FOTO  Pred nama je 37 mostarski gradski derbi

... koji se odigrava još od davne 1922. godine. Prvi gradski derbi u kojem su se nadmetali Zrinjski i Velež odigran je u početkom rujna mjesecu te davne 1922. godine u sklopu prvenstva Mostara, a prvi pobjednik derbija bio je Velež koji je pobjedio svog gradskog rivala sa 2:1.

Već tada je ova utakmica podigla veliko zanimanje u gradu na Neretvi jer su obadva kluba imala veliki broj navijača. Predstavnici klubova odlučili da odmah nakon prve odigrane utakmice odigrati i uzvrat 08. rujna iste godine. U toj drugoj utakmici ponovno je slavio Velež minimalnim rezultatom od 1:0.

Navijači Zrinjskog prvu slast pobjede osjetili su 13. travnja 1923. godine kada su u derbiju njihovi ljubimci slavili pobjedu od 2:0. U toj 1923. godini Zrinjski i Velež odigrali su 6 međusobnih utakmica.

Posljednju utakmicu ova dva kluba u prošlom stoljeću odigrali su 1938. godine kada je pobjedu od 1:0 slavio Zrinjski.

Prvu utakmicu nakon svih ratova na području BiH odigrali su ovi mostarski klubovi na Koševu 01. ožujka 2000. godine. Utakmica je bila revijalna, a pred oko 4000 gledatelja krajnji rezultat je glasio 2:2. Prvo poluvrijeme završilo je vodstvom Zrinjskog od 2:0, da bi u drugom poluvremenu Velež postigao 2 gola.

Nakon toga krenula je i zajednička liga u kojoj su Plemići i Rođeni odigrali veći broj utakmica što u prvenstvu,što u Kupu BiH.

1. ožujka 2000., prijateljska utakmica, Stadion Koševo: Velež - Zrinjski 2:2
13. kolovoza 2000., Premijer liga BiH, Stadion HŠK Zrinjski: Zrinjski - Velež 2:0
24. veljače 2001., Premijer liga BiH, Stadion Vrapčići: Velež - Zrinjski 2:0
25. studenog 2001., Premijer liga BiH, Stadion HŠK Zrinjski: Zrinjski - Velež 1:0
8. travnja 2009., Premijer liga BiH, Stadion HŠK Zrinjski: Zrinjski - Velež 2:1
3. listopada 2009., Premijer liga BiH, Stadion HŠK Zrinjski: Zrinjski - Velež 2:1
21. travnja 2010., Premijer liga BiH, Stadion Vrapčići: Velež - Zrinjski 0:0
26. veljače 2011., Premijer liga BiH, Stadion Vrapčići: Velež - Zrinjski 1:0
28. rujna 2011., Nogometni kup BiH, Stadion HŠK Zrinjski: Zrinjski - Velež (0:1) 0:3
19. listopada 2011., Nogometni kup BiH, Stadion Vrapćići: Velež - Zrinjski 2:0
29. travnja 2012., Premijer liga BiH, Stadion Vrapčići: Velež - Zrinjski 3:1

Tekst: Hercegovina.info - podaci utakmica Wikipedia