Mostar: Počeo radni sastanak o posljedicama klimatskih promjena
Predstavnica BiH Mirjana Milićević istaknula je kako su suše i poplave u BiH od prije dvije godine zoran primjer posljedica koje mogu izazvati klimatske promjene.
- Fokus mostarskog sastanka je na posljedicama klimatskih promjena na biološku raznolikost. Bit će razmatrani izvještaji svake zemlje potpisnice Konvencije, njih 40, i na temelju toga pokušat ćemo razmotriti perspektive i mjere za budućnost, s posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu - dodala je Milićević.
Voditelj Odjela Vijeća Europe za bioraznolikost Eladio Fernandez-Galiano u izjavi za novinare kazao je kako borba protiv klimatskih promjena mora biti prioritet vladama svih zemalja u svijetu.
- Vlade se moraju ozbiljno pozabaviti ovim fenomenom i moraju promijeniti svoje politike kako bi zaštitile životinjski i biljni svijet na Zemlji - kazao je Fernandez-Galiano, dodavši kako je strateške aktivnosti potrebno poduzeti što prije, jer će svako odlaganje samo povećavati troškove borbe protiv posljedica klimatskih promjena.
Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo naglasila je kako klimatske promjene pogađaju sve segmente života, kao što su poljoprivreda, vodoprivreda, šumarstvo, ali i zdravlje ljudi, stoga je potrebno prilagoditi se novim životnim okolnostima.
- BiH je predala aplikaciju za članstvo u Europskoj uniji i, kada dobijemo kandidatski status, okoliš, klimatske promjene i biodiverzitet predstavljat će jedno od najznačajnijih područja. Otprilike jedna trećina prilagodbi domaćih zakona odnosit će se na okoliš - kazala je ministrica Đapo.
Dodala je kako je u pripremi strateški dokument o razvoju energetskog sektora u Federaciji BiH te kako će se u procesu njegovog usvajanja velika pozornosti morati dati zaštiti okoliša.
Sastanak radne skupine eksperata Bernske konvencije Vijeća Europe u Mostaru trajat će dva dana, a po završetku bit će usvojen set zaključaka.
FENA
foto: pogled.ba