Voda donijela boju iz Rakitna do izvora rijeka Lištice i Vrioštice
To je istraživanje napravljeno davno, prije više desetljeća, no Antunović je rekao kako su oni sada pri izradi elaborata također uradili drugo bojenje, gdje su u ponor Baran u istočnom dijelu Grudskog polja ubacili 10 kg boje i ona se pojavila na izvoru Vrioštice i izvoru Mlinice, jednom od tri izvora Studenčice. Brzina kretanja vode bila je 1,1 km na dan, piše Večernji.ba.
Na Klokunu i Grabovu Vrilu boja se nije pojavila.
Opasan onečišćivač
Time je utvrđen slijev Vrioštice s čijeg se izvora pitkom vodom napaja grad Ljubuški i 90 posto sela u ljubuškoj općini. Zadaća je bila odrediti prostor koji se treba istražiti, uraditi katastar onečišćivača i procjenu rizika koliko je koji onečišćivač opasan za podzemne vode koje se pojavljuju na izvoru Vrioštica, zatim predvidjeti određene mjere sanacije i njihovu dinamiku te na kraju izraditi nacrt odluke o zaštiti podzemnih voda izvorišta Vrioštica.
Elaborat predviđa četiri zone zaštite, a one se prostiru na području općina Ljubuški, Grude, Široki Brijeg i Posušje, i jedan veoma mali dio na području općine Čitluk.
Prva zona je sam izvor Vrioštice, koji će se posebno urediti i ograditi, dok se preostale tri protežu u smjeru sjevera sve do Rakitna.
Opake crne točke
U svom izlaganju Ivan Antunović je predstavio više opakih crnih točaka, točnije onečišćivača, u obliku divljih odlagališta, tvornica, različitih proizvodnih pogona, kanalizacija, septičkih jama i drugog, koji opasno prijete Vrioštici.
U to spadaju i obližnja naselja u njezinu zaleđu, čije septičke jame i drugi onečišćivači ugrožavaju čistu i pitku vodu Vrioštice.
Kako nam je rekao Željko Perić, šef Službe stambeno-komunalnih i inspekcijskih poslova općine Ljubuški, na temelju elaborata odluku o zaštiti izvorišta Vrioštica donijet će Vlada i Skupština Zapadnohercegovačke županije.