Brončani vaterpolisti dočekani u Neumu: Ovo je čudo, ali bez sustavnog financiranja i infrastrukture ne možemo naprijed
U-16 reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je povijesni uspjeh na Europskom prvenstvu u Ljubljani. Izabranici Kristiana Njavre osvojili su brončanu medalju i ispisali povijest vaterpola u BiH. Unatoč tome što ne postoji liga, što BiH broji svega nekoliko klubova, Njavro i njegovi izabranici dokazali su da se i u takvim uvjetima može do vrhunskih rezultata i kada malo tko vjeruje u to. Dio reprezentacije večeras je svečano dočekan u Neumu.

"Odradili smo puno više nego što smo uopće mogli planirati i sanjati. Momci su bili sve ono što jedan trener može poželjeti, željni rada, novih znanja i iskustava. Moje je bilo samo da im dam pružim najbolje od sebe. Bilo je izazovno, financijski nismo stajali baš najbolje, ja sam bio trener, vozač, psiholog i roditelj. No, na kraju smo došli do onoga što smo mogli samo u najluđim snovima poželjeti", kaže izbornik Njavro za Hercegovina.info.

Njegovi igrači zaustavljeni su ipak u polufinalu.
"Odigrali smo savršen turnir sa samo jednim lošijim razdobljem u polufinalu protiv Bugarske gdje smo u dvije četvrtine izgubili sa 6:1. Na kraju smo se vratili na dv gola razlike. Pet pobjeda i dva poraza, jednostavno savršeno. Još ćemo malo živjeti na valovima ovog uspjeha, pa idemo dalje raditi".

No, kako dalje. Klubove ima tek nekoliko gradova, infrastruktura ovim mladićima i ne dozvoljava baš daljnji razvoj.
"Ima Neum, Banja Luka, Trebinje i dva kluba u Sarajevu. Ne možemo govoriti o ozbiljnoj ligi. Mi smo preteča cijelog vaterpola u BiH. Sada se šalimo da smo u Neumu zatvorili jedan krug. Pokojni Ivica Bačić koji je osnovao naš klub, pokrenuo je i osnivanje vaterpolo saveza. Nažalost prerano nas je napustio. Nakon njega sve je preuzeo Ivan Lakić koji je prvi predsjednik Vaterpolo saveza BiH i evo ja sam sada prvi izbornik koji je ostvario prvu međunarodnu pobjedu na Europskom prvenstvu. S time smo dokazali da iako nemamo mogućnosti kao veliki gradovi poput Banja Luke, Trebinja i Sarajeva, da smo oni koji vučemo sve naprijed".

Iako HNK Jadran iz Neuma ima najstariji klub, te su ljudi iz Neuma pokretači osnivanja Vaterpolo saveza BiH, klub muku muči s uvjetima.
"Nemamo zatvoreni bazen. Zbog dobre volje Ivana Lakića treniramo u hotelu Zenit do kraja studenog. Nakon toga idemo s djecom tri puta tjedno u Trebinje gdje odradimo treninge. Dalje ćemo teško bez pomoći svih razina vlasti, financiranja saveza i izgradnjom što većeg broja bazena koji imaju uvjete za održavanje utakmica. Mi iz Numa se nadamo i izgradnji davno obećanog bazena u Mostaru koji će i nama olakšati".
Zbog svega se događa da mladi vaterpolisti odlaze u klubove iz Hrvatske i Srbije, a neki i reprezentacije te dvije zemlje.

"Tako je. Mi imamo taj veliki problem. Nama svake godine jedno ili dvoje djece odlazi u Dubrovnik. Tamo upišu srednju školu i idu trenirati u Jug. Trebinje je također prije četiri godine dobilo bazen i ne može se zadržati djecu. Jedan od naših najboljih igrača na prvenstvu Marko Grgurević je otišao u Jadran Herceg Novi, dok se za druga dva igrača raspituje Radnički iz Kragujevca. To je tako. Bez sustavnog financiranja nema ništa. Ja sam kao izbornik planirao dva tjedna priprema u Trebinju, a zatim tjedan u Banjoj Luci. Na kraju smo odradili samo taj tjedan u Banjoj Luci i otišli na prvenstvo. Razgovarao sam s izbornikom Bugarske koji je iz Srbije i kojeg tamošnji savez plaća da vodi njihovu reprezentaciju, on je imao sve momke na okupu već 30. svibnja. Ovo je čudo koje nam se sada dogodilo s ovim načinom rada i ne znam kada više".
No, ipak ima nade da će ovaj rezultat i uspjeh pokrenuti i nešto dobro.
"S ovim rezultatom smo potaknuli neku djecu koja igraju i treniraju u Hrvatskoj i Srbiji, a preko roditelja imaju korijene iz BiH, žele igrati za BiH. Nitko ne želi doći negdje gdje će samo gubiti, stoga je ovaj rezultat itekako važan", zaključio je Njavro za Hercegovina.info.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.