Ljubo Bešlić: O stanju u Mostaru, projektima i huliganstvu
Također, Bešlić se osvrnuo na sve ono što se događalo tijekom prošle godine, kada grad zbog neizbora gradonačelnika nije imao vlasti i proračuna, a na svakom koraku su se događali štrajkovi.
Kakvo je vladalo stanje u Gradskoj upravi nakon što nije bilo proračuna ni gradonačelnika više od godinu dana? S čime ste se suočili u novom mandatu?
- Kao gradonačelnik suočio sam se sa svim tim poteškoćama koje su se nagomilale za tih godinu dana nerada Gradske uprave i Gradskog vijeća poput štrajkova, zaostataka i svega ostalog. Odmah smo morali donijeti proračun kako bi smo deblokirali grad, a sve se to nije mogla preko noći ostvariti. Međutim, zbog nerada administracije i štrajka ostale su višestruke posljedice koje će se osjećati još godinama. Između ostalog, i proračunsku godinu smo završili s gubitkom koji moramo namirivati možda i u iduće dvije godine kako bismo sve ono što je propušteno uspjeli sanirati.
Činjenica je da je neizbor gradonačelnika zaustavio određene procese u gradu. Koji su to projekti zaustavljeni i što se sada čini i činilo da se taj zaostatak nadoknadi?
- Zaustavljeni su praktično svi veliki projekti koje smo započeli. Od sportske dvorane, izgradnje 25 zgrada za kolektivni smještaj, Glazbene škole, Vijećnice, pa sve do ostalih projekata koje smo planirali. Tako su zaustavljeni i oni koje smo radili u suradnji sa Svjetskom bankom poput proširenja odlagališta otpada, izgradnje kolektora, pročistača i realizacija projekta Mostar parkinga, projekata vrijednih desetine milijuna KM. Nakon deblokade uspjeli smo pokrenuti sve te projekte. Pri kraju smo prve faze realizacije obnove 25 stambenih zgrada, projekta vrijednog 12,5 milijuna maraka kojeg financiraju sa svih razina vlasti, a, između ostalog, i Grad Mostar u velikom iznosu. Vjerujem da ćemo ga do kraja godine to uspjeti završiti. Također smo pokrenuli niz projekata sa Svjetskom bankom koji su bili blokirani, pa se tako nalazimo u fazi realiziranja proširenja odlagališta otpada. Potpisali smo ugovor i pokreće se izgradnja desno obalnog kolektora, koji je od velikog značaja za grad Mostar. Napravili smo i sve aktivnosti za izradu pročistača kanalizacijskog sustava. Završili smo projekt saniranja kopa bivšeg rudarskog kopa Vihovići i napokon pokrenuli izgradnju gradske vijećnice. To su sve veliki projekti i vrlo važni za grad Mostar. Isto tako, malo intenzivnijim tempom smo pokrenuli i izgradnju sportske dvorane kako bi pokušali nadoknaditi izgubljeno vrijeme. Taj projekt vrijedan je više od 35 miljuna KM i na njega se čeka praktično tri desetljeća.
U kojoj se fazi nalazi rješavanje prekobrojnih namještenika Gradske uprave?
- To je bio dugotrajan proces kojeg smo vodili u suradnji sa sindikatom. Sada smo konačno u završnoj smo fazi i vjerujem kako će konačna lista s imenima biti predana za koji dan Sindikatu službenike i namještenika da je vidi i dadne svoje konačno mišljenje. U ponedjeljak na Kolegiju gradonačelnika ćemo utvrditi to pitanje i nakon toga proslijediti liste Sindikatu. Do 1. studenoga bit će izdana rješenja za namještenike.
Kakav je odnos gradonačelnika s Gradskim vijećem i kako komentirate njegov rad? Kakva je suradnja između zakonodavne i izvršne vlasti?
- Može se reći da je taj odnos u nekim korektnim granicama. Gradsko vijeće ponekad nema dovoljno razumijevanja za sve one poteškoće koje Grad ima. I normalno je onda da Gradsko vijeće, kao zakonodavno tijelo, i gradska uprava, kao izvršno, nisu uvijek na istom pravcu. Ipak, normalno je da one prioritete koje stavlja Gradsko vijeće, Gradonačelnik i administracija moraju ispunjavati i mi pokušavamo te odnose rješavati u nekom dogovoru. Mislim da ima dosta uspjeha i da smo obostrano pokazali dobru volju, što se vidjelo kada smo usvajali ovogodišnji proračun. Nadam se da će se i u budućnosti to nastaviti.
Posljednjih petnaestak dana smo svjedoci više tučnjava i izgreda koji su se dogodili u središtu grada. Kako to spriječiti? Što grad čini po tom pitanju?
- Gradska uprava Mostara nema ni nad policijom ni obrazovnim sustavom ingerencije. Međutim, mi kao Grad u kojem se živi želimo učiniti sve sa svoje strane, pa čak i ono što nije naša obveza, da se stanje u gradu dovede u korektnost, da nema huliganstva, da među maloljetnicima vlada uvažavanje, poštovanje, druženje. Stoga smo pokrenuli aktivnosti na pravljenju jednog sustava koji će mladim ljudima vrlo jasno staviti do znanja da neće po gradu moći raditi one stvari koje rade jer će biti postavljen sustav video nadzora koji će dati jedan sasvim dugi oblik kontrole.
Također, pozvali smo građane da surađuju i pozovu policiju kad osjete da bi negdje moglo biti tih incidenata. S treće strane, želimo preko Odjela društvenih djelatnosti obaviti razgovore s roditeljima tih delikvenata, kao i s njihovim profesorima, roditeljima i cijelom zajednicom kako bi radili na prevenciji, a ne na saniranju posljedica. Mislim da se ovdje radi o maloljetničkoj delikvenciji, a ne, kao što neki žele kazati, o međunacionalnim sukobima. To su više nekakvi hirovi mladih ljudi koji su prepušteni ulici i nekim drugim porocima.
Mi ćemo učiniti sve da pomognemo policiji, ali i roditeljima koji isto tako moraju dati jedan značajan doprinos u ovim aktivnostima. Također, želim napomenuti da Grad čini puno na suradnji mladih ljudi, na njihovom susretanju kroz različite aktivnosti. Između ostalog, spomenut ću da je 8500 učenika prošlo kroz 'male olimpijske igre' koje svake godine organiziramo. Nije se nikad dogodio nijedan incident, što je najbolji dokaz da radimo preventivno na zbližavanju mladih. Mislim da smo kroz aktivnosti na organiziranju gradskog derbija između Zrinjskog i Veleža pokazali kako se može napraviti dobra atmosfera i navijati za svoje, ali da mora biti međusobnog poštivanja, razumijevanja i uvažavana.
dnevni list