Počinje evakuacija državljana BiH iz Izraela i Irana

Rat Izrael Iran
EPA

Danas bi trebala početi evakuacija bh. državljana iz Izraela i Irana, piše N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je uslijedilo nakon pogoršane sigurnosne situacije u ove dvije zemlje nakon što je Izrael 13. lipnja počeo napade na Iran na koje je potom uslijedio odgovor službenog Teherana.

Predsjedništvo BiH je na jučerašnjoj izvanrednoj sjednici donijelo odluku o privremenom zatvaranju veleposlanstava BiH u Islamskoj Republici Iran (Teheran) i u Izraelu (Tel Aviv).

Naložena je hitna i privremena evakuacija osoblja iz veleposlanstava u Teheranu i Tel Avivu.

Političko-diplomatsko predstavljanje BiH u Iranu i Izraelu u narednom razdoblju provodit će se iz sjedišta Ministarstva inozemnih poslova u Vijeću ministara u Sarajevu, dok će se konzularno predstavljanje vršiti putem diplomatsko-konzularnih predstavništava u Republici Turskoj (Ankara i Istanbul), Hašemitskoj Kraljevini Jordan (Aman) i Arapskoj Republici Egipat (Kairo).

Predsjedništvo BiH zadužilo je Ministarstvo inozemnih poslova u Vijeću ministara za realizaciju ove odluke, koja stupa na snagu danom donošenja.

Stigli državljani Srbije iz Izraela

U Beograd je iz Izraela stiglo 38 ljudi, među kojima su uglavnom srpski državljani, kao i nekoliko stranih.

Doputovali su specijalnim letom "Air Srbije" iz Šarm el Šeika, koji su organizirali Vlada Srbije i Ministarstvo vanjskih poslova.

"Obavili smo evakuaciju naših državljana koji su se zatekli u Izraelu, prvo kopnenim putem do egipatske granice, a potom i do aerodroma u Šarm el Šeiku, gdje smo ih preuzeli u suradnji s 'Air Srbijom'. Naši građani su sigurno stigli od Tel Aviva", izjavio je državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova Damjan Jović, koji je pratio evakuaciju iz Egipta.

Kako je rekao, ministarstvo vanjskih poslova nastavit će s naporima da evakuira sve građane Srbije koji žele da napuste Izrael i Iran, gdje je, kako navodi, situacija još teža. 

Trump odlučuje hoće li se uključiti u rat

Jutros novi iranski napad u Beer Shevi u središnjem Izraelu. Gorjeli su automobili, informacija o ozlijeđenima zasad nema, prenosi Hina.

Premijer Benjamin Netanyahu ponavlja da je na američkom predsjedniku odluka hoće li se i SAD uključiti u rat.

Iz Bijele kuće potvrdili su da će predsjednik Donald Trump u sljedeća dva tjedna odlučiti hoće li se uključiti u sukob s Teheranom.