja pod utjecajem alkohola te ostali uzroci. U izvještajnom razdoblju pored redovitih poslova kontrole i reguliranja cestovnog prometa na razini MUP-a, policijski službenici provodili su akcije pojačane kontrole prometa na cestama u ŽZH sukladno strategiji i planu Uprave policije, a provedene su i županijske akcije: „Zima 2024-2025“, „Oprezno u prometu“, „Ljeto 2025“, „Sigurno do škole“, „Motocikl 2025“, „Glavu gore“ i „Stop korištenju mobitela u prometu“. Također organizirano je više radnih sastanaka s rukovodnim djelatnicima iz ustrojbenih jedinica MUP-a u cilju cjelovitog sagledavanja stanja sigurnosti prometa, poduzetih mjera i planiranja narednih zadaća, a redovito je informirana javnost putem medija o stanju sigurnosti u prometu i o zavedenim akcijama pojačane kontrole prometa i lokacijama radarske kontrole. Što se tiče mjera represije ukupno je u 2025. godini izdano 20.553 prekršajna naloga, podnijeto je 206 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka te je podnijeto 25 izvješća Županijskom tužiteljstvu zbog počinjenih kaznenih djela iz područja ugrožavanja sigurnosti prometa.

Ovdje je bitno istaknuti kako Uprava policije MUP-a ŽZH u skladu sa sigurnosnim pokazateljima po pitanju sigurnosti prometa priprema niz prijedloga za izmjene Zakona o sigurnosti prometa na cestama u ŽZH gdje će se, između ostaloga, kroz uvođenje pojma „obijesne vožnje“ strože sankcionirati neodgovorno ponašanje i rizična vožnja te će se predložiti i druge izmjene postojećeg Zakona koje će vjerujemo doprinijeti većoj sigurnosti u prometu na razini ŽZH.

Sukladno navedenim sigurnosnim pokazateljima stanje sigurnosti u Županiji Zapadnohercegovačkoj za 2025. godinu može se ocijeniti zadovoljavajućim, a Uprava policije MUP-a ŽZH nastavlja s aktivnostima kako bi se stupanj sigurnosti u 2026. godini podigao na još višu razinu.