VIDEO  Lijepo li je Hrvat biti

Bila je to najljepša utakmica Europskog prvenstva za hrvatske navijače. Antologijski rukometni rat za medalje s Danskom koji traje već godinama, pretvorio se u bitku za polufinale, u kojoj je pomlađena Hrvatska pokazala što ima među nogama.

Červarovoj momčadi je za plasman među četiri najbolje ekipe trebao barem remi protiv brzih i neugodnih Danaca, a već je prvo poluvrijeme najavilo da će se slaviti, nakon ove teško izlječive rukometne 'gripe' koja trese Lijepu našu.

Prvo poluvrijeme naši su zaključili s tri gola razlike (14:11), iako smo imali i pet prednosti. Blistala je obrana predvođena Mirkom Alilovićem, Gojun je u 6-0 formaciji pokazao da je istinska vrijednost već sada, a altruist Balić razigrao je i oživio malog uspavanog čarobnjaka Domagoja Duvnjaka. Najefikasniji u našim redovima u prvom poluvremenu bili su Duvnjak, Vori i Čupić sa po tri gola.

• PIXSELL

No, počelo je mučno. Danska je od početka vodila, u 9. minuti i s dva gola razlike, te uporno držala utakmicu u egalu sve do deset minuta prije kraja prvog dijela. Tada je Alilović sasvim poludio, iako je već bio na 40 posto. Nakon prvog skinutog sedmerca, branio je bombe s vanjskih pozicija, zicere s crte i letove s krila, ubivši u pojam inače nepogrešivo lijevo krilo Larsa Cristiansena.

U 18. minuti Domagoj Duvnjak je zabio za prvo vodstvo Hrvatske, Danci su brzo uzvratili, a onda je na scenu stupio kapetan Igor Vori i s dva prekrasna gola, a pogotovo drugim, lobom za koji znaju samo najveći majstori, zadržao malu prednost i psihički uzdrmao Dance.

Opet finale Hrvatska - Francuska?
U susretu trećeg kola skupine II drugog kruga Europskog prvenstva, Francuska je pobijedila Poljsku 29:24 i osvojila prvo mjesto u skupini, dok su Poljaci drugi i u polufinalu će igrati protiv Hrvatske.

Najbolji igrači u francuskim redovima bili su Cedric Sorhaindo i Daniel Narcisse sa po šest golova, dok je Poljsku predvodio Karol Bielecki sa pet golova.
Obrana je počela briljirati u tim trenucima, a u napadu se odvažio Duvnjak, koji je napokon pokazao svu raskoš svog rukometa. Balić ga je u 24. minuti proigrao manirom Tonija Kukoča, a zvijezda HSV-a se digla pod plafon i poderala dansku mrežu. Domagoj u 25. minuti zabija svoj treći gol za 12:9, već u sljedećoj akciji sjajna hrvatska obrana uzima loptu protivniku, a Ćupić u kontri zabija za četiri gola razlike, uz isključenje Danaca.

Kako su igrali, razlika je na poluvremenu mogla biti i veća, ali drugi dio pokazao je da je protiv Danske istrčala jedna nova Červarova momčad, beskompromisna i nespremna za kockanje.

• PIXSELL
  • Čovjek koji je izbombardirao Dansku s osam golova
Početkom drugog dijela Danska je držala priključak na dva do tri gola minusa. Tada je uslijedilo razdoblje u kojem su briljirali Alilović i Buntić, heroj koji je realizirao razliku u kvaliteti i rešetao protivnički gol kao veliki kapetan Pero Metličić u najboljim danima. Zahvaljujući njima, Hrvatska je povela 21:16 i do kraja utakmice Danci se nisu uspjeli približiti na manje od dva gola zaostatka.

• PIXSELL
  • Opet je zaključao svoja vrata kad je najviše trebalo - Mirko Alilović
Uz hvalospjev našoj momčadi koju je šezdeset minuta krasilo zajedništvo i vjera u uspjeh, posebno mjesto zaslužuju Mirko Alilović sa 18 obrana i fenomenalni Denis Buntić sa 8 golova.

Hrvatska je osvojila prvo mjesto u skupini, a drugi je Island. U subotnjem polufinalu sastaju se Hrvatska i Poljska, te Francuska i Island.