Hrvatski košarkaši svladali reprezentaciju Izraela s 86-76

Hrvatska, Turska, kosarka, košarkaši, Hrvatska košarkaška reprezentacija, U-19, Hrvatska košarkaška reprezentacija, kosarka
te će neporaženi dočekati 5. rujna i utakmicu protiv Slovenije u zagrebačkoj Areni, kojom će otvoriti nastup na Europskom prvenstvu.
U prvih 20 minuta situacija na terenu i na semaforu nije izgledala dobro za momčad pod vodstvom Velimira Perasovića. Ozljede trojice važnih igrača, Bojana Bogdanovića, Marka Tomasa i Darija Šarića, uvjetovale su dodatne rotacije u hrvatskoj reprezentaciji pa su svoje prve minute na ovom turniru dobili Tomislav Zubčić i Željko Šakić. Dodamo li tome loše šutersko izdanje Hrvatske (4/17 za tricu), a sjajno Izraelaca (6/8 za tricu) u prve dvije četvrtine, prednost gostujuće reprezentacije 43-34 na poluvremenu nije nikoga posebno začudila.

Zonska obrana koju je Perasović postavio u trećoj četvrtini i pucački bolje raspoloženi hrvatski vanjski igrači donijeli su rezultatski priključak nakon 30 minuta (58-60). Petorka Stipčević, Ukić, Simon, Rudež i Žorić dalekometnom je paljbom otvorila posljednju dionicu te u početne dvije i pol minute napravila seriju 13-2 za vodstvo 71-62 i potpuni rezultatski preokret. Povukli su u tim trenucima Stipčević (11 poena, trice 3/3) i Rudež (5 poena), a proradila je i obrana koja je Izraelcima u osam minuta dopustila samo 10 poena.

Hrvatske strijelce predvodili su Rudež i Stipčević sa po 15 koševa, Ukić je postigao 12, a Tomić i Simon ubacili su po 11. Kod Izraelaca uvjerljlivo najbolji bio je Caspi s 3 koša.

S maksimalne tri pobjede Hrvatska je osvojila prvo mjesto na turniru, druga je s omjerom 2-1 bila Bosna i Hercegovina, Izrael treći s 1-2, a Estonija posljednja bez ijedne pobjede.

HRVATSKA - IZRAEL 86-76 (18-17, 16-26, 24-17, 28-16)

Arena Zagreb. Gledatelja: 3500. Suci: Dožai, Radojković (oba Hrvatska), Halliko (Estonija).
HRVATSKA: Tomić 11, Rudež 15, Stipčević 15, Ukić 12, Simon 11, Šakić, Draper, Zubčić 3, Bilan 4, Žorić 8, Hezonja 7
IZRAEL: Nissim, Yivzori 12, Dawson 8, Mekel 4, Eliyahu 4, Caspi 23, Limonad, Kadir 6, Ohayon 9, Čubrevič, Green, Fischer 10, Rothbart 4, Blayzer, Timor