Uz ovacije Spaladium arene Hrvatska razbila Španjolsku

rukomet Hrvatska, hrvatski rukometaši, pakleni, rukomet, svjetlana kitić, Ivano Balić, rukomet, Svjetsko prvenstvo, pakleni, rukomet, pakleni, Hrvatska, nikša kaleb, EP u Danskoj, hrvatska rukometna reprezentacija, Europsko prvenstvo u Danskoj
Hrvatska je u 4. kolu kvalifikacija za prvenstvo Europe što se igra u Srbiji slijedeće godine s 23:21 (15:12) svladala Španjolsku, ima maksimalnih osam bodova i praktički je osigurala prvo mjesto u skupini što znači i lakši ždrijeb.

Sve je mirisalo na onaj šou od prije dvije godine sa Svjetskog prvenstva kada je Hrvatska u splitskoj Spaladium areni bila neumoljiva. Nošeni frenetičnom publikom Balić i društvo gazili su sve od reda.

Dvije godine kasnije priča se ponovila, Spaladium arena bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, gotovo dvanaest tisuća "kockica" natiskalo se, došlo vidjeti svoje ljubimce. Staro, mlado, muško, žensko... Lica su bila ushićena, "kauboji" se jednostavno vole, kad oni igraju nije bitno tko je s druge strane, zbog čega se igra utakmica. Jedino je važno da su oni tu...

U početnim minutama kao da su se publika i naši reprezentativci malo tražili. Pa, su Španjolci imali prednost od 2:0, 6:4. Činio se da slijedi najgori scenarij, razbranjivanje Arpada Šterbika. -

- Ako ga krene može skupiti pedeset obrana - bio je prije utakmice slikovit legendarni Vlado Šola kada je govorio o ponajboljem svjetskom vrataru.

Naime, u početnim minutama Šterbik je sakupio pet obrana, skinuo sedmerac Čupiću. I onda stao, do kraja prvog dijela ostao je na pet obrana.

A s druge strane proradio je Marin Šego, postao naš "Šterbik", imao šest obrana, krenulo je žestoko navijanje. Od 7:7 u 18. minuti naši su počeli lagano dizati ritam, pa se na odmor otišlo s 15:12 za Hrvatsku. Uz Šegu prva imena bili su Drago Vuković (šut 5:4) i Domagoj Duvnjak (5:3), a Čupić i Štrlek (oba po dva pogotka) bili nepogrešivi s krila. Goluža je ostao vjeran onoj kombinaciji s Balićem i Duvnjakom u sedmorci, bez ljevaka, a Bičanićevu ulogu iz Španjolske preuzeo je Vuković.

Nastavak je ponudio istu sliku. Dvorana je eksplodirala u 35. minuti, Šego je ostvario osmu obranu, a s igračem manje Ivano Balić je presjekao jednu loptu i odveo Hrvatsku na 17:12. Bio je to kraj Španjolaca, uz pjesmu i skandiranje s tribina bilo je samo pitanje tehnike završiti utakmica. Valero Rivera moće biti sretan. Obrana je u prvom dijelu bila odlična, tek dvanaest primljenih golova, ali u nastavku je bila još bolja.

Do 50. minute primili smo tek pet pogodaka, a Šego je kupio sve živo i u nekoliko navrata dobio ovacije cijele dvorane. Na kraju su gledatelji "olom" sebi dali oduška... Bila je to još jedna velika večer hrvatskog rukometa u Splitu.

HRVATSKA: Šego (8+1), Blažičko (dvije obrane), Balić 2, Duvnjak 4, Blažević, Zrnić 2 (2), Kopljar, Vori 1, Gojun, Vuković 5, Buntić 1, Bičanić 1, Štrlek 2, Čupić 4, Musa, Ninčević. Izbornik Slavko Goluža

ŠPANJOLSKA: Šterbik (9+1), Hombrados, Maqueda 2, Garabaya, Tomas 3, Entrerrios 1, Aguingalde 3, Parrondo 1 (1), Ugalde 2, Juanin, Chema, Canellas 4, Morros 2, Guradiola, Garcia 2, Mindeguia 1 Izbornik Valero Rivera

Sedmerci: Hrvatska 3 (2), Španjolska 2 (1)

Isključenja: Hrvatska 4, Španjolska 4 minute

izvor: večernji list