Bezazleno dopisivanje može biti kobna pogreška

Bezazleno dopisivanje može biti kobna pogreška

Uz sve pogodnosti koje je donio sa sobom, internet, kao globalna mreža i medij budućnosti, donio je sa sobom i izvjesne opasnosti. Podsjetimo samo kako, osim onog vidljivog i svima dostupnog površinskog interneta, onog malog dijela koji kao vrh ledenog brijega svi vidimo i svima nam je dostupan, postoji i onaj koji se zove "deep web" ili duboki internet kojem se može pristupiti uz pomoć specifičnih alata i pretraživača.

Upravo taj "deep web" leglo je svih oblika informatičkog kriminala, od internetskih stranica, na kojima se može trgovati oružjem i narkoticima, preko foruma i stranica, na kojima je čak moguće naručiti i nečiju likvidaciju, pa sve do internetskih stranica i foruma koji trguju svim oblicima ilegalne pornografije. Činjenica je da djeca vole tehnologiju, možda i više nego odrasli, i brzo se nauče služiti računalima, konzolama za igranje i uređajima osjetljivima na dodir, poput pametnih telefona i tableta, kao i surfati internetom i igrati online igre.

Nerijetko ni sami nisu svjesni da kriminalaci i skupine, koje poput predatora vrebaju u bespućima interneta, pogibeljno utječu na njih i da ih mogu iskorištavati. Jedan od najraširenijih oblika zlostavljanja djece na internetu je onaj preko društvenih mreža poput Facebooka i ostalih, gdje pedofili uspostavljaju kontakte s maloljetnicima, a onda ih, iskorištavajući njihov strah i slabosti, prisiljavaju na razmjenu eksplicitnih fotografija koje se dalje distribuiraju drugim psihopatima na internetu.

Često policijske snage, ali i skupine građana presretnu takve pokušaje i dolazi do uhićenja počinitelja, ali sigurno je da velik broj takvih slučajeva ostaje nekažnjen. Poseban oblik opasnosti za maloljetnike jest trend tzv. sextinga ili slanja poruka s fotografijama intimnog sadržaja. Problem u ovom slučaju je što žrtva svojevoljno sama i bez svijesti o stvarnoj opasnosti ovakvog dopisivanja šalje svoje obnažene fotografije.

Takve fotografije u konačnici mogu postati predmetom ucjena s nesagledivim posljedicama. Također, ništa manji problem nije ni online (mrežno) igranje videoigrica, koje nerijetko obiluju scenama eksplicitnog seksa i nasilja svakog oblika.

Također, komunikacija koju djeca ostvaruju s pojedincima tijekom mrežnih igraćih seansi mogu biti problematičnog karaktera jer seksualni predatori nerijetko vrebaju i na online serverima.

Posljedice elektroničkog nasilja kod djece mogu biti brojne: javljanje osjećaja ljutnje, tuge, frustracije, straha ili srama, nizak osjećaj samopoštovanja, suicidalne namjere, lošije ocjene, češće uzimanje opijata, češći sukobi s vršnjacima i slično...

Ovdje je najveća odgovornost na roditeljima i obrazovnom sustavu koji moraju više vremena posvetiti nadzoru i kontroli djece te njihovu ponašanju na internetu. Roditelji moraju imati uvid u aktivnosti djece na internetu jer kasno je kad se neštotragično dogodi.

večernji.ba