FOTO  HNK Branitelj: 'Kadija te tuži, kadija ti sudi', tražimo u što kraćem roku novi termin za odigravanje utakmice protiv Slobode

..., te povodom utakmice iz 20. kola između Branitelja i Viteza na kojoj je, kako iz Branitelja smtraju bilo 'tendenciozno suđenje'.

Nazočnim navinarima su se obratili Davor Babić, glasnogovornik kluba, Želja Blažević, povjerenik za sigurnost kluba, Željko Ćorić, predsjednik Uprave kluba i Ivan Bubalo, šef stručnog stožera HNK Branitelj koji je trenutno pod suspenzijom.

>>FOTO: Prekinuta utakmica između HNK Branitelj i FK Sloboda

Imali smo potrebu sazvati ovu tiskovnu konferenciju jer smatramo da smo oštećeni u utakmici protiv Viteza što se tiče suđenja, ali i nažalost zbog nemilog događaja koji se dogodio u nedjelju u utakmici sa Slobodom iz Tuzle. Ne želimo da se u javnosti stvara ružna i iskrivljena slika o našem klubu. Želimo da javnost zna da HNK Branitelj nema ništa sa nemilim događajima u nedjelju, odnosno sa prekidom same utakmice, kazao je predsjednik Uprave kluba Željko Ćorić.

Volio bih da smo se danas sastali zbog neke ljepše teme iz nogometa. Nažalost ovdje smo radi nekih ružnijih stvari kojima nije mjesto u nogometu. Utakmica protiv Viteza je podigla mnogo prašine prije i poslije same utakmice. Do mene su prije utakmice dolazile razne informacije kako će utakmica biti riješena od strane sudaca. Nisam htio niti želio vjerovati u to, dok sama utakmica nije počela. Od samog početka sudačka četvrorka 'tendenciozno' je sudila na stranu Viteza. Na samoj utakmici dosuđena su dva penala za goste koju smo izgubili sa 3:1. Nekoliko dana nakon utakmice stiglo je izvješće o kaznama u kojem sam i ja drastično kažnjen sa 3 mjeseca zabrane obnašanja trenerske dužnosti, naš direktor Željko Pehar sa godinom dana zabrane obnašanja iste dužnosti uz novčanu kaznu. Ne primjenjuju se isti kriteriji za sve klubove prvenstveno misleći na HNK Branitelj u odnosu na ostale klubove Prve lige. Ne opravdavam svoje ponašanje i u najmanju ruku sam se ispričao svima koje sam na bilo koji način povrijedio. Nanio sam štetu sebi i klubu, ali bez obzira na sve smatram da nisam zaslužio tako veliku kaznu, budući da su ostali treneri i za gore stvari prošli puno, puno bolje. Za isti i sličan prekršaj, trener Viteza je kažnjen novčano i jednom utakmicom. HNK Branitelj nije zaslužio takve kriterije i tražimo samo ravnopravan status našeg kluba sa ostalim klubovima Prve lige FBiH, kazao je Ivan Bubalo, šef stručnog stožera HNK Branitelj.

Kadija te tuži, kadija ti sudi. Ljudi koji su u sudačkom povjerenstvu su ljudi kojima mi ulažemo žalbe i koji sami delegiraju te suce na određene utakmice. Ciljano se šalju pojedini suci na određene utakmice. Tražit ćemo i mogćnost promjene sustava natjecanja. Ove godine ispada 5 klubova iz lige i to je dobra podloga za mešetarenje sudaca, kazao je Željko Ćorić.

Prije utakmice sa Slobodom ustanovljeni su i ispunjeni svi uvjeti za odigravanje same utakmice. Pred sami početak utakmice pojavila se skupina od 10 navijača FK Sloboda koja nije bila najavljena. Vođeni sportskim duhom, činjenicom da su ti navijači prešli dug put i suglasnosti od policije da mogu osigurati skupinu od 10 navijača, pustili smo ih na tribinu predviđenu za gostujuće navijače. Kod njih su se nalazila dva policajca i tri redara. Pred početak drugog poluvremena utakmice, na stadionu se pojavila skupina od oko 20-30 maskiranih muškaraca koji su se sukobili sa gostujućom skupinom navijača. Sve se odvilo u 5 minuta. Niti jednog trenutka nisu bile ugrožene službene osobe i igrači. Delegat utakmice je pozvao mene i predstavnike klubova, te nam priopćio svoju odluku da ne postoje uvjeti za nastavak utakmice jer na stadionu nema dovoljno osiguranja unatoč tome što se u tom trenutku nalazilo 10 policajaca i 10 redara, kazao je Želja Blažević, povjerenik za sigurnost.

Natjecateljska komisija NS FBiH danas je održala sjednicu u Sarajevu na kojoj je između ostalog napravljena i analiza utakmice HNK Branitelj - FK Sloboda. Ustanovljeno je da ne postoji dovoljno izvješća sa ove utakmice, te je od službenih osoba zatraženo dodatno dopunsko izvještaje sa posebnim osvrtom na dešavanja na tribinama, terenu i službenim prostorijama na poluvremenu utakmice kako bi Natjecateljska komisija na novoj sjednici u četvrtak mogla donijeti konačnu odluku o utakmici.

Ako se vratimo na utakmicu u Tuzli gdje su domaći navijači u 82. minuti pri rezultatu 2:1 upali na teren, mi smo vođeni fair playom pristali na nastavak i dovršetak utakmice koju smo dobili 3:1. Nadamo se da rukovodstvo Slobode neće stvarati nama probleme radi navijača koji nisu naši jer HNK Branitelj i nema organiziranu skupinu navijača. Mi imamo simpatizere i ljude koji dolaze na utakmice. Na poluvremenu je preko ograde upala nepoznata skupina maskiranih muškaraca koju nismo mogli spriječiti, kazao je Davor Babić, glasnogovornik kluba.