Mostar: Policija čuva poštare dok dijele mirovine

policija
... poštara koji im treba pozvoniti na vrata i oteti mu njihov novac. A upravo takav slučaj zbio se u ponedjeljak u mostarskom prigradskom naselju Raštani, gdje je razbojnik napao poštara i novac od mirovina strpao u svoje džepove.

Imaju osiguranje

Mostarska policija traga za muškarcem koji je, maskiran i u crnoj odjeći, zaskočio radnika „Hrvatske pošte Mostar" (HP) te mu, prijeteći pištoljem, uzeo novac namijenjen za isplatu mirovina i pobjegao. Kako je potvrđeno u Tužiteljstvu HNŽ, oteto je oko 4.000 maraka.

Jučer, dan nakon pljačke, poštar je u Raštanima, dijelio mirovine u pratnji policije. Usto što nisu bili raspoloženi za razgovor s novinarima, većina mještana koje smo pitali o pljački uopće nije znala da se ona dogodila, piše Dnevni avaz.

Jedan mještanin spazio je poštara i izašao na ulicu da ga sačeka. Kazao je da mu nije bilo jasno što ga policija prati. Upitali smo ga zna li da je poštar opljačkan, na što nas je iznenađeno pogledao.

- A, znači, to je razlog pa jučer nije došao, a ja se pitam što je više s mirovinom. Sve je ovo krenulo đavlu - govori ovaj starac, ne želeći se predstaviti ni fotografirati.

Zbog sve učestalijih pljački poštara i novca za mirovine, predsjednik Saveza umirovljenika FBiH Ivo Kožul savjetuje umirovljenicima koji svoja primanja dobivaju putem pošte da se prebace u banke.

- Neprihvatljivo je da se to više dešava. S jedne strane, poštari strepe, a s druge su umirovljenici koji ionako jedva čekaju svoja primanja. Znam da pošte imaju osiguranje zbog takvih situacija, ali bih apelirao da dodatno zaštite svoje ljude, kao i na policiju da pojača prisustvo dok traje podjela mirovina - kazao je Kožul.

Manji uredi

Iz „HP Mostar" potvrđeno je da u posljednje vrijeme bilježe niz napada, kako na poštare koji rade na dostavi tako i na radnike u manjim poštanskim uredima.

Sve to, rekao je Ljubo Vujica, izvršni direktor za poštansku tehnologiju, ukazuje na lošu ekonomsku situaciju u zemlji, ali i loš sistem koji ne reagira znatno strožije na ovakve napade.

- Godišnje se u prosjeku tri do četiri puta događaju napadi na poštare, i to, uglavnom, pri podjeli mirovina. Poštari su, nažalost, s aspekta sigurnosti, prilično izloženi u vrijeme podjele mirovina - kazao je Vujica.

Potcrtao je da nikakva pljačka ne može ugroziti isplatu mirovina jer uvijek raspolažu rezervnim sredstvima.

Pratiti put novca

- Trenutno imamo u planu i nova tehnička rješenja koja će u cijelosti pratiti put novca, odnosno novčanica, a time i napadača, a sve s ciljem preventivnog djelovanja da zaštitimo našeg djelatnika. Sredstva praćenja bit će implementirana u ovoj godini - rekao je Vujica.

Raniji slučajevi: Poštari su i ubijani

- Veću količinu novca namijenjenog za mirovine razbojnici su ukrali i u poslovnici „HP Mostar" u Vitini kod Ljubuškog početkom srpnja prošle godine.

- Mjesec kasnije, prema istom scenariju, razbojništvo se dogodilo u objektu HP-a na mostarskom Bijelom Brijegu, a u rujnu u pošti u naselju Rodoč.

- Mostarska javnost pamti slučaj i iz ožujka 2016., kada je od radnika „BH Pošte" oteta vreća s novcem za mirovine u Drežnici, a kada su razbojnici pobjegli sa 20.000 KM.

- Poznat je i slučaj razbojništva nad poštarom u veljači 2015. godine na lokalnom putu Kakanj - Brnjic, kada mu je oteto 30.000 KM.

- U srpnju 2013. poštar Nusret Mehinović ubijen je u kući u kojoj je živio u Tešnju. Pronađen je s oko 30 rana po cijelom tijelu. Svirepo je ubijen zbog 2.000 maraka.

- U Donjim Orlovcima kod Prijedora u veljači 2013., dok je dijelio mirovine, ubijen je i poštar Draško Vidović. Siniša Majkić pokušao mu je oteti torbu, a onda je aktivirao ručnu bombu.