Afrički kup nacija donosi velike promjene
Afrički kup nacija nastavlja trend širenja, a sljedeće izdanje donijet će dosad najveći broj sudionika. Nakon što su posljednja četiri turnira igrana s 24 reprezentacije, od idućeg natjecanja nastupit će čak 28 selekcija.
Tri države domaćini
Poznato je i da će domaćini turnira biti Kenija, Tanzanija i Uganda, koje će zajednički organizirati natjecanje. Ipak, Afrička nogometna konfederacija (CAF) još nije objavila točan sustav natjecanja s proširenim brojem reprezentacija, što dodatno povećava zanimanje javnosti.
Novi ritam natjecanja
Nakon izdanja planiranog za 2027. godinu, Afrički kup nacija trebao bi prijeći na standardni četverogodišnji ciklus održavanja, čime će se uskladiti s ostalim velikim reprezentativnim natjecanjima.
Kontroverzno finale i odluka CAF-a
Posljednje izdanje ostalo je u sjeni velike kontroverze. Senegal je na terenu slavio protiv Maroka u finalu, no završnica utakmice obilježena je spornim sudačkim odlukama.
Najprije je Senegalu poništen pogodak, a potom je dosuđen jedanaesterac za Maroko, što je izazvalo burnu reakciju senegalskih igrača. U znak protesta napustili su teren, a prekid je trajao oko 20 minuta.
Po povratku na teren utakmica je nastavljena, a Senegal je u produžecima postigao pogodak za pobjedu preko Papea Gueyea.
Titula dodijeljena Maroku
Unatoč rezultatu na terenu, CAF je naknadno odlučio da Senegal zbog napuštanja terena automatski gubi utakmicu. Susret je registriran službenim rezultatom 3:0 za Maroko, koji je tako proglašen prvakom.
Više ekipa, isti izazovi
I dok natjecanje raste i dobiva na značaju, problemi s organizacijom i kontroverzne odluke i dalje prate afrički nogomet.
Proširenje na 28 reprezentacija donijet će dodatnu konkurenciju, ali i veći pritisak na CAF da u budućnosti izbjegne situacije koje su bacile sjenu na prethodni turnir.